7 февруари – Международен ден за безопасен интернет
Денят за безвреден интернет, който се организира през февруари всяка година, е световна самодейност, ориентирана към обезпечаване на сигурността на хората онлайн. Финансирана от Европейската комисия, самодейността слага специфичен фокус върху онлайн сигурността на децата и младежите.
Знаете ли, че Денят за безвреден интернет има за цел да направи онлайн света по-приятелско място за всички? Представете си интернет като огромен град. Точно както във всеки град, ние желаеме безвредни улици за нашето цифрово пътешестване.
Какво е ден за безвреден интернет?

Денят за безвреден интернет е интернационален празник, основан от Агенцията на Европейския съюз за мрежова и осведомителна сигурност (ENISA) през 2004 година Целта на Деня за безвреден интернет е да увеличи осведомеността и да насърчи безвредното и отговорно потребление на интернет, изключително измежду децата и младежите.
Денят дава опция на обособени лица, организации и държавни управления по целия свят да се съберат и да вземат участие в полемики и действия, ориентирани към основаване на по-безопасна и по-сигурна онлайн среда.
Това е ден, в който би трябвало да помислите по какъв начин можете да употребявате интернет по-сигурно и отговорно, без значение дали става въпрос за задаване на настройки за дискретност, отбягване на тракване върху подозрителни връзки или внимаване на информацията, която споделяте онлайн.
Основните аспекти на Деня за безвреден интернет включват:
Защита, овластяване и почитание: Това са главните полезности, които денят предизвиква, изключително за, които са измежду най-уязвимите консуматори на интернет. Денят се концентрира върху основаването на среда, в която младите консуматори са предпазени от онлайн опасности и са оборудвани с инструментите и знанията за безвредно навигиране в цифровия пейзаж. Участие на разнообразни групи: Кампанията доближава освен до деца и младежи, само че и до родители, преподаватели, обществени служащи, експерти в промишлеността, лица, вземащи решения, и политици. Той предизвиква всеки да играе своята роля в основаването на по-добър интернет. Глобално присъединяване: Над 100 страни вземат участие в Деня за безвреден интернет, което отразява неговия интернационален обсег и световното значение на сигурността в интернет.Кой започва Деня за безвреден интернет?

Денят за безвреден интернет беше иницииран като част от плана SafeBorders на Европейски Съюз през 2004 година и беше доразвит от мрежата Insafe, започваща през 2005 година Insafe е европейска мрежа от центрове за безвреден интернет (SIC). Всеки народен център организира акции за повишение на осведомеността и просветителни акции, поддържа телефонна линия за помощ и работи в тясно съдействие с младежите, с цел да обезпечи метод на голям брой заинтригувани страни за основаване на по-добър интернет.
Денят в началото е открит в европейския район, само че от този момент е получил международно самопризнание, като в този момент се отбелязва в почти 190 страни по света. Инициативата се разрасна доста през годините, наблягайки разнообразни проблеми с онлайн сигурността, като кибертормоз, обществени мрежи и цифрова еднаквост.
Освен това през 2009 година беше въведена концепцията за комитети за Ден за безвреден интернет, с цел да се укрепят връзките с страни отвън мрежата Insafe и да се насърчи съгласуван метод към акцията в международен мащаб. Тези комисии работят в тясно съдействие с координационния екип за деня на по-безопасен интернет, основан в Европейския съюз, за да улеснят международното отбелязване на този ден.
Този ден е обвързван със основаването на по-приятелска цифрова галактика, в която всички сме призовани да споделяме, изследваме и вършим онлайн с внимание и почитание.
В Съединените щати придвижването направи забележителна крачка напред през 2013 година, когато ConnectSafely стана формален хазаин в Съединени американски щати. Тяхната задача? Да обединим всички – от деца и възпитатели до политици и софтуерни колоси под знамето на „ Заедно за по-добър интернет “.
Тази акция акцентира позитивния капацитет на интернет и приканва всички да допринесат за един по-уважителен, изобретателен и безвреден онлайн свят.
Денят за безвреден интернет се отбелязва в международен мащаб, напомняйки на всички да бъдат благи и умни онлайн!
От своето непретенциозно начало този ден се трансформира в международно събитие с безчет начинания и просветителни стратегии, ориентирани към превръщането на интернет в по-безопасно пространство за млади и остарели. Целта е да се насърчи цифрова среда, в която всеки може да изследва, учи и да взаимодейства без страх.
Как да отпразнуваме Деня за безвреден интернет?

Отбелязването на Деня за безвреден интернет може да бъде по едно и също време просветително и занимателно. Ето няколко оферти по какъв начин да отбележите събитието:
Участвайте в цифровата добринаПосетете Zoom среща, фокусирана върху цифровата добрина. Това е страхотна опция за фамилиите да обсъдят опит с тормоз и изключване онлайн. Освен това ще получите препоръки за поощряване на по-мила цифрова общност. Нощ на играта
Потопете се в безвредно игрово преживяване с National Interland Game Night на Гугъл. Научете значими препоръки за онлайн сигурност, преди да се присъедините към другите в занимателна, интерактивна игра. Научете за безвредното потребление на обществени медии
Преминете към TikTok за хрумвания от основатели по отношение на сигурността онлайн. Това може да бъде превъзходен метод да вземете на практика препоръки за ежедневни онлайн взаимоотношения. Имайте „ The Smart Talk “
Присъединете се към сесия с Norton LifeLock, с цел да обсъдите онлайн рисковете и смисъла на основаването на безвредна цифрова среда. Това е късмет да научите за определянето на онлайн граници и смисъла на откритите диалози по отношение на потреблението на интернет.
Защо да честваме Деня за безвреден интернет?

Ето няколко аргументи за какво е значимо да честваме този ден:
Образование и осведоменост: Този ден дава опция за просветителни акции и начинания, които оказват помощ на хората, изключително на децата и младежите, да схванат рисковете и заплахите в интернет. Това включва тематики като кибертормоз, фишинг, кражба на персонални данни и други форми на онлайн злоупотреби. Превенция на киберпрестъпления: Чрез повишение на осведомеността за евентуалните закани, потребителите могат да подхващат нужните ограничения за отбрана на своите устройства и персонална информация. Това понижава риска от киберпрестъпления и злоупотреби. Подобряване на цифровата просветеност: Денят за безвреден интернет предизвиква развиването на цифрова просветеност измежду всички възрастови групи. Това включва умения за сериозно мислене, оценка на достоверността на информацията и схващане на правните и етични аспекти на онлайн връзката. Подкрепа за жертвите на онлайн тормоз: Кампаниите и събитията, свързани с този ден, постоянно дават запаси и поддръжка за тези, които са станали жертви на онлайн тормоз или други форми на онлайн злоупотреби. Това може да включва горещи линии, съвещания и други форми на помощ. Създаване на по-безопасна онлайн общественост: Когато повече хора са осведомени и ангажирани с тематиката за безвредния интернет, това способства за основаването на по-безопасна и положителна онлайн среда за всички. Насърчаване на позитивно онлайн държание: Денят за безвреден интернет също по този начин предизвиква позитивно и етично държание в интернет. Това включва почитание към другите, съблюдаване на законите и разпоредбите и отбягване на нездравословни практики като разпространяване на подправени вести или ненавист. Глобална самодейност: Започнал като европейска самодейност, през днешния ден Денят за безвреден интернет се отбелязва в над 150 страни на всички континенти. Това демонстрира значимостта на казуса и сплотява напъните на интернационалната общественост за основаване на по-безопасен интернет за всички.Празнуването на Деня за безвреден интернет е значима стъпка към основаването на по-безопасен и сигурен дигитален свят за всички. Той дава платформа за продан на хрумвания и положителни практики, както и за съгласуваност на напъните сред разнообразни организации и институции.
Кои са главните способи да се отбраните онлайн?

начало на диалози и запаси, които да оказват помощ на фамилиите и приятелите да обсъдят виновното и безвредно потребление на технологиите. Тези диалози могат да оказват помощ за построяването на умения за медийна просветеност, да покачат осведомеността за онлайн рисковете и да насърчат по-добър интернет за всички. Приложения за онлайн сигурност: Налични са редица приложения за онлайн сигурност, които могат да ви оказват помощ да наблюдавате вашите онлайн действия и да защитят поверителността ви. Някои известни варианти включват Net Nanny, Qustodio и Norton Family Premier. Обърнете се за помощ: Ако срещнете проблем с онлайн сигурността или се нуждаете от поддръжка, има редица налични запаси, които да ви оказват помощ. Горещата линия на Центъра за безвреден интернет в Обединеното кралство дава безвъзмездни и поверителни препоръки по въпроси, свързани с онлайн сигурността. Освен това доста организации за онлайн сигурност, в това число Insafe, оферират запаси и поддръжка за деца, младежи и лица, които се грижат за тях.
Заключение
Денят за безвреден интернет е повече от просто годишна самодейност – той е увещание за смисъла на цифровата сигурност и виновното държание онлайн. В свят, в който интернет играе все по-голяма роля в всекидневието ни, е от значително значение да насърчаваме просвета на почитание, информираност и отбрана.
Независимо дали сте родител, преподавател, възпитаник или просто деен интернет консуматор, вашата роля в основаването на по-безопасна онлайн среда е значима. Малките стъпки – като потребление на мощни пароли, внимателно шерване на информация и поощряване на положително държание – могат да доведат до огромни промени.
Безопасният интернет не е отговорност единствено на софтуерните компании или регулаторните органи – той е споделена задача, в която всеки от нас има роля. Нека не забравяме, че цифровият свят е отражение на нашето общество, а с осведоменост и съдействие можем да го създадем по-сигурно и приветливо място за всички.
Готови ли сте за същинска смяна?
Днес, на 7 февруари – Международния ден за безвреден интернет, е време да се замислим: Каква диря оставяме онлайн? Дигиталният свят е като необхватен океан – изпълнен с благоприятни условия, само че и с провокации.
Всеки клик, всяко шерване, всяка дума в мрежата има значение. Днес е денят, в който можем да създадем разликата – да изберем уважението пред хейта, сериозното мислене пред дезинформацията, сигурността пред рисковете.
Време е за смяна!!!
✅ Да научим децата и младежите по какъв начин да се пазят онлайн.
✅ Да поддържаме позитивното и смисленото наличие.
✅ Да изградим интернет, в който добротата и разбирателството водят напред.
Ти имаш силата да промениш цифровата среда! Днес направи първата крачка. Сподели обръщение за безвреден интернет, бъди образец, създай по-добро цифрово бъдеще!
Ти можеш да направиш смяната!
На 7 февруари – Международния ден за безвреден интернет, дано дружно изградим един по-сигурен, по-етичен и по-добър цифров свят! Всеки наш избор в мрежата има значение – какво споделяме, по какъв начин реагираме, какво поддържаме и какво пишем.
Ако това обръщение те въодушевява, направи идната крачка! Остави коментар или се абонирай за бюлетина на списание HappyWoman.bg, с цел да получаваш още потребни препоръки и хрумвания по какъв начин да създадем интернет едно по-безопасно и положително място.
Ако търсиш професионална поддръжка за цифровото си наличие, нашият екип е тук за теб! Свържи се с за консултация и открий по какъв начин можем да ти помогнем да развиеш своя бизнес несъмнено и сполучливо в цифровата среда.

