Едва ли е изненада, че инвестиционният процес у нас буксува.

...
Едва ли е изненада, че инвестиционният процес у нас буксува.
Коментари Харесай

Преките чуждестранни инвестиции значително са намалели

Едва ли е изненада, че капиталовият развой у нас буксува. Фактори - и външни, и вътрешни, за това колкото щеш - политическа рецесия, променчивост, граничеща с безпорядък в законодателството и политиките на администрацията, енергийна и икономическа рецесия и война. Какви цифри демонстрира статистиката на Българска народна банка за директните вложения у нас?

" По предварителни данни чистият поток на директните вложения в страната за януари - юни 2022 година, регистрирани според правилото на първичната посока на инвестицията, е позитивен в размер на 289.2 млн. евро (0.4% от БВП), като понижава с 317.1 млн. евро (52.3%) по отношение на този за януари - юни 2021 година (положителен поток от 606.3 млн. евро, 0.9% от БВП). През юни 2022 година потокът е негативен в размер на 138.6 млн. евро, при позитивен поток от 292.5 млн. евро за юни 2021 година ", написа в информацията на Българска народна банка за полугодието.

Каквито и да са аргументите, годишен спад от 52.3% е доста. А от къде идва той?

Според Българска народна банка дяловият капитал (преведени/изтеглени парични и апортни вноски на нерезиденти (чуждестранни юридически и физически лица) в/от капитала и запасите на български сдружения, както и постъпления/плащания по покупко-продажби с недвижими парцели в страната) е позитивен и възлиза на 168 млн. евро за януари - юни 2022 година Той е по-голям с 374.9 млн. евро от този за януари - юни 2021 година, който е негативен в размер на 206.9 млн. евро.
 Преките задгранични вложения в България са се нараснали с 300% от началото на 2022 година
Преките задгранични вложения в България са се нараснали с 300% от началото на 2022 година

Приоритет за вложенията са регионите в страната с по-висока за безработица

Нетният поток от вложения на задгранични лица в недвижими парцели е негативен в размер на 11 млн. евро (в това число негативен поток от 8.6 млн. евро за Русия), при негативен чист поток от 2 млн. евро за януари - юни 2021 година

Големият срив на директните задгранични вложения идва от спада на размера на реинвестираната облага. По данни на Българска народна банка сумата в позицията Реинвестиране на облага (показваща каузи на задграничните вложители в настоящата облага или загуба на сдружението на база на счетоводни данни за финансовия резултат) е позитивна и възлиза на 306.3 млн. евро, само че тя е три пъти по-малка от позитивната стойност от 1038.1 млн. евро за януари - юни 2021 година

Нетният поток в позицията Дългови принадлежности (промяната в чистите отговорности сред сдруженията с задгранично присъединяване и директните задгранични вложители по финансови, облигационни и търговски кредити) е негативен и възлиза на 185.1 млн. евро, при негативна стойност от 224.9 млн. евро за януари - юни 2021 година. С други думи, задграничните притежатели не престават да понижават вземанията си от своите дъщерни компании в България, само че с по-малки темпове в сравнение с през първото полугодие на 2021-а година

Най-големите чисти позитивни потоци по директни вложения в страната за януари - юни 2022 година са от Австрия (164.8 млн. евро), Швейцария (122.9 млн. евро) и Вирджински острови (Британски) (107.2 млн. евро), а най-големите чисти негативни потоци са към Нидерландия (263.5 млн. евро) и Румъния (55.2 млн. евро).
Източник: news.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР