Двата допълнителни блока на атомната електроцентрала (АЕЦ) Козлодуй трябва да

...
Двата допълнителни блока на атомната електроцентрала (АЕЦ) Козлодуй трябва да
Коментари Харесай

Новите два блока на АЕЦ Козлодуй трябва да заработят до края на 2034 г.

Двата спомагателни блока на атомната електроцентрала (АЕЦ) " Козлодуй " би трябвало да се вкарат в комерсиална употреба до края на 2034 година Това реши Народното събрание в понеделник, като утвърди график за построяването на 7-и и 8-и блок на централата.

Новината идва след да се построят 7 и 8 блок на централата. В средата на януари предходният парламент задължи държавното управление да подписа съглашение със Съединени американски щати за създаване на нова нуклеарна мощ в централата с технологията АР1000.

Гласуваното в понеделник проекторешение беше импортирано от Бойко Борисов и Делян Добрев от ГЕРБ, Делян Пеевски от Движение за права и свободи и Кирил Петков от " Продължаваме промяната- Демократична България (ПП-ДБ).

Предстои министърът на енергетиката да усили капитала на АЕЦ " Козлодуй " с до 1,5 милиарда лева За задачата той би трябвало да употребява парите от продажбата на оборудването, предопределено за неосъществения план АЕЦ " Белене ". България води договаряния с Украйна да ѝ продаде двата реактора.

Графикът, утвърден в този момент, съставлява интензивен проект за създаване на нова нуклеарна мощ на площадката. Двата нови реактора с технологията AP1000 ще се строят от американската компания " Уестингхаус електрик " (Westinghouse Electric). Подизпълнители в плана ще са българските " Оскар-Ел ", " Главболгарстрой ", " ЕНПРО консулт ", " Енерго Сервиз " и " И Кю И България ".

Двата работещи 1000-мегаватови реактора на АЕЦ " Козлодуй " - пети и шести, са по съветската технология BBEP-1000, само че са в развой на лицензиране за преход към американско и френско гориво.

АЕЦ " Козлодуй " е най-големият производител на електрическа сила в България и обезпечава повече от една трета от националното годишно електропроизводство. Към момента той работи с съветско нуклеарно гориво.
Източник: svobodnaevropa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР