Едно от най-скъпите вещества струва над $160 млн. за грам и не е това, което очаквате
Едно от най-скъпите субстанции в света се продава за повече от $160 млн. за грам и евентуално не е това, което очаквате. Когато мислите за най-скъпите неща в света, евентуално си представяте платина, злато или диаманти.
Но то в действителност е под формата на прахуляк и съставлява ендоедрални фулерени на основата на азотен атом.
Този материал съставлява конструкция от въглеродни атоми, която „ обгръща “ азотен атом. Изключителната му стойност се крие в евентуалните му приложения за бъдещето, изключително в основаването на свръхточни дребни атомни часовници.
Д-р Кириакос Порфиракис изяснява:
Атомните часовници мерят времето посредством резонансната периодичност на атомите, като първият подобен часовник е основан през 1949 година във Вашингтон. Въпреки че тогава не е бил доста по-точен от общоприетите часовници, атомните технологии се усъвършенстват с изключителна скорост.
Днешните атомни часовници са милиарди пъти по-точни от обичайните, само че един от огромните им дефекти е техният размер.
Често са толкоз огромни, че запълват цяла стая.
Тук идват на помощ ендоедралните фулерени, които имат капацитета да създадат тези часовници задоволително компактни, с цел да бъдат употребявани в портативни устройства.
Освен това, този материал може да бъде ключът към гражданска война в следенето на транспортни средства.
В момента GPS навигацията не обезпечава съвършена акуратност, което затруднява надеждното следене на коли. С помощта на дребни атомни часовници въз основата на ендоедрални фулерени, тази акуратност може да бъде доста усъвършенствана, което е сериозно значимо за развиването на самоуправляващи се коли.
Въпреки огромния капацитет, тези дребни атомни часовници не се чака да станат действителност скоро.
Според учените ще са нужни още години на проучвания, с цел да се сътвори краен артикул, който е задоволително дребен и подобаващ за портативни устройства.
Ендоедралните фулерени на основата на азотен атом са вторият най-скъп материал на Земята, след антиматерията, чиято стойност, съгласно НАСА, надвишава $60 трилиона на грам.