Ерик Шмид, бишвият главен изпълнителен директор на Google, се опасява,

...
Ерик Шмид, бишвият главен изпълнителен директор на Google, се опасява,
Коментари Харесай

Бившият шеф на Google се опасява, че АI може да бъде използван от терористи

Ерик Шмид, бишвият основен изпълнителен шеф на Гугъл, се притеснява, че терористи могат да се възползват от все по-бързо развиващия се изкуствен интелект за  " пострадване на почтени хора ". Според Шмид има   " извънреден риск " от рискова корист с технологията.

Заплаха от биологични оръжия

Шмид, който заемаше високи позиции в Гугъл сред 2001 и 2017 година, предизвести, че страни като " Северна Корея, Иран или даже Русия " могат да употребяват AI за основаване на биологични оръжия.

Той прикани за по-строг държавен надзор върху софтуерните компании, разработващи AI модели, само че и означи, че прекомерните регулации могат да задушат нововъведенията.

Шмид поддържа американските ограничавания върху износа на мощни микрочипове – основен детайл за актуалните AI системи. Решението беше въведено от администрацията на президента Джо Байдън за да забави софтуерния прогрес на съперниците на Съединени американски щати. Въпреки това, Шмид акцентира, че Доналд Тръмп може да анулира тези ограничавания.

" Помислете за Северна Корея, Иран или Русия, които имат зли планове ", сподели той. " Тази технология е задоволително бърза, с цел да бъде възприета и употребена за причиняване на действителна щета ".

Баланс сред нововъведения и регулации

Шмид акцентира значимостта на салдото сред държавния контрол и свободното развиване на AI бранша. " Истината е, че AI и бъдещето значително ще бъдат построени от частни компании ", съобщи той. " Важно е държавните управления да схващат какво вършим и да ни държат под око ".

Шмид просъства на Срещата на върха по въпросите на AI. 

Съединени американски щати и Обединеното кралство отхвърлиха да подпишат световно съглашение за AI регулации , като американският вицепрезидент Джей Ди Ванс съобщи, че несъразмерните ограничавания " ще убият трансформиращата промишленост тъкмо когато тя се развива ".

" Ако в Европа има прекомерно доста регулации, това ще попречи на континента да бъде водач в AI революцията, която съгласно мен е най-значимата след електричеството ", разяснява Шмид.

По-малко екрани за децата

Шмид изрази угриженост и за въздействието на смарт телефоните върху децата. Той беше началник на Гугъл, когато компанията закупи Android – най-популярната мобилна операционна система в света.

Сега обаче той поддържа начинания за ограничение на използването на смарт телефони в учебните заведения. " Признавам, че не осъзнахме изцяло следствията от технологиите, които създадохме " , сподели той.

Шмид поддържа възбрана за обществените медии за деца под 16 години и съобщи: " Защо бихме провели толкоз огромен, неконтролиран опит върху най-важните хора в света – идващото потомство? ".

Австралия към този момент одобри закон за възбрана на обществените медии за лица под 16 години, като министър председателят Антъни Албанезе акцентира, че е сериозно да се защитят децата от нездравословното въздействие на интернет.

Проучване, оповестено в здравното списание The Lancet, открива, че възбраните за мобилни телефони в учебните заведения не усъвършенстват резултатите на учениците, само че по-дългото време, прекарано със смарт телефони и обществени медии, е обвързвано с по-лоши университетски и поведенчески индикатори.

Не пропускайте най-важните вести - последвайте ни в 
Източник: vesti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР