Как са възприемали сънищата древните народи?
Една трета от целия си живот човек прекарва в сън и през цялото това време той сънува разнообразни сънища. Някои от тях остават в паметта, други не. Чрез сънищата човешкият мозък преработва и вкарва в порядък цялата получена денем информация.
Около сънищата има доста антични легенди и митове, което е изцяло обяснимо. Това събитие е вълнувало човечеството през цялата му история. Още античните гърци и римляни са се опитвали да поясняват сънищата. И до през днешния ден обаче тази необяснима парченце от нашия живот остава мистерия. Да се срещнем по какъв начин са гледали античните нации на процеса на сънуване и съня.
Сведения по отношение на сънищата при античните нации
Още в най-древни времена сънуването е вълнувало индивида. В скални рисунки в пещерите, населявани от античния предшественик на днешния човек, са запечатани моменти от процеса на сънуване и сънищата, на които човек става очевидец.
За сънищата се споделя в Тора. Библейският роман за съня на Яков, видял самия Бог в сънищата си, сънят на фараона и тълкуването му от Йосиф, което се оказва събитие с огромно значение освен за ориста на самия Йосиф, само че и на целия античен народ на Египет.
Става ясно, че в антични древен времена на съня се е гледало със благоговение и хората са се доверявали изцяло на това, което им се нашепва посредством съня. Библията е един от най-богатите източници на сънища. В Стария и Новия завет има към 20 описания на сънища, които са божествено вмешателство в земните каузи.
Древните асирийци, вавилонци и шумери смятали Ан-.За-.Оар за бога на сънищата, който бил стопанин на подземните дълбини. Там той поддържал легион от помощници, ролята на които била да предават божествените послания на спящите хора.
В Древна Елада се считало, че Зевс - висшият господ, подпомаган от бога на сънищата Морфей, изпраща на хората своите предизвестия, послания и пророчества. Когато Хипнос нежно е унасял античните, те са очаквали да се понесат на крилете на съня, водени от своя лидер Хермес. В Омировата Илиада има описания на сънища, които са се оказали решаващи за доста събития. В тези съновидения интензивно са взели участие и боговете. Старогръцката, както и латинската литература изобилстват от разкази за другарство на хората с боговете посредством сънища.
Сънищата при племената
Индианците от Северна Америка добре познават силата на сънищата. Хуроните и ирокезите постоянно организирали церемонии за групово сънуване, което траело дни и седмици. Така те създавали тактика за ръководство на племенните каузи.
Ескимосите от залива Хъдзън и патанийците от Малайзия считат, че по време на сън душата се отделя от тялото и живее с света на сънищата. Те вярвали, че е рисково да се буди задремал, тъй като той може да не успее да се върне в тялото си и да остане вечно залутан в небитието.
Сънищата в Древна Япония
За античните японци е особено, че имали доста храмове, отдадени на сънищата. Това важи както за шинтуистите, по този начин и за будистите. В Уса е съществувало известно светилище с гадатели на сънища. Някои будистки храмове се радвали на огромна популярност точно Aзаради гадателите на сънища, които служели там.