Новата шефка на ДКК е уволнена, направила няколко нарушения само за месец
Едва един месец удържа на поста си новата директорка на „ Държавната консолидационна компания “ Ваня Караганева. Тя бе назначена в края на октомври, от септември е в борда на сдружението по предопределение на тогавашния министър на стопанската система Кирил Потков.
В публично известие на ДКК, публикувано в понеделник вечер, от там оповестиха, че са сезирали способените органи.
Караганева е уволнена на общо заседание на Съвета на шефовете на ДДК поради редица нарушавания, които съумяла да извърши за късото време като втори началник на компанията, под чиято шапка се намират редица държавни сдружения от основно за стопанската система значение, добавя Медиапул.
Така отпред на ДКК остава Рая Каназирева като единствен шеф.
От решението на борда на ДКК излиза наяве, че Караганева е била назначена в нарушаване на Търговския закон – имала е трудови правни отношения с различен шеф, а е заявила, че няма такива. Освен това договорът ѝ е непозволено подписан с член на Съвета на шефовете, защото не е имало негов ръководител. Тя действително е вършела неща в ДКК без да пита, без да се преценява с решенията на борда, установи събранието.
Интересен миг е взетото от нея еднолично решение да освободи като процесуален представител по пет висящи търговски каузи юрист Александър Краварски и да подписа контракт за правна помощ за 1.120 млн. лева с друго лице, а за такива разноски би трябвало утвърждението и на финансовия инспектор на компанията.
Освен това множеството работа по три от тези каузи била свършена. Краварски пък бил назначен еднолично от нея за ръководител на комисии по желание на членове в бордовете на дъщерните на ДКК сдружения – " Вазовските машиностроителни фабрики " (ВМЗ), " Монтажи " и оръжейния търговец " Кинтекс ". Караганева дала на Краварски достъп до сървъра на ДКК и цялата налична информация и той действително иззел функционалностите на изпълнителен шеф на държавното сдружение, показва се в решението за уволнението ѝ.
Другото съществено нарушаване от нейна страна е, че трансформирала утвърден към този момент от борда на ДКК план за извънсъдебно съглашение с " Дунарит " за 50 млн. лева и подписала друг текст. Те се показва какво следва от тази смяна и по какъв начин се отразява върху поетите от ДКК задължения по отношение на частното сдружение, към което компанията бе подхванала рейдърска офанзива по преодоляването му през цесии за задължения към банкрутиралата Корпоративна комерсиална банка.
Караганева назначила и еднолично членове в борда на ВМЗ, излиза наяве още от решенията на съвета на шефовете.
Вторият изпълнителен шеф на ДКК също по този начин отказвала да провежда заплащания към Национална агенция за приходите, Национален осигурителен институт, ЧЕЗ и други контрагенти, вследствие на което компанията натрупала задължения за 90 хиляди лева
От ДДК показаха в свое изказване, че дейностите на Караганева демонстрират, че " тя схваща управническата отговорност на тази позиция главно като функционалност за нови назначения в ДКК и дъщерните сдружения ". Караганева усилва щата на ДКК с по-високоплатени, само че не и оперативно работещи чиновници, без да e ясно от какви източници ще се обезпечава финансирането на тези позиции, които ДКК не може да си разреши. Като част от тази процедура, Караганева е назначила собствен механически помощник на два трудови контракта, с общо заплащане по-голямо от това на шеф отдел в ДКК, като в това време е обективно невероятно служителят да извърши отговорностите си по двата контракта, показват още от компанията.
В същото време Караганева твърдяла, че дейностите ѝ са по разпореждане на Министерството на стопанската система.
ДКК съобщи, че " се опълчва на спекулации, че принципалът в лицето на министъра на стопанската система може да носи отговорност за дейности на Караганева, които са срещу интереса на сдружението ".
Съветът на шефовете на ДКК разгласи още, че " регистрира като своя неточност избирането на Ваня Караганева за втори изпълнителен шеф на сдружението, без да е посветил задоволително време, с цел да откри дали тя има компетенциите, нужни за тази роля ".
Компетентните органи са сезирани за откритите нарушавания от Караганева, приключва известието на ДКК.
Ваня Караганева в началото бе назначена в директорския ръб на ДКК дружно с сегашния финансов министър Валери Белчев като самостоятелни членове от тогавашния стопански министър Кирил Петков, напомня ощеизданието.
Източник: duma.bg
КОМЕНТАРИ