ЕС прекрати наказателната процедура срещу Полша
Европейски Съюз публично е прекратил дейностите, стартирани против Полша преди 6 години заради опасения, свързани с върховенството на закона, съобщи Агенция Франс Прес.
По-рано през май Европейската комисия съобщи, че ще отдръпна процедурата, стартирана през декември 2017 година според член 7 от Договора за Европейския съюз, откакто определеното предходната година полско държавно управление предприе стъпки за премахване на въпросните проблеми.
" Комисията смята, че към този момент не съществува явен риск от съществено нарушаване на правилата на правовата страна в Полша по смисъла на " член 7, се споделя в изказването.
Процедурата беше стартирана поради спорните стъпки на предходното държавно управление на Полша, като да вземем за пример основаването на специфична дисциплинарна камара с пълномощия над съдиите в страната и решение, в което се твърди, че правото на Европейски Съюз е с по-нисък сан от полското национално право.
Миналата година обаче на власт в Полша пристигна проевропейско държавно управление, ръководено от министър-председателя Доналд Туск - някогашен ръководител на Европейския съвет, който съставлява 27-те страни от блока.
От встъпването си в служба неговото държавно управление реформира правосъдната система на страната, още веднъж призна върховенството на правото на Европейски Съюз и предприе други стъпки, с цел да отговори на опасенията на Брюксел.
" Полша предприе поредност от ограничения, с цел да отговори на опасенията по отношение на независимостта на правосъдната система ", съобщи изпълнителният орган на Европейски Съюз.
" Днешният ден е значим за върховенството на закона в Полша и в Европейския съюз. Ще продължим да си сътрудничим с полските управляващи, с цел да ги подкрепим в напъните им за одобряване на върховенството на закона ", сподели изпълнителният заместник-председател на комисията Вера Йоурова.
Член 7 - процедура за последна мярка, употребена при положение на закани за върховенството на закона - теоретично може да стигне до прекъсване на правото на глас на дадена страна на срещите на върха на Европейски Съюз.
През 2018 година Европейският парламент стартира обособена процедура по член 7 против Унгария за ограничение на самостоятелните медии, гражданското общество, изкуството и културата. /БГНЕС
Източник: eurocom.bg
КОМЕНТАРИ