Една от най-емблематичните сгради в София - Къщата с ягодите

...
Една от най-емблематичните сгради в София - Къщата с ягодите
Коментари Харесай

Валентин Златев продаде Къщата с ягодите

Една от най-емблематичните здания в София - " Къщата с ягодите " на столичната улица " Сан Стефано ", вече има нови притежатели, които ще я възстановят в първичния й искра. След като 20 години къщата бе благосъстоятелност на някогашния шеф на " Лукойл България " Валентин Златев, в този момент тя е добита от създателите на българската софтуерна компания SiteGround Тенко Николов и Иво Ценов. 



Валентин Златев

От фирмата оповестиха, че сега " Къщата с ягодите " е в извънредно неприятно положение, което даже я прави рискова.

" Затова и нашите първични старания ще бъдат ориентирани към обезопасяване на постройката, с цел да се предотвратят по-нататъшни опустошения и опасности за близките. За задачата ще работим с екип от опитни експерти, инженери и специалисти по реституция. След довеждане докрай на нужните оценки и разбори, ще изготвим обстоен проект за реституция, чиято цел е да резервира неповторимия образ и историческа еднаквост на " Къщата с ягодите ", допълват от SiteGround без обаче да разкриват параметри по договорката.

" Най-после завърших договорката за придобиването на тази хубавица. Сега е време да възстановим тогавашната ѝ популярност ", е написал Тенко Николов в профила си в Instagram.

Собствениците на софтуерната компания възнамеряват сградата да действа като представителна централа на всички действия на SiteGround, в това число за активността на фондация " За образец ", учредена от Ценов и Николов през 2022 година

" Ангажирани сме със запазването на културното завещание на София и ще осведомяваме обществеността за напредъка по плана, когато имаме готово решение ", допълват новите притежатели на " Къщата с ягодите ".

Каква е историята на емблематичната постройка?

Красивата постройка в жанр сецесион е оповестена за монумент на културата през 1978 година Тя носи това името си поради декоративните ягоди, посадени в двора й.

Архитект на къщата е Георги Кунев, който приключва образованието си във Виена и Карлсруе. Построена е през 1927-1930 година за банкера Димитър Иванов и брачната половинка му Надежда Станкович. Сградата е с обща приблизителна повърхност от 500 кв.м. Има три входа, като основният съставлява впечатляващо извита колонада с външно стълбище. Не по-малко удивителни са и двата странични входа, които са особено проектирани за файтони и карети.

Към момента от интериора на този монумент на културата не е останало доста. Двуетажната къща е с подземна маза, пет спални, салон за банкет на посетители, сцена за музиканти, кабинет и стаи за прислугата.

Имотът е национализиран през 1944 година Първоначално в него се обитава румънското посолство. По-късно къщата става комерсиално посланичество на Съюз на съветските социалистически републики в България. През 1990 година Къщата с ягодите е върната на наследника на първия притежател, за който е строена - Димитър Иванов. През 2001 година в къщата е сниман българският филм " Опашката на дявола " с Мариус Куркински и Самуел Финци. От 2004 година тя е благосъстоятелност на шефа на " Лукойл " Валентин Златев.
Източник: lupa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР