ЕС обаче все още няма решение как да защити общите

...
ЕС обаче все още няма решение как да защити общите
Коментари Харесай

„Велт“: Германия вече ясно подкрепя България за Шенген frognews.bg

ЕС обаче към момента няма решение по какъв начин да отбрани общите си граници. Това е от основно значение за Германия, защото доста мигранти влизат във Федералната република от крайбрежните страни.

Следва показване на ограниченията, които страните, очертаващи външните граници на Европейски Съюз са подхванали, както и оценка на тяхната успеваемост. Текстът съдържа дребни съкращения на материала, оповестен във в. „ Велт “, съобщи Българска телеграфна агенция.

 

Италия 

 

Италия тази година е напът да записва най-големия брой незаконно влезнали лица от мигрантската рецесия от 2016 година

 

От януари до момента в Италия са влезнали към 130 000 души, употребявали средиземноморския маршрут, като броят им продължава да пораства.

 

Системата за банкет на мигранти е претрупана, тъй като е построена съгласно по-малкия брой хора, дошли през предходните години. Тъй като приемането на бежански статут лишава месеци, незаконно влезлите в Италия лица избират да продължат пътя си към други страни със единодушието на държавното управление.

 

Във външнополитически проект Италия се пробва да понижи мигрантския напън посредством договаряния със северноафриканските страни и посредством съдействие с Европейски Съюз.

 

Във вътрешнополитическо отношение дясното националистическо държавно управление на Джорджа Мелони употребява остра изразителност, затруднява работата на неправителствените организации и в този момент желае да построи още центрове за репатриране.

 

Гърция

 

Политиката на Гърция в региона на миграцията мина през два повратни момента.

 

Първият бе съглашението за бежанците, Атина което подписа с Турция през март 2016 година. Тогава Анкара се ангажира да ускори защитата по границата и даде обещание да одобри назад мигрантите от гръцките острови.

 

Преди това, по време на пика на мигрантската рецесия, когато стотици хиляди хора прекосяваха Средиземно море, с цел да влязат Гърция, имаше доста случаи на удавяния. Споразумението незабавно докара до фрапантно понижаване на броя на мигрантите в Гърция.

 

Вторият преломен миг беше през февруари 2020 година, когато турският президент Реджеп Тайип Ердоган разгласи, че отваря границата с Гърция. Това беше гибелен удар за двустранното съглашение и от този момент насам Гърция разчита на отбиване на мигрантите и на насилственото им депортиране.

 

Въпреки тези ограничения броят на идващите мигранти в последно време бележи слаб растеж и потенциалът за настаняване на остров Лесбос за първи път от доста време насам още веднъж е надхвърлен.

 

Испания 

 

От началото на годината Испания също записва нарастване на броя на мигрантите, въпреки и не толкоз внезапно, колкото в Италия.

 

Около 25 000 души са стигнали до Испания през морски направления. Испанската система за даване на леговище може да се оправи с този брой и до момента страната не е отправяла апели за помощ.

Фактът, че обстановката до известна степен е под надзор, се дължи и на положителните връзки, които Мадрид има с Мароко. Миналата година мароканските започнаха дейности за потока на незаконни мигранти към Испания и след това броят им понижа с над 70%.

 

За разлика от Либия и Тунис, с които Италия се пробва да се контракти, политическата обстановка в Мароко е постоянна и страната надлежно е благонадежден сътрудник.

 

България 

 

До наскоро България, която е част от външната граница на Европейски Съюз с Турция, се смяташе за преодолимо затруднение. Ситуацията по дългата 270 километра граница се оформяше под въздействието на дупки в полуразрушената ограда и на корумпирани държавни чиновници.

 

Въпреки това напоследък държавното управление в София, което ясно се стреми към присъединението на страната към Шенгенското пространство, очевидно ускори битката си с корупцията и незаконната миграция.  

 

По данни на българското външно министерство единствено до август тази година са били предотвратени 131 000 опита за незаконно секване на границата. Това съставлява растеж от 40% по отношение на миналата година.

 

Документирани са случаи на потребление на принуждение от страна на граничари против мигранти, само че също по този начин са регистрирани и набези против чиновници на българските сили за сигурност.

Освен това има внезапно увеличение на следствията, в това число и в съдействие с Европол и с немски следователи, против трафиканти, които постоянно прекарват мигранти от България до Германия. Българските управляващи насочиха публична молба за помощ към задграничните си сътрудници.

 

София оповестява за триумфи по западния балкански маршрут, минаващ от България през Сърбия и Македония. Почти няма незаконни мигранти, които да са стигнали до Сърбия, откъдето по-рано те се отправяха на север.

 

Броят на записаните опити за незаконно секване на границата на евросъюза от Македония е над 10 пъти по-висок от този от България. Това ускорява казуса на първо място в Хърватия и Словения, които обрисуват най-близките външни граници на Европейски Съюз.

 

Германия към този момент ясно се ангажира с поддръжка за присъединението на България към Шенген. Още преди година канцлерът Олаф Шолц съобщи, че София е изпълнила всички критерии.

 

Хърватия 

 

Хърватия тази година означи забележителен растеж на незаконните пресичания на границата и новите молби за леговище. Страната е част от балканския маршрут. Мигрантите, които влизат от Сърбия или Босна и Херцеговина, се пробват да стигнат до Словения, Австрия и Германия.

 

Поради това Хърватия ускори контрола по границите си, построи ограда и сложи системи за наблюдаване.

 

Страната подписа съглашение с Босна и Херцеговина, което разрешава на Загреб да връща жителите на трети страни, които нямат позволение за престояване в Хърватия. Според правозащитни организации обаче това постоянно става без да бъдат обсъждани на молбите за леговище на мигрантите и с широкоразпространено потребление на мощ.

 

Полша 

 

Полската ръководеща партия „ Право и справедливост„ (ПиС) на драго сърце се показва като изключително поредна по въпроса за миграцията. Тя отхвърля концепцията на Европейски Съюз за систематизиране на бежанците и постоянно укорява други държавни управления, изключително немското, в доверчивост по този въпрос.

 

Още предходната година беше приключено построяването на стена по границата с Беларус, която е висока над четири метра. Но оттова към момента минават хора от Африка или Близкия изток, които преди този момент са били прекарвани незаконно до границата от беларуските управляващи.

 

Документирано е, че полските граничари постоянно отблъскват мигранти, като от време на време употребяват и мощ.

 

Хората, които остават незабелязани в горите в Източна Полша, най-често желаят да продължат пътя си към Германия или Нидерландия. В Полша съвсем в никакъв случай не остават мигранти от Сирия или Афганистан.

 

Неотдавна в полските медии се появиха къси известия, че чиновници на някои полски консулства са издали нелегално стотици хиляди визи против възнаграждение. Възможно е доста мигрантите, пристигнали в Германия и Австрия  от изток, в началото да са влезнали в Европейски Съюз с полски документи.

 

Това не е единственото несъгласие, в което изпада полското държавно управление, употребяващо враждебната изразителност по въпроса за миграцията. В момента в Полша има към 2 000 000 украински бежанци.

 

Великобритания 

 

Англия, която не е членка на Европейски Съюз, е също би трябвало да се оправи миграцията по море, като други елементи от Стария континент. Англия разчита на възпирането на мигрантите повече от всяка друга европейска страна.

 

Миналата година 45 700 души са стигнали до Англия, прекосявайки Ламанша, като това е исторически връх за страната. Премиерът Риши Сунак вкара коренен закон за миграцията, предусещащ лицата, които влизат в страната нелегално, да бъдат депортирани в Руанда без право да се върнат. В подмяна Лондон дава големи финансови средства на Кигали.

 

От месеци съдилищата блокират закона заради опасения за нарушение на човешките права на мигрантите.

   
Източник: frognews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР