Експерти предлагат парламентът спешно да отмени биодобавката към бензин и

...
Експерти предлагат парламентът спешно да отмени биодобавката към бензин и
Коментари Харесай

Премиерът иска “Лукойл” да замрази цените, но е реално само плавно покачване

Експерти оферират Народното събрание незабавно да анулира биодобавката към бензин и дизел за 6 месеца, което към този момент един път е правено през 2013 година поради акциза - по този начин литър гориво ще падне с най-малко 20 стотинки
България, Германия и Унгария са трите европейски страни, които към този момент ясно предизвестиха своите съдружници, че не могат да си разрешат да спрат газа и петрола от Русия.

Изцяло сме за съществуващите ограничения. Работим с Европейски Съюз да бъдат с оптимално огромна мощ, само че не можем да си позволим да спрем вноса на нефт и на газ. Да не звучим като меки съдружници, само че в тази част не може да си я позволим. На същата позиция ще са и други страни.

Кирил Петков пристигна в българския парламент и прати това обръщение към Европейския съюз и Съединени американски щати.

Правителството ни упорства съветската рафинерия “Лукойл Нефтохим ” в Бургас да не подвига цените на горивата съгласно придвижването на цените на петрола вид “Брент ” на тържищата. Нефтокомбинатът работи с съветски нефт, който сега е в пъти по-евтин.

По думите на Кирил Петков от “Лукойл ” му дали отговор, че цените се дефинират от швейцарската компания “Литаско ” и горивата не се продават непосредствено от рафинерията към бензиностанциите.

“Литаско ” търгува на едро с горивата от бургаската рафинерия, като частта за вътрешния пазар продава на “Лукойл България ”, която пък дефинира цените на дребно по личните си бензиностанции.

Правителството “насърчило ” рафинерията да не повишава цените на горивата, даже откакто се покачва суровият нефт, тъй като има интервал от 7 дни сред това, което се преработва, и това, което се продава, изясни още Петков.

“Не можем да повлияем на световните пазари, само че ще се опитваме да използваме този микс сред вид “Урал ” и другите и най-малко тези покачвания да са по-плавни ”, изясни Петков за опита за задържане или най-малко гладко повишаване на бензин и дизел по бензиностанциите.

Премиерът имал доста срещи с “Лукойл ”, на които от компанията го уверили, че имат различна доставка на нефт. Гарантирали, че разполагат с проект “Б ” за доставка, в случай че спрат количествата от Русия.

Петков е спокоен, че подобен риск за България нямало, тъй като, въпреки “Лукойл ” да е с съветски вложители, у нас оперира през швейцарска компания и не предстои на наказания.

От “Лукойл България ” отклониха молбата за позиция с претекст, че има решение на Комисия за защита на конкуренцията, което не разрешава прогнозиране и обсъждане на цени и сходно деяние може да се одобри за нелоялно пазарно държание. Лаконичният коментар на компанията удостовери думите на Петков, че усложнения с доставките на нефт няма, а рафинерията в Бургас работи с цялостен потенциал.

Според търговци с опит в бизнеса с горива е прекомерно оптимистично да се чака заледяване на цените на горивата, само че министър председателят фактически може да се надява на гладко повишаване.

Руският петрол е по-евтин спрямо другите типове, само че разликата не е фрапантна. На тържищата във вторник вид “Брент ” стигна 123 $ за барел, а “Уралс ”, с какъвто работи най-вече “Лукойл Нефтохим ”, е бил 98 $, което прави разлика от близо 25%.

Има няколко особености, които сензитивно стопяват тази разлика в цените. Основната е, че съветският нефт е с високо наличие на сяра и заради това от него се извличат по-малки количества бензин и дизел, което оскъпява производството им в рафинерията.

Друг фактор, влияещ на горивата, били поскъпналите поради войната в Украйна застраховки за танкерите с петрол, което увеличавало разноските на производителя. Поради това главните играчи на петролния пазар у нас не са оптимисти, че може да има замразяване на цените

Но изцяло допустимо било бензин и дизел да нарастват гладко, вместо да има ценови потрес.

Справка по бензиностанциите демонстрира, че през последната седмица цената на бензина се е вдигнала с 18 стотинки. Средно литър е коствал 2,64 лв. на 1 март, а в този момент е 2,82 лв.. При дизела придвижването е безусловно същото - повишаване с 18 ст., като изменението е от 2,70 на 2,88 лв.. Очакванията са в идващите дни повишаването да стигне 3 лв. при всеобщите горива. След това се чака известно задържане, преди да бъде калкулирана цената на петрола от нови доставки.

Финансови специалисти оферират да се приложи и друга мярка, посредством която относително елементарно може да се смъкна цената на бензина най-малко с двадесет стотинки на литър - с бърза корекция от Народното събрание в закона за възобновимите енергийни източници краткотрайно за 6 месеца, да се анулира биодобавката към бензина и дизела

Подобна мярка към този момент е прилагана през 2013 година, като нейната цел бе да смекчи повишаването на горивата с 15-20 ст. поради повдигането на акциза тогава.

Трудноприложима е друга стартирана концепция за събаряне на цените - стартирането на горива от държавния запас. Причината - липсва механизъм, по който да се управлява надценката, която търговците ще си сложат при препродажбата.

От държавния запас изясняват, че стартирането на артикули на цени под пазарните е в несъгласие със свободната стопанска система и е на практика невероятно заради неналичието на нормативна база по какъв начин да бъде избрана съответна цена под пазарната. А в интервала, в който суровините са изчерпани и още не са попълнени отначало, щяло да има вакуум, в който страната щяло да бъде лишена от опцията да реагира при възможни рецесии.
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР