Две минимални работни заплати, колко е минималната пенсия? Законови причини

...
Две минимални работни заплати, колко е минималната пенсия? Законови причини
Коментари Харесай

Лъжат за пенсиите и минималната работна заплата, избухна Ваня Григорова

Две минимални работни заплати, какъв брой е минималната пенсия? Законови аргументи за такива главоблъсканици няма, има политически. Това съобщи общинският консултант от " Българска социалистическа партия за България " в СОС Ваня Григорова във Фейсбук, видя Sofia24.bg.

Ето какво още сподели тя: 

От две седмици текат диспути за невижданата обстановка, в която представители на държавното управление настояват, че до приемане на държавния бюджет ще се ползват два разнообразни размера на минимална работна заплата – 933 лева за чиновниците в държавната администрация и 1077 лева за всички останали служащи и чиновници. Минималната заплата може да е единствено една и тя е в размер на 1077 лева Това споделя Постановление на Министерски съвет №359 от 23 октомври 2024 година:

1. Месечна МРЗ 1077 лева

2. Часова МРЗ 6,49 лева

3. Месечна МРЗ за назначените чиновници в бюджетните администрации по Постановление на Министерски съвет 66 – 1077 лева

4. Минимална заплата по Наредбата за заплатите на чиновниците в държавната администрация – 1077 лева

Какво неразбираемо има? Последните две точки показват какъв брой тъкмо е МРЗ за държавната администрация от януари 2025 година Това са признати нормативни документи. Да, правилно е, че ДОПЪЛНИТЕЛНО в закона за държавния бюджет има запис за размера на минималното заплащане за администрацията. Но ВЕЧЕ имаме призната МРЗ точно за администрацията в Постановление на Министерски съвет 359, Постановление на Министерски съвет 66 и Наредбата за заплатите на чиновниците в държавната администрация.

Лъжа е, че държавното управление и институциите нямат правно съображение да изплащат новия по-висок размер на МРЗ!

Минимална пенсия в размер от януари 2024 година или от юли 2024 година? 523 лева или 580 лева? Както към този момент нееднократно беше посочено, член 19 на Кодекса за обществено обезпечаване споделя, че при липса на нов бюджет разноските и приходите " се правят съгласно настоящите нормативни актове “. Актуализацията на пенсията от юли се прави по силата на член 100 от КСО – ЗАКОН, нормативен акт сиреч. Това е така наречен швейцарско предписание. Следователно няма никакво място за съмнения какъв брой би трябвало да се изплати на пенсионерите. Еднозначно 580 лева

Е, да. Приходите ще са по старите правила – минимални осигурителни приходи на 933 лева и оптимален 3750 лева И да – още по-трудно ще се покриват разноските за осигурителни заплащания, измежду които и пенсиите. Но това не значи, че има проблем с ОПРЕДЕЛЯНЕТО на размера на минималната пенсия. Означава, че политиката на всички държавни управления да вършат реверанси към работодателите и по-заможните жители дава следващите отрицателни резултати. Защото оптималните осигуровки от дълго време трябваше да са в пъти по-високи и да подсигуряват по-високи доходи в Национален осигурителен институт, с цел да се изплащат пенсиите.

Но по всичко наподобява, че тези измислени проблеми обслужват по-скоро политически цели. Натискът върху администрацията и пенсионерите внушава, че няма по какъв начин да има бюджет без държавно управление. Няма по какъв начин да има държавно управление, в случай че ГЕРБ, Демократична България, Българска социалистическа партия и Има Такъв Народ не създадат управническа коалиция. Да, държавно управление би трябвало да има.

Някой би трябвало да носи политическа отговорност за ръководството на страната, да взима решения по национални тематики. Но не е правилно, че неналичието на бюджет е причина за две МРЗ и остарял размер на минималната пенсия.
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР