Екипът на космическа мисия “Розета и на спускаемия апарат “Филе

...
Екипът на космическа мисия “Розета и на спускаемия апарат “Филе
Коментари Харесай

Спускаемият апарат Филе е попаднал в яма!!!

Екипът на галактическа задача “Розета ” и на спускаемия уред “Филе ” към този момент разполага с подробна визия по отношение на положението на апарата и особеностите на околния терен.

Напомням на читателите, че през вчерашния ден, на 12 ноември, задачата влезе в историята на космонавтиката с първото сполучливо кацане на повърхността на комета. Или по-коректно би било да кажем, че става въпрос не за едно, а за общо… три кацания!!!

Оказало се, че при първото прикосновение на “Филе ” с повърхността на кометата Чурюмов-Герасименко той отскочил. При отскачането скоростта му е била 38 сантиметра в секунда и се издигнал на височина 1 километър. В същото време е пропътувал по хоризонтала още един километър встрани! След отскачането “Филе ” е летял над кометата 1 час и 50 минути. После отново стигнал повърхността на Чурюмов-Герасименко … и отскочил още веднъж. Летял е още веднъж в продължение на 7 минути, след което отново кацнал… Този път дефинитивно!!!

Оказало се, че кацнал в нещо като яма или пещера.

Над тази пещера има и една стръмна канара. Няма потребност да си го представяте, има фотография:

 Cliff above Philae

Стръмна канара се извисява над “Филе ”!!! Credits: ESA

Всички системи на борда на “Филе ” работят обикновено.

С попадането на спускаемия уред в пещера обаче, без значение от забавния терен в близост, свършват положителните вести. Пещера значи, че през по-голямата част от времето “Филе ” е в мрак.  Първоначално се планираше за денонощие “Филе ” да получава слънчева сила в продължение на 6-7 часа, само че в този момент той получава електрическа енергия за към час и половина. Това е относително неприятен сюжет, тъй като значи, че най-вероятно “Филе ” ще работи безпроблемно още едно-две денонощия и няма да може да работи дълготрайно, с течение на седмици, както учените се надяваха. Въпреки това за едно-две денонощия “Филе ” може да извърши по-голямата част от научните си задания. Мисията отново ще се смята за сполучлива.

Освен това “Филе ” се намира под огромен надолнище. От общо три крачета, две се намират на твърда повърхнина. Едно стърчи във въздуха.

Ще продължим да следим тази забавна задача!

Снимка от камера номер 3. Credits: ESA

Източник: cosmos.1.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР