Един поглед към някоя медия, и веднага се виждат лицата

...
Един поглед към някоя медия, и веднага се виждат лицата
Коментари Харесай

Една вечер в депесарски район. Как живее село Черна Места, докато воюват Пеевски и Доган

Един взор към някоя медия, и незабавно се виждат лицата на Делян Пеевски и Ахмед Доган. В последните дни тяхната партия Движение за права и свободи се раздели на лагери към тези две фигури. Но дали това вълнува тези, поради които групировката съществува - нейните поддръжници?

Четвъртък, седем вечерта, по малките екрани стартират новините. Основната тематика е една и съща – Движение за права и свободи , „ войната “ сред Пеевски и Доган ескалира.

В единия от общо два магазина на село Черна Места , който служи и за кафене, няма тв приемник. Тук огромната тематика е друга: гъби.

Между пластмасовите масички и столове са насядали 6-7 души, към тях са пръснати десетки щайги - част от тях с манатарки, другите - с патешки крайник. Отдавна не е валяло и хората са обезпокоени.

Говорят си за това, че към този момент не се намират толкоз гъби, колкото в други години. Тревожи ги, че гората е изсечена. Явно им е по-важно това, в сравнение с да бистрят политиката, пък даже и да се цепи партията, за която постоянно гласоподават.

" Ни минимум не се вълнувам от тия работи. Какво може да се промени? Никога нищо ", споделя Мустафа за раздора в Движение за права и свободи, до момента в който чисти една от щайгите с патешки крайник.

" Следя ги толкоз, едвам съм осведомен ", прибавя той.
 Мустафа
Мустафа е на 74 години, към този момент пенсионер, а фамилията му е притежател на дребния магазин-кафене. Населението на Черна Места в родопската община Якоруда, където живеят, е към 400 души.

" Районът си е депесарски ", споделя различен мъж. На парламентарните избори през юни над 90% от хората в селото са дали своят вот тъкмо за тази партия. На локалните избори предходната есен поддръжката за Движение за права и свободи е била над 94% .

Срещаме Мустафа и съселяните му в четвъртък вечерта, часове откакто съпредседателят на Движение за права и свободи Делян Пеевски на парламентарната група, правилни на почетния ръководител Ахмед Доган . С това групата се разпадна.

А ден по-рано Доган като съпредседател на партията. Това стана половин година след оня февруари, в който Пеевски на поста точно по предложение на Доган.

" Ние нищо не можем да кажем ", отбелязва Мустафа, до момента в който вади гъби от следващата щайга.

" Каквото си надробиш, това ще сърбаш. Той Доган го издигна Пеевски и в този момент кой му е отговорен? ", пита той, само че е пресечен от внучката си, която идва да му оказва помощ с работата.

Другите в кафенето също нямат срещу диалогът да се върне на тематиката за гъбите.

 Плакати на Движение за права и свободи от минали избори с почетния ръководител Ахмед Доган (вляво) и съпредседателя Делян Пеевски (вдясно)
" Изобщо не ме интересуват политиците. Ако не си изкарваш ти отнякъде двата лв., от тях няма никаква помощ. Те желаят единствено да гласуваме ", споделя Джемиле*.

Тя живее близо до фамилния магазин на Мустафа, само че от другата страна на ЖП линията. Казва, че е чула за спора в Движение за права и свободи, само че той не я вълнува.

" Изобщо не ме интересува ни Пеевски, ни Доган. Нищо не съм видяла нито от единия, нито от другия. Да се карат там. А да създадат нещо за селата? ", споделя тя и показва улицата пред къщата ѝ, която не е асфалтирана.
 Джемиле " Забравени, от всички забравени "
В село Черна Места в действителност има малко неща - кметство, детска градина, ЖП гара. Повече са нещата, които ги няма - доктор, аптека, учебно заведение, добре алфалтирани улици, работни места.

Затова и Джемиле, и хората в магазина на Мустафа споделят, че имат доста по-сериозни грижи от това да наблюдават партийните раздори. Основният проблем е неналичието на работа.

" Робски живот - по този начин пиши. При нас е бедност. Хората се трепат, с цел да изкарат 5 лв., че да си купят самун ", споделя Мустафа.

" Това е ситуацията - забравени, от всички забравени. Всеки те лъже, всеки те мами, вика " гласувай, аз ще те оправя ".

Двама от хората, седнали по масите, прибавят, че занаят от дълго време няма. Няколко души работят в ЖП превоза, няколко в дърводобива.
 Джамията в Черна Места
" Гора, животни, летище " - по този начин може да бъде разказана прехраната в този край, споделя един от мъжете. " Гора " и " животни, " тъй като съвсем всички тук разчитат на приходи от бране на горски плодове и гъби, както и на животните, които гледат. А " летище " е основна дума поради помощите от родственици в чужбина. Почти всички получават такива.

" Ходим по гората да се трепем, я наберем нещо, я не. Ако не е тая чужбина, напряко няма какво да се яде ", включва се и една от дамите в кафенето.
Движение за права и свободи - " нашата партия "
Въпреки нерешените проблеми обаче огромното болшинство от хората в селото от години поддържат единствено Движение за права и свободи. В течение на диалога Мустафа споделя, че неговият наследник в действителност е част от партията - бил е заместник-кмет, а в този момент е ръководител на Общинския съвет в Якоруда.

Но за какво не престават да застават зад Движение за права и свободи, когато имат толкоз недоволства? И за какво няма смяна към по-добро?

" Откъде се вмирисва рибата? ", дава отговор с въпрос Мустафа.

" Как да се оправят нещата, като тия горе се унищожиха, та ние тука нещо да създадем? Какво ще създадем ние? Командва тоя, в който са парите ", прибавя той.

Черна Места не е изключение - в доста от районите, в които ръководи Движение за права и свободи, хората споделят, че не са удовлетворени, само че все пак поддържат партията. Според откривателя Михаил Иванов едно от обясненията за това несъгласие е в общностния темперамент на придвижването.

" [ДПС] са общественост. Чувстваш се принадлежащ на една група, обвързван с другите ", счита Иванов.

Движение за права и свободи е учредено през 1990 година като партия бранител на правата на българските мюсюлмани, само че първичната концепция бързо се трансформира. Голяма част от учредителите на придвижването са отстранени, а по-късно то придобива олигархичен тип.

Тезата на Михаил Иванов значително се удостоверява и от думите на 74-годишния Мустафа.

" Гласуваме за тая партия, тъй като пази нашия народ ", споделя Мустафа.

" Ние си гласуваме за нашата партия. Не че има кой знае каква изгода ", прибавя той и продължава с нова щайга гъби.

* Името е променено
Източник: svobodnaevropa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР