Една пиеса разбуни духовете у нас, предизвика напрежение пред Народния

...
Една пиеса разбуни духовете у нас, предизвика напрежение пред Народния
Коментари Харесай

Ябълката на раздора: Коя е пиесата „Оръжията и човекът“, предизвикала ескалация пред Народния театър

Една пиеса разбуни духовете у нас, провокира напрежение пред Народния спектакъл „ Иван Вазов “, което ескалира до принуждение, побой, набези и обиди. Театърът е изкуство, което се допуска, че би трябвало да сплотява, само че тъкмо тази пиеса – „ Оръжията и индивидът “ на режисьора Джон Малкович се оказа ябълката на раздора, която раздели българите на две.
Аниматорът и режисьор Теодор Ушев отиде като фен на постановката, само че се оказа в центъра на напрежението. Пред постройката на театъра той е бил атакуван и обиждан от протестиращи, а по-късно изиска оставката на вътрешния министър Атанас Илков. От своя страна Министерство на вътрешните работи министърът съобщи, че полицията е реагирала съответно и напрежението е зародило от неуместната постъпка на шефа на театъра.
Директорът на Народния спектакъл Васил Василев пък изрично сподели, че „ не вижда проблем в пиесата “. Какво обаче се крие зад нея и за какво провокира такава реакция?
Режисьор на пиесата е Джон Малкович, а текстът е на Бърнард Шоу. 
„ Оръжията и индивидът “ е пиеса в три дейности от световноизвестния ирландски драматург, сложена за първи път през 1894 година в спектакъл „ Авеню “ в Лондон. Премиерата на пиесата на Уест Енд е първият комерсиален триумф за Бърнард Шоу, от който потегля и неговата известност като драматург. Това е една от най-често поставяните комедии на Нобеловия лауреат. Чрез езика на комедията текстът цели да осмее публичните настроения, възхваляващи войната, показвайки тяхната вътрешна противоречивост и непотребна романтизация. Именно поради това си желание създателят избира за заглавие на пиесата откъс от британския превод на началото на античната епическа поема „ Енеида “ на Вергилий. 
Първоначално персонажите, както и средата в пиесата са условни, само че в устрема си към реалистично звучене Бърнард Шоу, посъветван от другари, взема решение да сложи описаните взаимоотношения и събития в подтекста на неотдавна завършилата на Балканите Сръбско-българска война. Така в място на действието се трансформира домът на офицер Петков в малко градче край Драгоман в България след края на борбата при Сливница през 1885 година
Това, което занимава Джон Малкович в този текст, е както рецензия на сантименталната концепция за войната, по този начин и конфликтът сред любовта като сантиментален блян и действителността. Интересното за него е голямата амплитуда сред приказния свят на Шоу и актуалния профанен свят на нормализирано чувство за рецесия, на човешко отчуждение, разделения и нестихващи военни спорове. Войната към този момент не се свързва с концепциите за подвиг, всеотдайност, независимост и човешко достолепие, а със страдалчество, смут и гибел. Джон Малкович прави сантиментална антивоенна комедия, в която съвременността ще се огледа и като през увеличително стъкло проблемите ѝ ще рефлектират назад към нас още по-осезаеми. 
В България „ Оръжията и индивидът “ е поставяна два пъти от Николай Поляков под заглавието „ Шоколадовият боец “ (в превод на Георги Станчев, който не е публикуван). Първата му режисура е през 1995 година в Драматично-куклен спектакъл – Враца, за което получава премията за постановка на Националния фестивал на дребните форми. Втората режисура е през 2000 година в Драматичен спектакъл „ Сава Огнянов “ – Русе. 
Режисьорът Джон Малкович слага известната пиеса на Шоу за повторно в кариерата си. През 1985 година той режисира „ Оръжията и индивидът “ в спектакъл Circle in the Square в Ню Йорк. В постановката вземат участие актьорите Кевин Клайн (по-късно сменен от самия Малкович), Глен Хедли и Раул Хулия, а представлението се радва на огромен зрителски интерес и е изиграно над 100 пъти.
Джон Малкович е знаменит американски артист, режисьор и продуцент. Носител е на редица влиятелни интернационалните награди и номинации за кино, телевизия и спектакъл, в това число премията на американската телевизионна промишленост „ Еми “, премията на Кръга на филмовите критици на Ню Йорк, награди от филмовите фестивали в Карлови Вари, Локарно и Мюнхен, две номинации за „ Оскар “, три за „ Златен глобус “ и една за Британските кино награди „ Бафта “. Актьорът е един от създателите на Steppenwolf Theatre Company в Чикаго.
Малкович за първи път слага произведение на сцена в България. „ Това е една чаровна и занимателна пиеса. Все още считам, че тя е такава. Никога не съм си мислел, че някой може да се обиди от пиесата. Нямам право да цензурирам и протестиращите. Моята работа е да дирижирам. Странни времена “, сподели Джон Малкович.
Българските артисти, които играят функциите, са Ненчо Костов, Пламен Димов, Ева Тепавичарова, Кремена Славчева, Ирина Митева, Христо Петков, Стоян Пепеланов, Константин Еленков.
Припомняме, че през вчерашния ден (7 ноември) протестиращи се събраха пред постройката на Народния спектакъл " Иван Вазов " с искане да се смъкна от афиша пиесата „ Оръжията и индивидът “. Премиерата на спектакъла беше планувана за 19:00 ч. Протестът стартира към час преди началото на спектакъла и завърши след 20:30 ч. Протестиращите желаеха оставката на шефа на театъра Васил Василев.
Източник: bulnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР