Наистина ли всичко се случва навсякъде наведнъж?
Един от най-уважаваните астрофизици реши да направи чудноват
залога> на изключителния въпрос „ Какво е предизвикало Големия гърмеж “, който продължава да озадачава учените. Той твърди, че с изключение на този, има още доста Големи гърмежи, ние живем в мултивселена и той е подготвен да заложи живота на кучето си, с цел да потвърди правотата си.
В материал за The Conversation, космологът и астрофизик от Кеймбридж Мартин Рийс означи, че Големият гърмеж може да не е толкоз неповторим, колкото считаме, че е. Ако е имало други огромни гърмежи и можем да потвърдим, че те са се случили, това ще е предшестващо доказателство за мултивселена или съществуването на вселени отвън нашата лична, които не можем да открием. „ В последна сметка не знаем дали има други огромни гърмежи “, написа Кралският астроном на Обединеното кралство. „ Но те не са просто метафизика. Един ден може да имаме аргументи да имаме вяра, че съществуват. "
Много са критиците, които настояват, че теорията за мултивселената „ е ненаучна, тъй като в никакъв случай не можем да следим други Вселени “. Но Рийс отбелязва, че неналичието на наблюдаване не изключва теоретизирането, да речем, какво се случва вътре в черните дупки. „ Не можем да следим вътрешността на черните дупки, само че имаме вяра на казаното от физика Роджър Пенроуз за протичащото се там “, разяснява той.
В своята доктрина, спечелила Нобелова премия, Пенроуз постулира, че черните дупки имат конична точка от вътрешната страна, която, един път достигната, провокира сингулярност, оттатък която не може да съществува никаква материя. Рийс напомня, че „ неговата доктрина закупи доверие, като се съгласи с доста неща, които можем да следим. "
Рийс споделя, че преди повече от десетилетие той е взел участие в теоретичен панел в Станфорд, където той и други специалисти са били помолени да оценят равнището на съвестност на теорията като избират сред живота на златната рибка, живота на тяхното куче и техния личен като по този начин оценят вярата си в концепцията за мултивселената.
„ Казах, че съм съвсем на равнище куче “, спомня си Рийс. „ Физикът Андрей Линде сподели тогава, че съвсем би заложил личния си живот. “ Тази история с анкетата била разказана на лауреата на Нобелова премия физика Стивън Уайнбърг. Той дал отговор, че „ на драго сърце би заложил кучето на Мартин Рийс и живота на Андрей Линде. “
„ За страдание, допускам, че Линде, кучето ми и аз...всички ще сме мъртви, преди да имаме отговор “ - споделя Рийс.