Една от най-честите фрактури през зимните месеци е тази на

...
Една от най-честите фрактури през зимните месеци е тази на
Коментари Харесай

Фрактурите през зимата могат да бъдат опасни: Възрастните хора е по-добре да не излизат при поледица

Една от най-честите фрактури през зимните месеци е тази на китката, тъй като падайки човек инстинктивно се пробва да омекоти удара в земята и протяга ръка. Това е една от най-естествените защитни реакции, само че костите на китката няма по какъв начин да удържат тежестта на тялото.

Заедно с китката, постоянно при рухване човек наранява и костите от лакътя до рамото, изясняват травматолозите. Къде тъкмо ще поддаде костта зависи от посоката и метода на рухване на тялото, както и от центъра на тежестта в дадения миг.

Рискът от строшаване при рухване на замръзнал тротоар е изключително висок при възрастните хора, при които се следи понижаване на костната компактност. Един подобен случай на улицата може да се окаже с изключително тежки последствия за страдащите от остеопороза, напомнят още травматолозите.

Счупеният пръст се шинира, а навехнатият – изисква леден компрес и покой

Най-често счупванията при рухване поради падение са:

- лъчевата кост(костта на предмишницата, ситуирана по-близо до палеца)

ладиевата кост на китката(костта, намиращата се директно до свивката на дланта до китката или първата кост на дланта по линия от лъчевата кост към палеца).

Възстановяването на китката е дълготрайно. Понякога при фрактурата с засягат също по този начин сухожилията и връзките, което прави контузията още по-сериозна и мъчителна. Ето за какво придвижването се връща мъчно, човек дълго след рухването има проблем с хващането на предмети и му се постанова да посещава кинезитерапевт с месеци.

Друга постоянно срещана фрактура, типична за хората в преклонна възраст, е тази в тазобедрената кост. Получава се при падение на леда и внезапно сядане по дупе на тротоара. Това рухване може да е рисково, предизвестяват травматолозите. 

Макар и по-рядко, през зимата експертите се срещат и със счупвания в региона на глезена. Тези контузии се получават нормално при погрешно слагане на крайници при срещата му с твърдата повърхнина и по тази причина се срещат и през летните месеци, т.е. не са присъщи единствено за зимата. 

За да се защищити човек от рухване, би трябвало да съблюдава няколко правила:

При падение не се съпротивлявайте – в случай че нямате защо да се хванете, може би е по-разумно да паднете, в сравнение с да се опитате да спрете този развой с ръка.

Припомните си техниките за вярно рухване – главната задача тук е да се повлияе на посоката на рухване на тялото, тъй че да се понижи вероятността то контузия.

При рухване напред човек би трябвало да се опита да падне встрани, с прибрана към тялото свита в лакътя ръка, т.е. подпирането при рухването би трябвало да стане не с китката, а с предмишницата (така се защищава рамото и главата).

При рухване назад човек би трябвало да си свие краката в колене, а тялото би трябвало да се наклони встрани – по този начин рухването би трябвало да се получи по дължината на външната част на бедрото и страничната част на торса (така се защищават таза, гърба и главата в тила).

В поледицата е значимо да се върви с дребни крачки с леко свити колене, а ръцете би трябвало да се движат свободно, с цел да балансират тялото.

Важно е обувките да са топли, комфортни и има чувство за непоклатимост с тях – ботушите с висок ток не са подобаващи при поледица. 

Не се бърза при вървене, при слизане и качване в транспортни средства и по стълби на подлези.

Хората в преклонна възраст е по-добре да не излизат на открито при поледица.

Травматолозите напомнят също по този начин, че човек не схваща незабавно, че си е счупил костта при рухване. Болката е мощна по време на удара, само че е допустимо да отслабне малко след случая, което да подведе човек, пише svetatnazdraveto.bg. Ако обаче болезнеността стартира да нараства няколко часа по-късно – то потърпевшият би трябвало да потърси здравна помощ.

Друг признак е отокът, както и посиняването на мястото на контузията. Характерна специфичност е, че температурата на кожата към фрактурата е нараснала, т.е. човек усеща това място по-топло.

Всяко закъснение в приемането на способена здравна помощ може да докара до съдбовни затруднения – изключително в случай че при рухването е ударена главата, безапелационни са травматолозите. И допълват, че в случай че не става дума за строшаване, а единствено за лека травма, потърпевшия може да си постави за към 10-15 минути леден компрес върху натъртеното място.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР