Едва 24%, или близо 1 милион българи спортуват редовно поне

...
Едва 24%, или близо 1 милион българи спортуват редовно поне
Коментари Харесай

Едва една четвърт от българите спортуват редовно

Едва 24%, или близо 1 милион българи спортуват постоянно най-малко един път седмично, сочат данните от изследване за физическите привички на хората у нас. Изследването включва количествени данни и качествена част - 5 дълбочинни изявленията с кардиолог, ендокринолог, кинезитерапевт, психолог и нутриционист.
Активно спортуват най-вече младежите сред 15 и 29 година Близо 2 милиона българи показват, че са физически дейни най-малко един път месечно, или общо 55%. Делът им се резервира през последните години, само че съгласно разбора на специалистите тази периодичност е незадоволителна, с цел да окаже позитивен резултат върху здравето.
45% от интервюираните правят физическа интензивност по-рядко от един път месечно, като главните спънки са неналичието на интерес към спорта - 63% и неналичието на време - 39%. Според специалистите процентът неактивни хора е прекомерно огромен, а стресът и забързаният метод на живот се трансформират в опрощение. За експертите казусът се корени в неналичието на построени привички и осведоменост, изключително при поколенията на възраст над 40 години. 15-30-годишните са добре осведомени, осъзнати във връзка с персоналното здраве и разбиращи изгодите в дълготраен проект.
" Въпреки това, процентът младежи с нетипични за възрастта проблеми, разследване от неналичието на придвижване и спорт, е по-голям през последните години. Примери за такива последици са диагноза дискова херния на млада възраст, наднормено тегло, затлъстяване и рисковите фактори, които носи то като отключване на диабет ", споделя кинезитерапевтът Златин Петков.
Проучването регистрира, че делът на хората, извърпващи постоянно физическа интензивност, последователно се усилва през последните години - от 29% през 2019 година до 42% през 2023 година Това са най-вече хора в дейна възраст, работещи, високообразовани и с малко по-високи приходи по отношение на общото население на България. Резултатите от изследването демонстрират нараснал интерес към колоезденето - 18% и ходенето пешком 61%. Експертите изясняват това с достъпността, опцията за упражняване със семейство и удобното въздействие за физическо и психическо здраве.
Фитнесът остава най-популярен измежду интензивно спортуващите - 14%, а 68% от физически дейните избират да спортуват в компанията на другар, сътрудник, дете.
Изследването сочи растеж на потреблението на технологиите като част от спортната стратегия на българите. В съпоставяне с предходните изследвания, през 2023 година използването на мобилни приложения, подпомагащи тренировката, се усилва до 39%. Според специалистите технологиите имат изгоди за мотивацията към повече физическа интензивност, основават спортен детайл, а и са потребни от здравна позиция.
Източник: duma.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР