60% от българите не работят, нацията ни застарява
Една от най-значимите демографски трендове в България – процесът на застаряване на популацията, продължава да се задълбочава. Това излиза наяве от данните, маркирани в Отчета за 2023 – 2024 година за осъществяване на Националната тактика за деен живот на възрастните хора в България (2019 – 2030 г.), оповестен за публично разискване.
От министерство на труда и обществената политика оповестиха, че за интервала 2023 – 2024 година демографската картина у нас се характеризира с продължаващо понижаване и застаряване на популацията, ниска раждаемост и висока обща смъртност.
В края на 2024 година лицата на 65 и повече години са 1 544 245 души, което е 24% от популацията на страната.
В съпоставяне с 2011 година този дял е повишен с 5,5%, демонстрират данните на националната статистика.
Според тях на всеки 100 души в дейна възраст подхождат 61 в неактивна възраст. За съпоставяне през 2011 година съотношението е било 46,5%.
В края на април обществения министър Борислав Гуцанов провежда кръгла маса на тематика „ Демография – трендове, проблеми и решения “ в Народното събрание.
„ Ако има една идея, която може да сплоти българите, тя е точно демографската. Необходима е цялостна тактика и народен консенсус “, съобщи тогава той. Гуцанов декларира като един от своите цели увеличение на домовете за възрастни, в това число и с увреждания, и повишение на качеството на грижата в тях.




