Разпространението на морбили: Епидемичният взрив е най-силен във Врачанска област
Епидемичният гърмеж на морбили у нас продължава да е най-силно изразен във Врачанско, съобщи шефът на Националния център по заразни и паразитни заболявания проф. Ива Христова. Тя акцентира, че разпространяването на болестта се дължи най-много на контактните лица на инфектираните. Над 290 деца са към този момент ваксинираните по неотложност, а най-рисковата група е тази на децата до 13-месечна възраст.
132 са случаите на заболелите от морбили в 11 области на страната. От тях 105 са във Врачанско, 13 в Плевен, Ловеч – 8, София – 2 и по един случай във Велико Търново, Видин, Монтана, Пазарджик, Стара Загора и София -област.
проф. Ива Христова – шеф на Националния център по заразни и паразитни заболявания: " Всички знаем към този момент какъв брой заразно заболяване е, вирусът е извънредно вирулентен – на 10 контактни ще се разболеят 9. Затова силите са хвърлени да се издирят контактните и да се види техния имунизационен статус и по неотложност да се ваксинират. "
Здравните управляващи във Врачанско, от където стартира огнището на морбили започнаха редица ограничения за предварителна защита, дружно със здравните посредници и общопрактикуващите лекари.
Иван Борисов - основен контрольор в РЗИ – Враца: " Заразяването на децата, не става в детски колективи, учебни заведения, градини и ясли, а става в домашни условия. В случай, че в фамилията има болен с морбили по опция да се изолира в обособена стая. Тук разчитаме доста на здравните посредници. "
Родителите към този момент сами търсят своите персонални лекари, с цел да ревизират имунизационния статус на децата си. От началото на епидемиологични гърмеж 17 март до в този момент са ваксинирани над 290 деца. А в инфекциозното поделение в Бяла Слатина към този момент няма и натоварване.
доктор Стела Мечкова - шеф на Дирекция " Надзор на заразните заболявания " в РЗИ – Враца: " Най-рискови остават деца под 13-месечна възраст, тъй като на 13 месеца се слага първата доза и при тях по-тежко може да протече инфекцията. "
Здравните управляващи припомнят, че имунизацията против рубеола, морбили и паротит е наложителна, с цел да предпазим освен себе си, само че и близките.
132 са случаите на заболелите от морбили в 11 области на страната. От тях 105 са във Врачанско, 13 в Плевен, Ловеч – 8, София – 2 и по един случай във Велико Търново, Видин, Монтана, Пазарджик, Стара Загора и София -област.
проф. Ива Христова – шеф на Националния център по заразни и паразитни заболявания: " Всички знаем към този момент какъв брой заразно заболяване е, вирусът е извънредно вирулентен – на 10 контактни ще се разболеят 9. Затова силите са хвърлени да се издирят контактните и да се види техния имунизационен статус и по неотложност да се ваксинират. "
Здравните управляващи във Врачанско, от където стартира огнището на морбили започнаха редица ограничения за предварителна защита, дружно със здравните посредници и общопрактикуващите лекари.
Иван Борисов - основен контрольор в РЗИ – Враца: " Заразяването на децата, не става в детски колективи, учебни заведения, градини и ясли, а става в домашни условия. В случай, че в фамилията има болен с морбили по опция да се изолира в обособена стая. Тук разчитаме доста на здравните посредници. "
Родителите към този момент сами търсят своите персонални лекари, с цел да ревизират имунизационния статус на децата си. От началото на епидемиологични гърмеж 17 март до в този момент са ваксинирани над 290 деца. А в инфекциозното поделение в Бяла Слатина към този момент няма и натоварване.
доктор Стела Мечкова - шеф на Дирекция " Надзор на заразните заболявания " в РЗИ – Враца: " Най-рискови остават деца под 13-месечна възраст, тъй като на 13 месеца се слага първата доза и при тях по-тежко може да протече инфекцията. "
Здравните управляващи припомнят, че имунизацията против рубеола, морбили и паротит е наложителна, с цел да предпазим освен себе си, само че и близките.
Източник: bnt.bg
КОМЕНТАРИ




