Едно от 44 деца е с нарушение от аутистичния спектър.

...
Едно от 44 деца е с нарушение от аутистичния спектър.
Коментари Харесай

Проф. Еюбова: Токсините в околната среда са водеща причина за по-честите случаи на аутизъм

Едно от 44 деца е с нарушаване от аутистичния набор. Това значи, че в случай че в една детска градина има към 150 деца, три или четири от тях са със нарушаване от аутистичния набор. 70 на 100 от всички случаи на нарушавания от аутистичния набор са свързани с умствена назадничавост, а едвам 1-2% са гениалните деца.

Това сподели проф. доктор Севджихан Еюбова, професор по логика на психиката на развиването в детска и юношеска възраст, в подкаста на БНР „ В центъра на системата “.

„ Терминът аутизъм не е нов за нашата клинична процедура. Но във връзка с новите критерии за аутизъм, ние не приказваме единствено за детски или за съответна форма на аутизъм, ние приказваме за разстройство от аутистичния набор. Това е невроразвитийно разстройство, което значи, че има биологична съставния елемент, която не всеки път е ясна. Това прави диагностиката доста сложна в някои случаи, само че в други и има и поведенчески израз, който пък насочва експертите или родителите, че има някакъв проблем в развиването. Ако детето е първо дете, родителите могат да пропуснат тези признаци. Поведенческите признаци се появяват още преди детето да навърши три годинки. Има характерни нарушавания в връзката, по които ние оценяваме детето “, разясни още експертът.

Проф. Еюбова уточни още, че децата от аутистичния набор не изпитват нужда да се свързват с близките. Те не възпроизвеждат обществения опит в игрите си. Те играят по друг метод с играчките. При тях няма „ игри наужким “ и демонстрират страстите си по друг метод.

„ За страдание, не се употребяват всички научни проучвания, с които разполагаме, които да ни приготвят по какъв начин да реагираме авансово, в случай че се сблъскаме с дете от аутистичния набор. Важно е да кажем, че по последни данни случаите на деца от аутистичния набор с нарушавания в развиването са с доста огромна периодичност, случаите доста нарастват “, посочи още проф. Еюбова, давайки за образец замърсяването в околната среда с отрови, тежки метали и фосфороорганични съединения, употребявани в селскостопанските препарати за обработка на зърнените култури.

Целия епизод на подкаста може да чуете 
Източник: zdrave.net


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР