Два златни и два бронзови медала спечели България в последния

...

3 пъти злато и общо 7 медала за България на европейското по спортно катерене

Два златни и два бронзови медала завоюва България в последния ден на европейското състезание по спортно катерене за юноши и девойки в Перм, Русия. Слав Киров се подреди трети в дисциплината боулдър в групата Youth A (16-17 г.). Това е втори бронз за Слав, който е за първа година в тази възрастова група. Шампион в компликацията е Мейди Шалк от Франция, следван от Едвардс Грузитис от Латвия. Двете трети места в компликация и боулдър, плюс 11-ата позиция в скоростта бяха задоволителни за шампионската купа за Слав в комбинацията, която той печели за първи път. При девойките в същата възрастова група Александра Тоткова остана на 8-мо място в компликацията, а с класирането си в другите две дисциплини завоюва третата позиция в комбинацията. Николай Русев, който към този момент имаше златен и сребърен орден в първите две дициплини – боулдър и скорост, през днешния ден остана 4-ти в компликацията при юношите Youth B (14-15 г.) Ники направи доста положително катерене, реализира еднакъв резултат с бронзовия медалист Лукаш Мокролушки от Чехия, на който обаче по-доброто класиране в полуфинала отреди медала. Другите двама български състезатели в групата – Николай Ангелов и Боян Киров са 11-и и 12-и. С класирането си в обособените дисциплини на 1-во, 3-то и 4-то място Ники завоюва безапелационно шампионската купа в комбинацията в неговата възрастова група.  По-рано на шампионата Николай Русев завоюва златния орден при юношите Youth B (14-15 г.) в дисциплината боулдър, откакто съумя да изкачи 3 от 4-те финалния боулдъра. При юношите в идната възрастова група Youth A (16-17 г.) първата дисциплинираност в програмата беше компликация. След мощно показване в квалификациите и полуфинала Слав Киров се класира на 3-то място при юношите. В същата възрастова група при девойките огромната любимка Александра Тоткова водеше в квалификацията и полуфинала, само че на финала дребна неточност й отреди 4-то място. Останалите наши участници в надпреварата Николай Ангелов и Боян Киров останаха надлежно 9-и и 10-и в боулдъра при юношите Youth B (14-15 г.)  Българският тим завърши шампионата с общо 3 златни, 1 сребърен и 3 бронзови медала - най-хубаво достижение за страната ни на европейско състезание по спортно катерене за юноши и девойки до момента.  Българските медалисти се завръщат от Европейското по спортно катерене утре, петък, 7 май с полет AF 1788 през Париж, който се чака на Терминал 2 в 16.55 ч.
Източник: dnesplus.bg