Двете кратки Народни събрания (45-то и 46-то) не съумяха да

...
Двете кратки Народни събрания (45-то и 46-то) не съумяха да
Коментари Харесай

Асоциацията за защита на потребителите иска новият парламент да изготви мерки за подпомагане на изпадналите в затруднение граждани

Двете къси Народни събрания (45-то и 46-то) не съумяха да се заемат с приемането на закон, който да контролира активността на колекторските компании и тези за бързите заеми, който да подсигурява правата на потребителите. Все по-наложително е приемането на сходен акт, поради подтекста на актуалната финансово-икономическа среда, която мощно се въздейства от външни фактори, като нарасналите цени в енергетиката и коронавирусната пандемия. Инжектираните в международната и локалната стопанска система пари предстоящо доведоха до растеж на инфлацията, която при неприятно ръководство и липса на експертиза, може да се трансформира в галопираща.

По публични данни се чака закъснение на икономическия напредък в България през 2022 година и продължение на растежа на инфлацията (средногодишно за 2021 година 4,2%), която до края на тази година ще доближи 4,5%. Фактическата стойност на приходите на семействата на процедура ще се стопява, макар записаните нараствания на междинната заплата и годишния растеж на минималната. Според МФ това ще докара до „ по-умерен ритъм на повишаване на потреблението “. Експертите на Асоциацията за отбрана на потребителите акцентират, че в тази систематизирана фаза влизат и месечните вноски по заеми и заеми. Тези индикатори обаче са при изискване, че в интернационален проект високите цени на силата стартират да се намаляват след първото тримесечие на идната година, изясни Пейо Майорски, ръководител на АЗП.

Тези дни от Асоциацията за ръководство на вземания посъветваха потребителите да заделят буферна сума, задоволителна да покрие разноските им най-малко за три месеца напред. Оттам подчертаха, че в условия на растяща инфлация обаче заделените средства би трябвало да бъдат задоволителни даже за 6-9 месеца.

Напомняме, че по данни на Евростат през 2020 година бългaрcкитe дoмaкинcтвa ca били oтнoвo c нaй-cлaби възмoжнocти зa пoтрeблeниe нa cтoки и уcлуги в рaмкитe нa цeлия EC, кaтo т.нaр. "фaктичecкo индивидуaлнo пoтрeблeниe " (АIС) в нaшaтa cтрaнa e билo c 39% пoд cрeднoтo зa Cъюзa (или 61% oт cрeднoeврoпeйcкoтo нивo), дoкaтo в Люкceмбург e билo c 31% нaд cрeднoeврoпeйcкoтo (или 131% oт ocрeднeнoтo нивo. Това значи, че приходите на болшинството български семейства отиват главно за храна, заплащане на сметки и погасяване на заеми.

Казано другояче българинът към момента няма опция да заделя встрани. Наблюденията на АЗП демонстрират, че средностатистическият консуматор има заделени средства, които да покриват потребностите му, едвам за 1-2 най-много 3 месеца.

Асоциацията за отбрана на потребителите чака от идващото Народно заседание да сложи тънките политически сметки настрани, като откри воля за приемане на пакет от буферни ограничения, които да подсигуряват достолепието на жителите, изпаднали в усложнение да погасяват отговорностите си. АЗП моли към бъдещите народни представители още в първите дни на активността на 47-то Народно събрание да основат работна група, която да изготви нужните ограничения, гарантиращи спокойствието на жителите и на дребния бизнес, оцеляващи към този момент втора година в изискванията на рецесията Ковид-19.
Източник: skandal.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР