ЕС трябва да започне преговори с Русия в интерес на

...
ЕС трябва да започне преговори с Русия в интерес на
Коментари Харесай

Мечтата на Европа Русия да се провали няма да се сбъдне, вярват във Фридрих Еберт

Европейски Съюз би трябвало да стартира договаряния с Русия в полза на гарантирането на сигурността, защото фантазията, че Русия " ще се съобщи заради политически и стопански компликации ", няма да се сбъдне , разяснява Райнхард Крум, началник на виенския клон на фондация " Фридрих Еберт ", в публикация, оповестена във Frankfurter Allgemeine Zeitung.

" Германия и Европейският съюз няма да имат различен избор с изключение на да поддържат връзки с най-голямата страна в света като сътрудници, съперници или даже съперници ", сподели той.

Европейската сигурност не може да бъде обезпечена в изискванията на продължение на предходната политика. Състоянието на европейска сигурност поражда въпроси, а връзките сред Брюксел и Москва не са постоянни и проспериращи . " Мечтата Русия да се провали заради политически и стопански компликации и още веднъж да насочи погледа си към Запада няма да се сбъдне. "

Съмнително е внушението, че рестриктивните мерки са ефикасен инструмент за въздействие върху политическия курс на Москва . " Въпреки че глобите разрешиха засилен напън върху съветската стопанска система, в действителност тя е много постоянна, което е съпроводено от повишение на цените на петрола и твърда макроикономическа политика. Готовността на Москва да поема опасности е висока , както и засиленото й възприятие за правдивост. А ветото в Съвета за сигурност на Организация на обединените нации е неприкосновено ".

Европа би трябвало ясно да формулира личните си ползи в региона на сигурността .
 Фон дер Лайен: Гответе се за утежняване на връзките с Русия
Фон дер Лайен: Гответе се за утежняване на връзките с Русия

Диалогът ще се води от позиция на силата

С оглед на съществуващото напрежение е добре да се запитаме дали догатките, на които се основава предходната политика, са правилни: статуквото на европейската сигурност и връзките с Русия не са оптимални, само че значително стабилни; Русия е страна в политически и стопански упадък; средносрочните и дълготрайните опасности за сигурността на политиките на Европейски Съюз и Съединени американски щати са ниски - И трите догатки не дават отговор на действителността.

От една страна, положението на европейската сигурност е обезпокоително. Споразуменията за разоръжаване са разтрогнати, съседството сред Европейски Съюз и Русия не е нито несъмнено, нито устойчиво, нито проспериращо. Може даже още да не сме стигнали дъното.

Също по този начин е под въпрос е дали въобще и по кое време ще настъпи крахът на съветската стопанска система, който постоянно се предсказва от години. И това от своя страна слага под подозрение догатката, че глобите са дейно средство за смяна на курса на Кремъл. Въпреки че глобите ускориха натиска върху съветската стопанска система, тя в действителност е много постоянна, заобиколена от покачващите се цени на петрола и солидната макроикономическа политика.

Москва е подготвена да рискува и Западът е комплициран

В същото време рисковете за сигурността са се нараснали. Русия работи и употребява военната си мощ с цел да провокира Запада. Готовността на Москва да поема опасности е висока, както и възприятието й за справедливост. Правото на несъгласие в Съвета за сигурност на Организация на обединените нации е ненарушимо. Рискът от съществени рецесии заради неверни калкулации и обвързваните с тях непозволени дейности се усили доста през последните години.

Това развиване не дава отговор на ползите на Германия и Европейски Съюз. Паневропейската сигурност не може да бъде реализирана с продължаването на предходната политика. Мечтата Русия да се провали заради политически и стопански компликации и да огледа още веднъж към Запада няма да се сбъдне - даже и да нараства недоволството от корупцията и страната в Русия, която от ден на ден се дистанцира от обществото.

Вътрешното и външнополитическото развиване на Русия, по този начин прочувствено следено от Европейски Съюз и Съединени американски щати, докара до ступор на мозъка както на Изток, по този начин и на Запад - има неразбиране. Първата стъпка е ясна: изисква се ясно формулиране на личните ползи в европейската политика за сигурност.
 Путин вижда ерозия в света, няма да разреши разтрошаване на стратегическия боен баланс
Путин вижда ерозия в света, няма да разреши разтрошаване на стратегическия боен баланс

Организация на обединените нации дефинира правила на играта и стопира международна война, другояче планетата отива към безпорядък

Интересите на Европа

Това е на първо място кварталът със съседи, с който концепцията за европейски суверенитет е тясно обвързвана. Европейски Съюз би трябвало да подсигурява, че там може да проектира своята визия за постоянна, по-сигурна и просперираща Европа. Преговорите както за стандартното, по този начин и за нуклеарното разоръжаване са различен интерес. Това не би трябвало да се оставя единствено на Съединени американски щати и Русия.

Инструментът за осъществяване се назовава договаряния. При сегашните условия разговорът и полемиката са потребни единствено доколкото те приготвят договаряния. Това се случи на срещата на върха на Байдън-Путин в Женева, само че не стана с Европейски Съюз, защото договарянията за общи ползи към момента не са се състояли.

Преговорите са насочени към резултат, само че резултатът е отворен; не е нужно да има резултат от първия път. Важно е най-малко да се опита и да не се изключи резултат още през цялото време.

Открити договаряния

Невъзможен? Излишно? Не са ли налице главните правила за сигурна Европа след подписването на Парижката харта през ноември 1990 година на Конференцията за сигурност и съдействие в Европа? Което бе доказано 20 години по-късно, също с подписа на Русия? Всеки би трябвало да се придържа към това.

Несигурното положение на европейската сигурност постанова Европейски Съюз да стартира договаряния с Русия, с цел да деескалира заканите в Европа и да започва развой на стабилизация. В допълнение към Европейски Съюз и Русия, тези страни, за които заканите са се нараснали доста през последните години, изключително Украйна, също би трябвало да бъдат включени при формулирането на ползи.

Едва тогава ще бъде допустимо да се приказва за проблемите, които Европейски Съюз разпознава в последната си взаимна декларация за Русия - здраве, климат, околна среда и ролята на гражданското общество.

Крайно време е Германия и Европейски Съюз най-сетне още веднъж да работят по външната си политика, а не просто да реагират. Колкото по-ясно е формулирането на ползи, за което, несъмнено, не може да се мисли без полезности, толкоз по-лесно е да се продължи. На пасивността на Кремъл в търсенето на излаз би трябвало да се противодействана с обща политика, учредена на ползи и мощ. Тежко ли е - Да. Невъзможно ли е - Не, разяснява Райнхард Крум, началник на виенския клон на фондация " Фридрих Еберт ".
 В гонене на ново статукво в връзките Русия-Запада
В гонене на ново статукво в връзките Русия-Запада

За попречване на ескалация е нужна съгласуваност сред Съединени американски щати и Европа и ангажимент от Москва
Източник: news.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР