Два медала - златен и бронзов, спечелиха състезателите на СКЛА

...

Милица Мирчева - национална шампионка в полумаратона при жените, Мирослав Спасов - бронзов медалист при мъжете

Два медала - златен и бронзов, завоюваха състезателите на СКЛА Атлет - Мездра на Националния шампионат по полумаратон, който се организира в границите на деветото издание на Маратон " Стара Загора ". Милица Мирчева, която е национална рекордьорка в тази дисциплинираност (1:11:14 ч., Валенсия, 27.10.2019 г.), стана шампионка на България при дамите, а нейният съотборник Мирослав Спасов заслужи бронзово отличие при мъжете.

Милица Мирчева стана шампионка на България при дамите на Националния шампионат по полумаратон, който се организира в границите на деветото издание на Маратон Милица Мирчева стана шампионка на България при дамите на Националния шампионат по полумаратон, който се организира в границите на деветото издание на Маратон " Стара Загора " Източник: Община Мездра
Мирчева финишира първа при дамите от 28 стартирали състезателки. Тя пробяга дистанцията от 21.0975 км за 1:13:23 ч., което е нейно персонално достижение на трасето в " града на липите ". Това е четвърта купа в полумаратона за 29-годишната възпитаничка на треньора Йоло Николов, след тези през 2015-а, 2016-а и 2022 година
На 37 секунди след Милица втора приключи Маринела Нинева (КЛА Локомотив - Дряново) с 1:14:00 ч., а трета е Девора Аврамова (СКЛА Берое - Стара Загора) с 1:15:45 ч. Другата представителка на СКЛА Атлет - Петя Карамаждракова (W50), се класира на 23-о място с 1:58:02 ч., което е второ време във възрастовата категория над 50 година

Мирослав Спасов заслужи бронзово отличие при мъжете на Националния шампионат по полумаратон, който се организира в границите на деветото издание на Маратон Мирослав Спасов заслужи бронзово отличие при мъжете на Националния шампионат по полумаратон, който се организира в границите на деветото издание на Маратон " Стара Загора " Източник: Община Мездра
В генералното класиране в полумаратона при дамите на Маратон " Стара Загора " Милица Мирчева се подреди на второ място, директно след кенийката Валентин Джебет, която спря хронометъра на 1:13:09 ч.
При мъжете, където на старт застанаха 93-ма спортисти, победи угандиецът с български паспорт Исмаил Сенанджи (СКЛА Евър - Варна), който завоюва петата си национална купа в тази дисциплинираност с 1:08:27 ч. Негови подгласници станаха някогашният играч на СКЛА Атлет Николай Кауфман (АК Орхание - Ботевград) с 1:09:36 ч. и Мирослав Спасов с 1:10:31 ч.

Останалите представители на СКЛА Атлет се подредиха, надлежно: Николай Станев - на 42-о място с 1:29:49 ч., Атанас Самокварев - на 54-о място с 1:35:44 ч., Христо Боев - на 66-о място с 1:49:15 ч., а Александър Василев не приключи.

В генералното класиране в полумаратона при мъжете на Маратон " Стара Загора " първи е кениецът Алберт Тонуи с 1:07:16 ч., следван от своя съотечественик Хилари Кимайо с 1:07:18 ч. и Исмаил Сенанджи с 1:08:27 ч.
Междувременно най-хубавият български спортист в бяганията на междинни дистанции Иво Балабанов (СКЛА Атлет - Мездра) показа нашата страна на 45-ото Световно състезание по крос кънтри (2024 World Athletics Cross Country Championships), което се организира в Белград, Сърбия.

Световно състезание по крос кънтри Световно състезание по крос кънтри Източник: Община Мездра
В конкуренцията на 221 състезатели от 39 страни от целия свят Иво преодоля дистанцията от 10 км за 31:16 мин., което му отреди 70-о място в генералното класиране при мъжете и 13-о място измежду елитните европейски бегачи.

Иво Балабанов-Световно състезание по крос кънтри Иво Балабанов-Световно състезание по крос кънтри Източник: Община Мездра
За втора поредна година, след Бартхърст 2023, първенец на планетата стана угандиецът Джейкъб Киплимо с време 28:09 мин., който е и международен рекордьор в полумаратона (57:31 мин.). Само на 3 секунди след него втори финишира вицешампионът от предходната година Бериху Арегави (Етиопия) с 28:12 мин., а трети е международният първенец на 5000 м за юноши под 20 година (U20) от Найроби 2021 Бенсон Киплангат (Кения) с 28:14 мин.
Шести с 28:24 мин. приключи международният рекордьор на 5000 м (12:35.36 мин.) и на 10 000 м (26:11.00 мин.) Джошуа Чептегей (Уганда) - троент международен първенец на 10 000 м, олимпийски първенец на 5000 м от Токио 2020 и международен първенец по крос кънтри от Орхус 2019.
Източник: zonanews.bg