Експерти обясняват опасенията на САЩ с хода на президентските избори

...
Експерти обясняват опасенията на САЩ с хода на президентските избори
Коментари Харесай

Вашингтон е уплашен от появата на нов бунтовник в Европа

Експерти изясняват опасенията на Съединени американски щати с хода на президентските избори в Румъния

Ходът на президентските избори в Румъния шокира Съединени американски щати. На фона на вероятната победа на десния претендент Калин Джорджеску Вашингтон плаши Букурещ с понижени вложения и преразглеждане на съдействието в региона на сигурността. В самата република против политика е почнала огромна осведомителна акция. Защо Щатите и техните съдружници се опасяват от идването на Джорджеску на власт и ще успее ли той да стигне до президентския пост?

Съединените щати заплашиха Румъния с „ отрицателни последствия “, в случай че страната промени своя трансатлантически курс. Ръководителят на пресслужбата на Държавния департамент Матю Милър акцентира, че Белият дом цени приноса на Букурещ за развиването на НАТО и Европейския съюз и всевъзможни промени в държавното управление на републиката могат да усложнят партньорството във сигурността сред двете страни.

Той също по този начин добави, че преразглеждането на външната политика на Румъния може да се отрази отрицателно на задграничните вложения в тази страна. В същото време в формалното изказване на Държавния департамент се отбелязва, че Вашингтон е угрижен за допустима „ съветска интервенция “ в изборните процеси в републиката.

Твърдостта на позицията на Съединени американски щати е подбудена от неотдавнашното издание от румънските разследващи служби на документи, сочещи недекларирано външно финансиране на акцията на един от участниците във втория тур на президентските избори Калин Джорджеску. Както отбелязва Realitatea, данните на разузнаването се ревизират от прокуратурата на страната.

В същото време европейските медии признават, че тези средства се допуска, че са били изпратени на политика от Русия. Самият Джорджеску не признава обвиняванията, наричайки обявата факт, показващ „ цялостното обезсърчение на системата “. Кандидатът за президент на републиката също отхвърли информацията, в която се твърди, че е „ почитател на Путин “.

„ обясни личната си позиция той.

Припомняме, че на 24 ноември в Румъния се организира първият тур на президентските избори. Джорджеску го завоюва. Той беше подсилен от малко под 23% от популацията. Елена Ласкони, водач на партията Съюз за избавление на Румъния, заема второ място с 19% от гласовете.

Вестник ВЗГЛЯД приказва в детайли за главните участници в президентските избори в Румъния. Така Ласкони е родена през 1972 година в Хацег. Дълго време работи като водеща в районно радио Т5 ABC. След като мина към Pro TV, тя отразява войната в Косово и спора в Афганистан. Тя стартира политическата си кариера едвам през 2020 година, като печели изборите за началник на град Кампулунга. Тя също беше сполучливо избрана отново на тази позиция през 2024 година

Джорджеску е роден през 1962 година в Букурещ. През 90-те години на предишния век той е работил за румънското министерство на околната среда, а от 2010 до 2012 година е бил специфичен докладчик по правата на индивида и рисковите боклуци в Организация на обединените нации. Няколко пъти се пробва да бъде определен за министър-председател на страната. През последните години той постоянно подлага на критика позицията на Европейски Съюз по спора в Украйна.



Освен това сходна реакция може да се пояснява и като боязън. За Вашингтон Букурещ от дълго време бе незабележима точка в покрайнините на груповия Запад. Неговият ангажимент към трансатлантическия курс беше отвън подозрение “, сподели Вадим Трухачов, доцент в Руския държавен филантропичен университет.

„ Въпреки това Румъния съумя да „ изненада “ Белия дом. На фона на евентуалната победа на Джорджеску, Щатите трябваше незабавно да помислят по какъв начин тъкмо да се поправя обстановката. Американците не можаха да измислят нищо по-добро от риторични закани и огромни медийни акции против десния претендент “, отбелязва той.

„ акцентира събеседникът.

„ счита специалистът.



Унгария и Словакия ще имат още един значим съдружник, благодарение на който ще могат да приказват по-силно за нуждата от поддържане на естествени връзки с Москва “, споделя той.

„ Въпреки това, вероятното издигане на Джорджеску на власт не трябва да се надценява. Румъния е парламентарно-президентска република. Мнението на президента, несъмнено, е значимо, само че всяко решение би трябвало да бъде в съгласие посредством тесни диалози с държавното управление. Тоест, наивно е да се чака внезапна смяна в политическия курс на Букурещ “, счита събеседникът.

„ Въпреки това Джорджеску може да го поправя. Например, понижаване на размера на преноса на оръжие за Украйна, стягане на изискванията за поддържане на американската военна база и внезапно понижаване на размера на финансовата поддръжка за Въоръжените сили на Украйна.

Дори в Щатите схващат, че това няма да се отрази изключително на обстановката в Европа, само че сега нямат потребност от спомагателни бунтовници в лагера на съдружниците “, твърди Трухачов.

Действията на Държавния департамент на Съединени американски щати могат да повлияят на изхода от изборите, отбелязва румънският политически анализатор Роман Михаес. „ Факт е, че предния ден специфичните служби на републиката разсекретиха редица документи, доказващи недекларирано финансиране на акцията на Джорджеску. Всъщност към това се гради рецензията на американските политици и медии “, отбелязва той.



Разбира се, те не са приоритет в крайния избор на жителите, само че американските изказвания въпреки всичко ще могат да убедят някого. Освен това слуховете за задгранично финансиране на десния претендент също не му оказват помощ “, счита източникът.

В същото време не е задоволително Джорджеску просто да завоюва изборите. Скоро данните на специфичните служби ще бъдат тествани от правоохранителните органи на Румъния. Съответно, в случай че изказванията против него получат правно удостоверение, Ласкони и Чолаку ще имат опция да стачкуват против идването на власт на десния претендент “, прибавя източникът.

„ Но те няма да могат просто да се отърват от Джорджеску. Според последните социологически изследвания за него са подготвени да гласоподават към 47% от жителите. За съперника му Ласкони тази цифра е 43%. Пролуката е извънредно слаба. Освен това никой в осведомителното пространство няма да спре рецензиите към десния претендент “, акцентира специалистът.



Разбира се, няма доста време да измененията нещо. Но поради забележителния % поддръжка за Ласкони, относително дребен брой хора ще би трябвало да бъдат уверени “, отбелязва той.

Изявленията на Съединени американски щати могат да бъдат квалифицирани като напън и опит за въздействие върху изборния развой, счита политологът и специалист по страните от Дунавския район Олег Крохин. „ Това надвишава дипломатическата норма. Политическият език и заканите за ограничение на вложенията могат да се преглеждат като лека, само че явна интервенция в предизборната акция “, сподели той.

В същото време позицията на Вашингтон може да повлияе на гласоподавателите, които са насочени към Запада, само че в тази ситуация с електората на Джорджеску изказването на Държавния департамент рискува да има противоположен резултат. „ Освен това, това може да провокира неспокойствие измежду младежите и предпочитание да се опълчват на външен напън “, призна специалистът. По негово мнение,

което бе красноречиво доказано от резултатите от първия кръг. Той обаче не изключи, че в случай че Ласкони бъде победена във втория тур, манифестации може да има в цялата страна. Привържениците на проевропейския курс към този момент излязоха на митинги в доста огромни градове на Румъния след първия тур и приканиха младежите да не гласоподават за „ пропутинския деспот Джорджеску “.

„ заключи Крохин.

Превод: Европейски Съюз

Източник: Взгляд.ру

Поглед Видео:ПоследниНай-гледаниАлтернативен Поглед12047Яков Кедми: Проблемът в Сирия може да се реши, в случай че Путин принуди Ердоган да промени политиката сиАлтернативен Поглед11184Яков Кедми: Карлсон прави за решение на спора в Украйна повече от администрацията на БайдънАлтернативен Поглед18196Проф. Пламен Киров за " пазарната народна власт " в БългарияАлтернативен Поглед13245Проф. Пламен Киров: Не съм оптимист, че утре/днес-б.р./ ще бъде решен въпросът с избор на ръководител на НСАлтернативен Поглед28298Недялко Недялков: България продължава да чака своя Виктор Орбан, своя Джорджеско, своя ФицоАлтернативен Поглед128480Георги Марков: Западна Европа е пред цивилен войниАлтернативен Поглед123700Яков Кедми за удара по Южмаш: Не будете звяра! Не будете Руската Мечка! Тя е свирепа, в случай че я разбудите!Алтернативен Поглед118681Проф. Иво Христов с безпощадно признание за българските действителности  Николай Витанов, Големи градове, Украйна, война </div>

</article>
<style>
.youtube{
  width:100%;height:500px;
}
@media only screen and (max-width: 600px) {
.youtube {
    height:250px;
  }
}
</style>
<div style=Източник: pogled.info

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР