Две години след началото на епидемията у нас, България започва

...
Две години след началото на епидемията у нас, България започва
Коментари Харесай

COVID мерките у нас отпадат на три стъпки


Две години след началото на епидемията у нас, България стартира доста облекчение на Коронавирус ограниченията. Това оповестиха на ексклузивен брифинг управляващите.

Ограниченията ще отпадат на три стъпки:
  • от 24 февруари – в магазините и заведенията в страната ще се влиза без зелен документ по преценка на притежателите. Сертификатът обаче остава наложителен за личния състав.
  • от 5 март – мярката отпада във всички закрити публични места. Сертификатът обаче остава наложителен за хората, които работят там.
  • от 20 март – зеленият документ отпада за всички

Предвижда се и поетапно разхлабване и на други ограничения у нас. От четвъртък – 24 февруари се облекчават рестриктивните мерки в школите за образование на деца. Те могат да преминат към присъствено образование при групи до 12 деца. От 5 март към този момент няма да има ограничавания и за броя на децата в група.

Доскоро прагът за анулация на ограниченията у нас беше 60% имунизирано население. Според данни на Европейския център по надзор на болесттите у нас имунизираното население е под 30%. Според здравните управляващи това не крие риск, тъй като се наблюдават и други фактори.

Здравните управляващи обосноваха решението си с прогнозите, че до 20% март България още веднъж ще е в зелената зона. Въпреки ниския % имунизация у нас, дефинират риска от отпадането на ограниченията като най-малък.

Собствениците на заведенията приветстваха решението.

Отпадането на противоепидемичните ограничения не значи автоматизирано отпадане и на подпомагането за засегнатите сектори, акцентира финансовият министър Асен Василев.

За да научите първи най-важното, изтеглете приложението на bTV Новините за и!

Бъдете с нас и във и!
Източник: btvnovinite.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР