Две са събитията, определящите профила на вътрешнополитическата година, която ни

...
Две са събитията, определящите профила на вътрешнополитическата година, която ни
Коментари Харесай

Ще бъде ли ротация думата на 2024 г. - зависи от серия избори в календара

Две са събитията, определящите профила на вътрешнополитическата година, която ни следва - ротацията сред ръководещите партии и европейските избори.

Първа в календара е ротацията сред ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ, които би трябвало да си предадат щафетата - Мария Габриел да седне в стола на Николай Денков. Не всички публично забъркани в съглашението удостоверяват досега, че смяна в него не се чака и външният министър обезпечено ще стане министър председател. Засега на това обществено не престават да държат от Политическа партия. Останалите мълчат и чакат заветния час. В същото време в общественото пространство към този момент си проби път една догадка, която може и да е единствено за опипване на почвата и тест на настройките, а точно, че Бойко Борисов може да е идващият министър председател през март. Мартенското време е по женски изменчиво и капризно, тъй че не са изключени изненади.

Така или другояче, несъмнено е, че тогава Николай Денков би трябвало да подаде оставка ведно с министрите и Народното събрание да избере нов министър председател и нови министри, тъй като това изисква Конституцията. Ротация няма по какъв начин да стане единствено с едно събиране на багажа и евакуиране на премиерския кабинет. За имената на министрите предстоят вътрешносемейни борби и тежки договаряния. От ГЕРБ, най-малко обществено, бяха вдигнали мерника на няколко членове на кабинета, измежду тях бяха здравният и спортният министър, а около разбирателството по бюджета, сякаш от компанията към този момент отпадна Асен Василев. От ПП-ДБ пък ще продължат да държат на позицията, че още в самото начало с ГЕРБ са се разбирали единствено за промяната на премиера. Където се пресекат ползите на двете страни, там ще стартира министерският лист.

Ротацията би минала толкоз по-гладко, колкото по-конкретно всичко е твърдо контрактувано, а това става единствено през сключване на документ за общо ръководство . Без документ всеки може да се отмята от всичко. От самото начало от ГЕРБ държаха на съглашение, само че от ПП-ДБ се дърпаха. После тематиката заглъхна и спорадично едните или другите сътрудници в некоалицията я повдигат, само че по този начин и все още си остава като мъглявината Андромеда. Един подобен предбрачен контракт дава съображение и легитимност на искания единият сътрудник да разтрогне брака, в случай че не е задоволено някое от изискванията му.

Успешното систематизиране на местата в регулаторите също се явява гаранция за скрепяване на връзките и безоблачна ротация, даже без съглашение. Остават за попълване местата в куп комисии и регулаторни органи, измежду които НЗОК, антикорупционната комисия, КЗП, Конституционен съд, инспекторатът към Висш съдебен съвет, прокурорският и правосъдният съвет и още - КЕВР, където мандатът на шефа й изтече през лятото на 2020 и беше изключително продължен до избор на нов. 

Бонус към спокойно прекачване на властта и продължение на взаимното ръководство биха добавили и конституционните ремонти , в случай че преминат безпроблемно през ситото на Конституционния съд. Който пък към този момент е сезиран от президента, а да го създадат, се заканиха и от опозицията.

Снимка: Конституционен съд

Има риск конституционните съдии да разгласят за противоконституционна прясно редактираната Конституция, което евентуално няма да бъде изненада, поради отрицателните оценки на куп магистратски организации. Такова мнение ще върне измененията в главния закон на старта, а не е изключено и да разтрогне сглобката, в краен случай. Макар до момента да има редица мотиви за сходно анулиране и не се стигна до такава степен. Пак от решението на Конституционен съд ще зависи делбата на въздействие в новия Висш съдебен съвет - в съдийския и прокурорския, както и изборът на нов основен прокурор. Каквато и да е тя, бъдещите магистратски органи още авансово се оказаха политически обяздени.

През цялото това време в първите два месеца на годината ще вървят интензивно договаряния вътре в образуванието зад кабинета - с изключение на за министри, за позиции в регулаторите и за двете вакантни места в Конституционен съд с изминал мандат от две години. Делбата към този момент е не на две, а на три, въпреки Движение за права и свободи настойчиво да отхвърля да влиза във властта. Някъде сред регулаторите и правосъдната власт сглобката сред ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ е сложена на тестване и на общинско равнище в София. Там разновидностите са два - или се продуцира по същия модел и в Столичния общински съвет, рискувайки отцепването на " Спаси София " и прекосяването й в съпротива, или рецесията продължава до нови избори за общински съвет. Скандалът с Паметника на Съветската войска към този момент вби чеп в колелото на допустимо болшинство с Българска социалистическа партия, а демонтажът, спрян от съда, се обрисува да бъде тематика на разкол сред политиците и в обществото и през новата година.

 

Снимка: БТА

Ако приемем, че всичко премине безпрепятствено, ротацията потръгне без разтърсвания и сътрудниците си поделят регулаторите, чисто хипотетично такова едно миролюбиво взаимно битие може да изтрае без земетресения най-вече два месеца. След това се задават избори и още веднъж обединенията 3 в 1 ще би трябвало да се разграничат, в случай че желаят да имат лична физиономия и мощно показване в Брюксел. От друга страна пък същото наблюдавахме и на локалните избори - гневни нападки в предизборната акция, които не разтрогнаха брака по сметка и всичко си продължи както досега.

Европейските избори сред 6 и 9 юни следващата година са идващото огромно тестване за ръководещи и съпротива - дали ще се затвърдят позиции, или ще има оттегляне. Тогава следва да изберем 17 наши представители в Брюксел. Очертава се да следим конкуренция на първо време сред обединенията в новата тройна коалиция - кой ще излезе едни гърди напред и ще капитализира положителния резултат в искания за повече власт и за това, че точно той кара влака на сглобката. И, несъмнено, всичко това в успоредна конкуренция с опозицията.

ГЕРБ ще има задачата най-малко да не отстъпи от сегашните 6 места и от лидерската позиция, Движение за права и свободи обичайно мощно се показва на евроизбори и ще се бори да надгради, Българска социалистическа партия ще стяга редиците, окрилена от електоралния допинг, в който се трансформира за левите сюжетът с Паметника на Съветската войска. " Възраждане " ще щурмува съществено, защото за партията на Костадинов е въпрос на чест да покаже, че и в Европарламента е в челото, което съвсем несъмнено ще изхвърли Вътрешна македонска революционна организация зад борда, въпреки сега да имат двама евродепутати. Възрожденци се надяват да яхнат антиевропейските настроения, които да им оказват помощ да се изкачат по-високо даже от някоя от трите ръководещи обединения сега.

Снимка: БТА

Има Такъв Народ ще се бори за място под европейското слънце, за повече надали ще има сили, а на Политическа партия и Демократична България този път може да им се наложи да се разделят. " Демократична България ", в чийто състав са ДСБ, " Да, България " и Зелено придвижване ", имат единствено един евродепутат сега - Радан Кънев. От оня миг обаче до в този момент те в пъти подвигнаха електоралните си резултати, по този начин се обрисува късмет да усилят броя евродепутати по отношение на май 2019.

Снимка: БТА

" Продължаваме промяната " пък ще вземат участие за първи път на избори за европейски парламент, само че при независимо явяване са застрашени да останат по-назад в класацията, в случай че се доверим на ерозията в електоралното доверие, което регистрират социолозите от последните локални избори насам. От всички обединения в обединението ПП-ДБ, публично единствено ДСБ членува в европейското дясно семейство на ЕНП, Зелено придвижване е член на Европейската зелена партия, а Политическа партия и " Да, България " гравитират към либералите. Би било идеологически мъчно да се съберат дружно по сходство на локалните избори. Ако решат да се явят с обща листа, което не се чака, всички, с изключение на " Демократична България ", рискуват да изпаднат надолу в класацията и поради обичайно мощните преференции, които получават  на всички избори - техните гласоподаватели са първенци по пренареждането на листи с преференциален избор. Така или другояче, конкуренцията вътре в ПП-ДБ и посред им ще е сериозна за това кой ще се потвърди с по-силни европейски карти.

Малко преди старта на акцията за европарламент, при започване на пролетта, Шенген към този момент ще е отчасти отворен за нас и може да се чака отпушването по въздух и вода да даде мотив за подчертаване на триумфа и повече тонус на ръководещите, които да калкулират шенгенската тема в гласове. Въпрос на роман обаче коя от обединенията ще си припише заслугите - евентуално тази, която държи изпълнителната власт, а тя е ПП-ДБ. Риск обаче има Шенген да не се окаже бонус за властта, защото за българите и бизнеса най-важно е да ни пуснат по сухопътните граници и да сложим завършек на опашките. Предстои да забележим дали ще се окаже предизборна дезинформация или истина изказванието на Австрия, че ни пускат в Шенген против банкет на сирийски и афганистански мигранти - нещо, което българските ръководещи изрично отхвърлят. 

В същото време евроизборите ще покажат една концепция по-реалистично от локалния избор кой в каква кондиция се намира в народен мащаб и евентуално от резултата на всеки ще зависи какво ще е политическото му държание - и вътре в сглобката, и отвън нея. Едва ли обаче изборите за Екологичен потенциал могат да натежат толкоз, че да скапват сглобката, в случай че някой не пожелае и предварителни парламентарни избори. А общият съперник на всички партии ще се окаже обезвереният български гласоподавател, който обичайно демонстрира минимален интерес към избори за европейски парламент.

На този декор две от така наречените систематични партии ще избират нови водачи. Първи са в Движението за права и свободи, които съвсем несъмнено към този момент са си харесали нов титуляр след оставката на Карадайъ. И освен са си калесали, само че точно Пеевски все още е единственият претендент и предупреден победител. Председателят на ПГ на Движението съвсем несъмнено ще е и новият водач след националната конференция през февруари. Не е изключено упоритостите му след вдишване на партийното кормило да се пресегнат и до изпълнителната власт - след ротацията.

Съдбата на Корнелия Нинова пък ще се взема решение наесен, когато изтича вторият й лидерски мандат и би трябвало да се организира директен избор за ръководител на партията. Преди това обаче социалистите ще би трябвало да проведат своя годишен конгрес, който да насрочи вътрешнопартийните избори. Датата на конгреса все още не е ясна, а Нинова ще е изправена пред две благоприятни условия - да признае, че е изкарала два мандата отпред на Българска социалистическа партия и да се отдръпна в Европарламента, или да твърди, че е управлявала единствено един мандат, тъй като първият не се брои - била е определена по остарелия правилник.

Снимка: БТА

При разновидността Нинова се избавя в Брюксел, се обрисуват още два подварианта - неин аватар да оглави партията на директния избор за лидерския пост, някой от вътрешната съпротива да се впусне в борба, или да се излъчи консенсусна фигура, която да не е обусловена блестящо нито в единия, нито в другия лагер. Дилемата е гарнирана и с други опасности от интернационален темперамент за Българска социалистическа партия - под управлението на Нинова и с консервативни политики соцпартията си сътвори проблеми с ПЕС и е на една неверна стъпка да изхвърчи от европейското социалистическо семейство.

Снимка: БТА

По маршрута на всички тези политически събития ще галопира и президентът, който няма да пропуща случай да срита по кокалчетата ръководещите. И въпреки че към този момент подложи крайник на още топлата нова Конституция със запращеното й в Конституционен съд на финала на остарялата година, можем да чакаме че серията ще продължи и в новата - и с думи, и с несъгласие. Почти несъмнено е, че напрежението сред него, изпълнителната власт и болшинството ще продължи да се нажежава, както и другото - че ръководещите надали ще се осмелят да поемат големия риск с преждевременното премахване на президента.

А дали след сглобката, и ротация ще се трансформира в дума на идната година, зависи най-много от желанието на ГЕРБ. Предстои да го преживеем, одобрим или заклеймим. Но за това ще си приказваме на финала на 2024. 

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР