Труд: Евромагистрат, разпитал Васил Божков, в петък вечер на отчет при Кирил Петков и Бойко Рашков
Две дами, магистрати – Теодора Георгиева и Елена Попова – първата – българският представител в Европейската прокуратура в Люксембург, а втората – европейски делегиран прокурор, провокираха първи огромен скандал в новата европейска конструкция за битка с измамите с евросредства. Причината – неприемлива политическа интервенция в следствията на евромагистратите и корист с името на европейския основен прокурор Лаура Кьовеши, която бе в София часове преди ареста на някогашния министър председател Бойко Борисов, някогашния финансов министър Владислав Горанов и някогашната шефка на пресцентъра на държавното управление Севдалина Арнаудова, написа вестник “Труд “.
Теодора Георгиева – в спор на интереси
Именно Теодора Георгиева, която преди две години бе определена за представител на България в Европейската прокуратура, е замесила името на своята шефка Лаура Кьовеши в в началото публикуваната от Министерство на вътрешните работи информация за задържането на тримата. Кьовеши научава за това до момента в който пътува за Киев, където в петък организира среща с украйнската основна прокурорка Ирина Венедиктова. След незабавна реакция от Европейската прокуратура, още до момента в който се претърсваха домовете на Борисов, Горанов и Арнаудова, Министерство на вътрешните работи бе насила да изтрие личното си известие, обвързващо ареста на тримата със 120 каузи, които европейските делегирани прокурори следят у нас.
Теодора Георгиева придружаваше Лаура Кьовеши при визитата й предходната седмица в София, въпреки това да не бе обществено оповестено от домакините – кабинетът на министър-председателя Кирил Петков. Причината – налице е неприемлив спор на ползи сред българския представител в Европейската прокуратура и член на българското държавно управление, назначен със заповед на премиера. Теодора Георгиева е брачна половинка на предприемача Васил Георгиев, назначен с подписа на Кирил Петков за заместник-министър на външните работи. Сред главните пълномощия на европрокурорите е да проверяват злоупотреби с европейски средства, осъществявани от представители на изпълнителната и други национални управляващи. С други думи – Теодора Георгиева има достъп до информация за всички следствия, които институцията на Лаура Кьовеши организира по отношение на представители на българското държавно управление, част от което е и нейният брачен партньор.
Васил Георгиев има най-малък опит като български посланик в прилежаща Турция. В предишното е бил митничар, само че напуща Агенция „ Митници “ след следствие, обвързвано с импорт на злато точно от прилежаща Турция. Влиза в политиката преди година, когато е определен два пъти за народен представител от „ ИТН “. Допреди това, в продължение на 15 години, е шеф на търговски сдружения, които са благосъстоятелност на предприемачите Пламен и Атанас Бобокови. Двамата братя са специфични посетители на сватбата на Васил и Теодора Георгиеви. Познанството сред Бобокови и Георгиеви датира от Русе, градът, в който предприемачите имат съществени вложения. В последното си изявление за Нова телевизия, обещано в края на февруари, Пламен Бобоков не крие, че поддържа държавното управление на Кирил Петков, който даже поздравил за Нова година. Пламен и Атанас Бобокови бяха задържани преди близо две години по обвинявания за импорт и заличаване на рискови боклуци от чужбина в България. Бобоков бе разследван и за нерегламентирани връзки с президентския секретар по антикорупция Пламен Узунов.
Елена Попова – неприемлив политически напън
Конфликтът на ползи на Теодора Георгиева е единствено една от аргументите, които вършат доста евентуално скорошното й отзоваване от Люксембург. Другата причина е обвързвана с непозволеното оповестяване на информация от българското Министерство на вътрешните работи за висящо следствие, провеждано от един от деветте европейски делегирани прокурори, излъчени от България.
Под давлението на Георгиева е оказван неприемлив напън над представители на Европейската прокуратура у нас. Един от тях – Елена Попова, някогашна съдийка от Специализирания углавен съд, е приела да стартира следствие против някогашния министър председател Бойко Борисов, ексфинансовия министър Владислав Горанов и ПР-та на ГЕРБ Севдалина Арнаудова. Това е станало, въпреки за момента да не са били открити никакви данни за корист с европейски средства, измами с Данък добавена стойност или различен тип незаконна активност, която по правилник следва да се проверява от европрокуратурата. Оказва се, че Попова даже е провела нерегламентиран разпит на укриващия се в Дубай Васил Божков посредством връзка по скайп, в който той е разказал, че е давал подкупи на някогашните ръководещи от ГЕРБ. Попова приела също по този начин да работи с двама, персонално показани й от вътрешния министър полицейски началници – шефът на Националната полиция Венцислав Кирчев и неговият заместител Ангел Дулев. За „ специфичния екип “, който да работи по политическите поръчки на властта, призна и самият Бойко Рашков в петък вечер.
В нарушаване на Регламента за действие на Европейската прокуратура прокурор Елена Попова координира дейностите по следствието, с изключение на с полицейските началници, само че става известно даже с вътрешния министър Бойко Рашков и с премиера Кирил Петков. На петъчния брифинг, почнал в 23.30 часа в Министерския съвет, Рашков самичък заяви, че проверяващите служители на реда, водели делото в ГДНП против Борисов, Горанов и Арнаудова, са в премиерския кабинет. Това изцяло опорочава следствието, тъй като ден по-рано на същото място Кирил Петков е дал показания пред същите проверяващи служители на реда в качеството си на очевидец. Съдебни кореспонденти, които отразяват среднощния брифинг на министър-председателя и вътрешния министър, обаче, разпознават в Министерския съвет и досегашната съдийка от спецсъда Елена Попова, понастоящем европейски делегиран прокурор. Присъствието на Попова в премиерския кабинет прави следствието на Европейската прокуратура незначително, тъй като явно по него е оказван неприемлив политически напън. Репортери от правосъдния сектор си спомнят, че Елена Попова е съдийката, която първа промени мярката „ задържане под стража “ на Елена Динева, дамата до Васил Божков, в парична гаранция в размер на 1,5 млн. лева По-късно обаче апелативните спецсъдии анулираха решението и оставиха Динева още веднъж в ареста.
Доклад на Асен Василев – схемата, по която Борисов, Горанов и Арнаудова – „ пратени “ на Кьовеши, карцерът им – поради опасения на Кирил Петков
По признанията на самия Кирил Петков – откакто държавното управление анулира изненадващо и без претекстове съвещанието си, министър председателят, дружно с Бойко Рашков и Асен Василев, са се събрали, с цел да мислят схемата, по която Борисов да бъде арестуван. В съучастничество с изброените към този момент български представители в Европейската прокуратурата е решено, че следствие на хората на Кьовеши против Борисов, Горанов и Арнаудова, можело да се изфабрикува на база на разбор на министъра на финансите Асен Василев. Според разбора на Изпълнителна организация „ Одит на средствата от Европейски Съюз “ и Дирекция „ Национален фонд “ при МФ са налице систематични дефицити в ръководството и контрола на средствата по еврофондове по време когато Горанов е бил финансов министър. Наред с това се разяснява и отчет на Агенцията за финансов надзор, пожелан от Специализирана прокуратура, който през 2021 година откри неналичия на над половин милиард лв. от несъбрани доходи от хазарта>. Подобни претекстове обаче мъчно могат да открият причинно-следствена връзка сред обособени събития и да служат за каквото и да е наказателно гонене, безапелационни са адвокати, до които „ Труд “ се допита. Въпреки това, Асен Василев, Бойко Рашков и Кирил Петков вземат решение премиера да даде показания пред проверяващи служители на реда, които без разумна връзка свързват медийните изказвания на Васил Божков, че е изнудван от Борисов, Горанов и Арнаудова с отчет на изпълнителна организация и дирекция, подчинени на финансовия министър. Опасенията на Петков пред дознателите, свалили показанията му в наличието на политическия началник на Министерство на вътрешните работи, а точно министър Рашков са, че в случай че се окажат правилни изказванията изнесени от Васил Божков в медийното пространство и това води до догатката, че Владислав Горанов е взел участие в корупционни дейности, то отчета на АДФИ може да е знак, че има риск сходни дейности да са свързани с контрола в ИА „ ОСЕС “ и Д „ НФ “ при МФ.
След като изброява тези изказвания, триото – Василев, Рашков и Петков вземат решение, че, с цел да се извърши неотложен арест на Борисов, т.е. „ по необходимост “, министър-председателят би трябвало да изрази своите опасения, че в случай че засегнатите лица се снабдят с информацията за тези нови събития (доклад на две държавни институции, които няма никаква класифицирана информация – бел.ред.) има риск те евентуално да повлияят на обективното следствие и да затруднят разкриването на обективната истина, посредством евентуално заличаване или укриване на движимости и документи, както и да влияят над очевидци. Заради тези страхове на безстрашния Кирил Петков Рашков праща цивилни служители на реда да арестуват някогашния министър-председател.
В реалност за това набеждаване Кирил Петков може да бъде съден от пострадалите по частно-правен път, само че е реалност, че, като длъжностно лице, той може да бъде измамен под наказателна отговорност и поради корист с власт.
Що се отнася до двете дами – магистратки, които по невъобразим за стандартите на европейските институции въвлякоха европейския основен прокурор Лаура Кьовеши и Европейската прокуратура в величествен политически скандал, обвързван и с лице, глобено по американския закон „ Магнитски “, то най-малкото, което може да се случи на Теодора Георгиева и Елена Попова, е неотложно да бъдат отстранени от постовете им. Още повече, че за Теодора Георгиева през февруари 2021 година Комисията по цивилен свободи и вътрешен ред (LIBE) на Европейския парламент повдигна въпроса за метода, по който са излъчени националните представители в Европейската прокуратура на три страни – България, Белгия и Португалия.
Теодора Георгиева – в спор на интереси
Именно Теодора Георгиева, която преди две години бе определена за представител на България в Европейската прокуратура, е замесила името на своята шефка Лаура Кьовеши в в началото публикуваната от Министерство на вътрешните работи информация за задържането на тримата. Кьовеши научава за това до момента в който пътува за Киев, където в петък организира среща с украйнската основна прокурорка Ирина Венедиктова. След незабавна реакция от Европейската прокуратура, още до момента в който се претърсваха домовете на Борисов, Горанов и Арнаудова, Министерство на вътрешните работи бе насила да изтрие личното си известие, обвързващо ареста на тримата със 120 каузи, които европейските делегирани прокурори следят у нас.
Теодора Георгиева придружаваше Лаура Кьовеши при визитата й предходната седмица в София, въпреки това да не бе обществено оповестено от домакините – кабинетът на министър-председателя Кирил Петков. Причината – налице е неприемлив спор на ползи сред българския представител в Европейската прокуратура и член на българското държавно управление, назначен със заповед на премиера. Теодора Георгиева е брачна половинка на предприемача Васил Георгиев, назначен с подписа на Кирил Петков за заместник-министър на външните работи. Сред главните пълномощия на европрокурорите е да проверяват злоупотреби с европейски средства, осъществявани от представители на изпълнителната и други национални управляващи. С други думи – Теодора Георгиева има достъп до информация за всички следствия, които институцията на Лаура Кьовеши организира по отношение на представители на българското държавно управление, част от което е и нейният брачен партньор.
Васил Георгиев има най-малък опит като български посланик в прилежаща Турция. В предишното е бил митничар, само че напуща Агенция „ Митници “ след следствие, обвързвано с импорт на злато точно от прилежаща Турция. Влиза в политиката преди година, когато е определен два пъти за народен представител от „ ИТН “. Допреди това, в продължение на 15 години, е шеф на търговски сдружения, които са благосъстоятелност на предприемачите Пламен и Атанас Бобокови. Двамата братя са специфични посетители на сватбата на Васил и Теодора Георгиеви. Познанството сред Бобокови и Георгиеви датира от Русе, градът, в който предприемачите имат съществени вложения. В последното си изявление за Нова телевизия, обещано в края на февруари, Пламен Бобоков не крие, че поддържа държавното управление на Кирил Петков, който даже поздравил за Нова година. Пламен и Атанас Бобокови бяха задържани преди близо две години по обвинявания за импорт и заличаване на рискови боклуци от чужбина в България. Бобоков бе разследван и за нерегламентирани връзки с президентския секретар по антикорупция Пламен Узунов.
Елена Попова – неприемлив политически напън
Конфликтът на ползи на Теодора Георгиева е единствено една от аргументите, които вършат доста евентуално скорошното й отзоваване от Люксембург. Другата причина е обвързвана с непозволеното оповестяване на информация от българското Министерство на вътрешните работи за висящо следствие, провеждано от един от деветте европейски делегирани прокурори, излъчени от България.
Под давлението на Георгиева е оказван неприемлив напън над представители на Европейската прокуратура у нас. Един от тях – Елена Попова, някогашна съдийка от Специализирания углавен съд, е приела да стартира следствие против някогашния министър председател Бойко Борисов, ексфинансовия министър Владислав Горанов и ПР-та на ГЕРБ Севдалина Арнаудова. Това е станало, въпреки за момента да не са били открити никакви данни за корист с европейски средства, измами с Данък добавена стойност или различен тип незаконна активност, която по правилник следва да се проверява от европрокуратурата. Оказва се, че Попова даже е провела нерегламентиран разпит на укриващия се в Дубай Васил Божков посредством връзка по скайп, в който той е разказал, че е давал подкупи на някогашните ръководещи от ГЕРБ. Попова приела също по този начин да работи с двама, персонално показани й от вътрешния министър полицейски началници – шефът на Националната полиция Венцислав Кирчев и неговият заместител Ангел Дулев. За „ специфичния екип “, който да работи по политическите поръчки на властта, призна и самият Бойко Рашков в петък вечер.
В нарушаване на Регламента за действие на Европейската прокуратура прокурор Елена Попова координира дейностите по следствието, с изключение на с полицейските началници, само че става известно даже с вътрешния министър Бойко Рашков и с премиера Кирил Петков. На петъчния брифинг, почнал в 23.30 часа в Министерския съвет, Рашков самичък заяви, че проверяващите служители на реда, водели делото в ГДНП против Борисов, Горанов и Арнаудова, са в премиерския кабинет. Това изцяло опорочава следствието, тъй като ден по-рано на същото място Кирил Петков е дал показания пред същите проверяващи служители на реда в качеството си на очевидец. Съдебни кореспонденти, които отразяват среднощния брифинг на министър-председателя и вътрешния министър, обаче, разпознават в Министерския съвет и досегашната съдийка от спецсъда Елена Попова, понастоящем европейски делегиран прокурор. Присъствието на Попова в премиерския кабинет прави следствието на Европейската прокуратура незначително, тъй като явно по него е оказван неприемлив политически напън. Репортери от правосъдния сектор си спомнят, че Елена Попова е съдийката, която първа промени мярката „ задържане под стража “ на Елена Динева, дамата до Васил Божков, в парична гаранция в размер на 1,5 млн. лева По-късно обаче апелативните спецсъдии анулираха решението и оставиха Динева още веднъж в ареста.
Доклад на Асен Василев – схемата, по която Борисов, Горанов и Арнаудова – „ пратени “ на Кьовеши, карцерът им – поради опасения на Кирил Петков
По признанията на самия Кирил Петков – откакто държавното управление анулира изненадващо и без претекстове съвещанието си, министър председателят, дружно с Бойко Рашков и Асен Василев, са се събрали, с цел да мислят схемата, по която Борисов да бъде арестуван. В съучастничество с изброените към този момент български представители в Европейската прокуратурата е решено, че следствие на хората на Кьовеши против Борисов, Горанов и Арнаудова, можело да се изфабрикува на база на разбор на министъра на финансите Асен Василев. Според разбора на Изпълнителна организация „ Одит на средствата от Европейски Съюз “ и Дирекция „ Национален фонд “ при МФ са налице систематични дефицити в ръководството и контрола на средствата по еврофондове по време когато Горанов е бил финансов министър. Наред с това се разяснява и отчет на Агенцията за финансов надзор, пожелан от Специализирана прокуратура, който през 2021 година откри неналичия на над половин милиард лв. от несъбрани доходи от хазарта>. Подобни претекстове обаче мъчно могат да открият причинно-следствена връзка сред обособени събития и да служат за каквото и да е наказателно гонене, безапелационни са адвокати, до които „ Труд “ се допита. Въпреки това, Асен Василев, Бойко Рашков и Кирил Петков вземат решение премиера да даде показания пред проверяващи служители на реда, които без разумна връзка свързват медийните изказвания на Васил Божков, че е изнудван от Борисов, Горанов и Арнаудова с отчет на изпълнителна организация и дирекция, подчинени на финансовия министър. Опасенията на Петков пред дознателите, свалили показанията му в наличието на политическия началник на Министерство на вътрешните работи, а точно министър Рашков са, че в случай че се окажат правилни изказванията изнесени от Васил Божков в медийното пространство и това води до догатката, че Владислав Горанов е взел участие в корупционни дейности, то отчета на АДФИ може да е знак, че има риск сходни дейности да са свързани с контрола в ИА „ ОСЕС “ и Д „ НФ “ при МФ.
След като изброява тези изказвания, триото – Василев, Рашков и Петков вземат решение, че, с цел да се извърши неотложен арест на Борисов, т.е. „ по необходимост “, министър-председателят би трябвало да изрази своите опасения, че в случай че засегнатите лица се снабдят с информацията за тези нови събития (доклад на две държавни институции, които няма никаква класифицирана информация – бел.ред.) има риск те евентуално да повлияят на обективното следствие и да затруднят разкриването на обективната истина, посредством евентуално заличаване или укриване на движимости и документи, както и да влияят над очевидци. Заради тези страхове на безстрашния Кирил Петков Рашков праща цивилни служители на реда да арестуват някогашния министър-председател.
В реалност за това набеждаване Кирил Петков може да бъде съден от пострадалите по частно-правен път, само че е реалност, че, като длъжностно лице, той може да бъде измамен под наказателна отговорност и поради корист с власт.
Що се отнася до двете дами – магистратки, които по невъобразим за стандартите на европейските институции въвлякоха европейския основен прокурор Лаура Кьовеши и Европейската прокуратура в величествен политически скандал, обвързван и с лице, глобено по американския закон „ Магнитски “, то най-малкото, което може да се случи на Теодора Георгиева и Елена Попова, е неотложно да бъдат отстранени от постовете им. Още повече, че за Теодора Георгиева през февруари 2021 година Комисията по цивилен свободи и вътрешен ред (LIBE) на Европейския парламент повдигна въпроса за метода, по който са излъчени националните представители в Европейската прокуратура на три страни – България, Белгия и Португалия.
Източник: dnesplus.bg
КОМЕНТАРИ