Двамата не се познават. Това, което ги свързва, е, че

...
Двамата не се познават. Това, което ги свързва, е, че
Коментари Харесай

Как Джавед и Али бяха нападнати заради произхода си и какво общо имат политиците

Двамата не се познават. Това, което ги свързва, е, че на 28 март са нападнати поради произхода си. По случаите има арестувани и разпитани. Но до 2 април единият от тях не е потърсен от полицията, макар опита му самичък да се свърже с нея.

" Имам ли някакви права тук ", пита ме Али, а въпросът му не е риторичен. Само ден преди този момент е пребит от група момчета в квартал " Овча Купел ". Същото се пита и Джавед, който е пребит същия ден, само че на друго място.

Двамата не се познават, общото сред тях е това, че са от Близкия Изток. Али е от Сирия , а Джавед - от Афганистан . И двамата идват в България в търсене на по-добър живот, само че постоянно им се постанова да се сблъскват с расизъм.

Али живее в България от седем месеца и това е вторият път, в който е атакуван. Джавед е тук над 20 години и случаите, в които е нападан, към този момент не могат да се преброят на пръстите на едната му ръка.

Последният побой обаче го кара да напусне дома си. Сега той и приятелката му желаят да продадат жилището си. Страхуват се, че нападателите знаят къде живеят и това може да им се случи още веднъж.

" По-добре да сме живи ", споделя Джавед. Али също споделя, че с изключение на физически контузии нападението му оставя и душевен.

" Страх ме е да излизам на открито ", споделя той.

Говорим с Джавед и Али седмици след, в които участваха и чужденци. Покрай тези събития няколко политически сили заговориха, че в България има " рецесия с мигрантите ". Бяха проведени митинги против бежанците, Министерство на вътрешните работи по улиците и.

Това се случи макар че вътрешният министър в оставка Калин Стоянов сподели, че рецесия няма, а случаите с бежанци не са се нараснали през последните години.

Но съгласно Адела Качаунова от Българския хелзинкски комитет (БХК) се следи увеличение на експанзията към бежанци.

" Това е сигурно доста тревожна наклонност, която си изяснявам с безотговорност на говоренето против бежанци и мигранти, и хора, които се разграничават по някакъв симптом ", споделя тя.
Какво се случи
" Да, естествено, че го търсим ", споделиха ми от пресцентъра на Столичната дирекция на вътрешните работи (СДВР) във вторник за Али. " Искате ли да ви свържа? ", попитах аз.

По неговия случай има разпитани и арестувани, само че полицията по този начин и не се свързва с потърпевшия. В понеделник той самичък взема решение да подаде тъжба, само че е отпратен, тъй като няма преводач.

В сряда по случая му има постъпила кореспонденция и в Софийската районна прокуратура, като от пресцентъра оповестиха, че тече инспекция.
 Али
Али е на 20 години, идва в България преди седем месеца и приказва гръцки, турски и арабски, само че не и български. Около 9 часа вечерта на 28 март той се прибира от работа. На метростанция " Мизия " е пребит от група млади момчета, с които има и девойки.

" Има ли място, където мога да получа безвъзмездна здравна помощ? ", пита той ден след побоя. След него Али има болки в стомаха, гърба и крайници. Междувременно в обществените мрежи се популяризира видео на случилото се. То не е снимано от Али, нито от негов прочут, а от побойниците.

" Какви сте ", пита един от побойниците във видеото. След като Али не съумява да отговори, стартират удари.

Според информация на сходни видеа се популяризират и в затворени групи в Телеграм. Пред медията жена, поискала анонимност, споделя, че там младежите се уговарят за място и час, с цел да атакуват хора от арабски генезис.

В същия ден, само че малко по-рано са нападнати Джавед и жена му, която е българка. Това се случва денем, когато двамата потеглят за работа. Джавед вижда група от момчета, която ги следи и се обажда на полицията.

" Докато дойдат служителите на реда, ни биха 30 минути ", споделя той и прибавя, че те са употребявали железни тръби. " На едно място имаше арматура. Аз няма по какъв начин да приема, че тези неща са били инцидентно там. Те бяха предопределени за пердах ", споделя жена му, която също е потърпевша.

Джавед твърди, че когато полицията идва на място, първо е упрекнат той, въпреки да е индивидът, подал сигнала. След побоя двамата са признати в болница. Във вторник са извикани в районното ръководство, където разпознават един от нападателите.

Министерство на вътрешните работи също заяви, че по случая на Джавед са стартирани издирвателни действия и има арестувани.
Напрежение в Овча Купел
От месец насам напрежението в квартала пораства, споделя Моника Андрейчева . Тя живее в региона на бежанския център и в деня на нападенията минава около група от момчета, която се намира на метростанция " Мизия ".

Тя има зрително увреждане и не може да каже сигурно дали това са хората от видеата, които се популяризират в обществените мрежи. Моника обаче ги чува: " Тук сме да бием арабите ", споделят те на висок глас. Когато доближава патрулна кола, те се качват в идващия рейс.

За " рецесия със сигурността " се заприказва при започване на месец март. Тогава се проведоха и митинги, на които момчета в черно скандираха " Мръсна гнусна черна паплач ". Същевременно протестиращите се опитваха да стигнат до бежанския център макар възбраната на Министерство на вътрешните работи.

Тогава протестиращите желаеха центърът за бежанци да бъде изместен. Андрейчева споделя, че до момента тя в никакъв случай не е имала проблем с жителите му.

" Даже постоянно ми оказват помощ ", споделя тя и приканва да бъдат подхванати ограничения, преди казусът да ескалира.
Ролята на политиците
" Винаги в предизборна конюнктура пораждат едни избрани тематики. Когато не следим антиромски настроения, следим антимигрантски ", споделя Адела Качаунова от Българския хелзински комитет.

Тази година в България предстоят европейски, както и предварителни парламентарни избори.

Темата за мигрантите беше повдигната през последните месеци от редица партии и организации. Това се случи, откакто страната.

След случаите с присъединяване на чужденци с изключение на митинги в София беше засилено и полицейското наличие. Първият митинг беше проведен от юношески организации, като в него участваха и евродепутатът от Вътрешна македонска революционна организация Ангел Джамбазки, и водачът на НФСБ Борис Ячев.

След това ГЕРБ и Вътрешна македонска революционна организация желаеха и изключително съвещание на Столичния общински съвет, с цел да бъдат взети ограничения за сигурността в града. Един от уредниците на митинга, провел се в квартал " Овча Купел ", беше неуспелият претендент за кмет на региона от ГЕРБ - Борислав Тодоров .

Въпреки че вътрешният министър Калин Стоянов сподели, че няма рецесия с мигрантите, нито увеличение на броя на случаите с тяхно присъединяване, водачите на ГЕРБ и Движение за права и свободи Бойко Борисов и Делян Пеевски също желаеха да бъде повишен потенциалът на Гранична полиция с 1264 щатни бройки.

В средата на март депутатът от " Продължаваме промяната " Даниел Лорер беше от група хора в кафене до Народното събрание. Качаунова споделя, че реакция и по този случай няма.

Джавед също упреква политиците за протичащото се. Той обаче споделя, че в случай че в България няма реакция, е подготвен да потърси правата си пред европейските институции.
Източник: svobodnaevropa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР