Едва ли има християнин, който да не знае кой е

...
Едва ли има християнин, който да не знае кой е
Коментари Харесай

Кой е Пилат Понтийски - управителят на Юдея, който осъди Христос на смърт

Едва ли има християнин, който да не знае кой е Пилат Понтийски – индивидът, разрешил Иисус Христос да бъде разпънат на кръст.

Експертите обаче означават, че сведенията за него са относително нищожни.

Пилат бил шеф (префект) на римската провинция Юдея в интервала 26 – 36 година Повечето исторически източници го разказват като нечовечен и подкупен тиранин, само че до каква степен достоверни са те?

Безскрупулният Пилат Понтийски

За произхода на Пилат Понтийски не се знае съвсем нищо. Предполага се, че е роден в Италия в заможно семейство от така наречен Конническо съсловие (представителите на тази каста в началото били римски жители, които можели да си разрешат да имат кон и да служат в кавалерията. По-късно за приемането в съсловието било наложено ново условие – претендентите трябвало да имат имущество в размер на най-малко 400 000 сестерции). Съществува и друга доктрина, съгласно която Пилат бил роден в Шотландия.

Archaeologists say they've discovered the site of Jesus' trial by Pontius Pilate:
— CNN (@CNN)
Едно от най-ранните свидетелства за него е текст, написан от философа Филон Александрийски през 50 година сл. Хр. Той насочва остри рецензии против префекта на Юдея поради съпътстващите ръководството му „ подкупи, обиди, грабежи, безчинства, изтезания без съд “, както и неговата „ непрекъснатата и изключителна свирепост “.

„ Филон разказва Пилат като извънредно корумпирана персона “, отбелязва историкът Стивън Патерсън. По думите му сходно държание не било нещо извънредно за римските шефове, само че явно Пилат се отличавал със своята безсъвестност. „ Проблемът е, че не е елементарно да се дефинира до каква степен меродавен е разказът на Филон Александрийски “, декларира на собствен ред Хелън Бонд, която е специалист по богословие от Единбургския университет. Според нея философът надалеч не е справедлив: „ В творбите си той разказва всички хора, спазващи еврейските закони, по доста позитивен метод, а тези, които не го правели – по отрицателен “.

Провокации, митинги и принуждение

Филон Александрийски написа още, че Пилат Понтийски нарушил еврейските закони, поставяйки два позлатени щита в двореца на Ирод в Йерусалим, на които било изписано името на римския император Тиберий. Половин век по-късно еврейско-римският историк Йосиф Флавий отбелязва, че когато встъпил в служба, той наредил на бойците си да слагат флагове с лика на императора на редица публични места. Нито един от неговите прародители не се осмелил да направи нещо сходно, защото за юдеите всяко изображение е неразрешено от Моисеевия закон. „ Още от първите дни на ръководството си, Пилат решил да изясни на непокорните юдеи, че за тях спокойният живот е приключил “, написа Йосиф Флавий.

1/4) Four sides of an ancient ivory casket, with some of the earliest known depictions of Christ's crucifixion and resurrection (early 400s AD); in the first panel the Roman governor Pontius Pilate condemns Christ who carries the cross to his place of execution...
— Gareth Harney (@OptimoPrincipi)
По време на тази акция Пилат останал в резиденцията си в Кесария, намираща се на към 100 км. от Йерусалим. След като юдеите видели знамената, доста от тях се отправили към Кесария, с цел да призоват римския шеф да анулира своята заповед и знамената да бъдат свалени. Пилат обаче останал неотстъпчив. В резултат, юдеите легнали на земята пред неговия замък и останали там пет дни. На шестия ден Пилат поканил всички протестиращи да отидат на локалния стадион, с цел да им заяви решението си. Когато юдеите пристигнали, те неотложно били обкръжени от легионери. Пилат декларирал, че ще бъде посечен всеки, който се възпротиви на неговата воля.

По думите на Йосиф Флавий, реакцията на юдеите шокирала римския шеф. Те още веднъж паднали на земята и оголили вратовете си, показвайки своята подготвеност да умрат. Тъй като Пилат не желал да стартира своето ръководство с всеобща екзекуция, той заречен на протестиращите да отстрани знамената. „ Йосиф Флавий евентуално е роден в Йерусалим в годината, в която завършило ръководството на Пилат. По тази причина можем да заключим, че той бил добре осведомен за въпросните събития “, счита Бонд. Според нея Пилат подценил силата и решимостта на локалното население, само че също по този начин показал готовността си да се вслушва в публичното мнение.

Йосиф Флавий загатва и за различен случай. Според историка, Пилат употребявал средства от съкровищницата на Йерусалимския храм, с цел да построи акведукт. Този път, когато се събрали протестиращи, Пилат изпратил бойци в цивилно облекло, които се смесили с тълпата. По негов сигнал те извадили скритите под облеклата си тояги и нападнали протестиращите, пребивайки до гибел доста от тях.

Very little is known about Pontius Pilate as a historical figure. But archaeologists have one more artifact to add to the list of clues: a 2,000-year-old copper alloy ring bearing his name
— The New York Times (@nytimes)
В търсене на истината

Пилат Понтийски безспорно е най-известен с предаването на гибел посредством разпятие на Иисус Христос. Според Новия завет той не се възпротивил против решението на Синедриона (орган на еврейското самоуправление в Юдея) да осъди Христос на гибел поради неговите учения и изказванието му, че е цар на евреите. Докато Филон Александрийски и Йосиф Флавий разказват Пилат като нечовечен държател, в Новия завет той е показан по-скоро като неуверен арбитър. Според Евангелието от Марк, Пилат даже застанал на страната на Христос, преди да се помири с решението на Синедриона.

За думите на Марк има напълно съответна причина, счита Патерсън. Той написал своето евангелие в разгара на несполучливия еврейски протест против римското господство сред 66 и 70 година сл. Хр. По това време връзките на християнската фракция с юдаизма били извънредно обтегнати. „ Целта на Марк била да показа протеста в избрана светлина. Той упреквал евреите в Йерусалим за унищожаването на града по време на въстанието. Акцентът в описа на Марк за процеса против Иисус не е Пилат – той по-скоро желал да трансферира цялата виновност върху еврейските ръководители “, прибавя Патерсън.

Според Евангелието от Матей, Пилат измил ръцете си обществено, с което желал да покаже, че е почтен за гибелта на Христос. „ На процедура той споделя, че римляните може и да са изпълнили присъдата, само че отговорността е на евреите. Този откъс има пагубни последствия и на процедура се трансформира в съображение за гоненията на евреите през вековете “, счита Бонд. „ Истината е, че властта била в ръцете на Пилат, в неговите очи нямало никакво подозрение какво би трябвало да направи, с цел да се оправи с проблемите, които Христос създавал “, отбелязва още тя.

2000-year-old 'lost' street built by Pontius Pilate uncovered in Jerusalem
— The Independent (@Independent)
Смъртта на Пилат Понтийски

Според Йосиф Флавий и римския историк Тацит, Пилат бил отхвърлен от своя пост и изпратен назад в Рим, откакто употребявал несъразмерна мощ при потушаването на въстание. Няма никакви безапелационни данни какво се случило с него след завръщането му във Вечния град. Някои историци считат, че той бил екзекутиран от император Калигула или се самоубил, а тялото му било хвърлено в река Тибър. Ранният християнски създател Тертулиан на собствен ред твърди, че Пилат станал почитател на Иисус и даже се опитал да накара римския император да одобри християнството.
Източник: vesti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР