Духът на будителството е жив и днес. Според онези наши

...
Духът на будителството е жив и днес. Според онези наши
Коментари Харесай

Патриарх Даниил: Духът на будителството е жив и днес

" Духът на будителството е жив и през днешния ден. Според тези наши будители, които са просияли в святост – делото на будителството се състои в осъзнаването ни като човеци… Назначението на индивида е да бъде Божий облик. Да бъде сходен на Бога. Това е по-високо от всичко това, което човек може да реализира в този земен свят. Това не е абстракция. Божият облик в нас не е абстракция. Добротата, кротостта, милосърдието, любовта не са абстракции, само че са добродетели, които всеки, който се е опитвал да придобие и да ги реализира в делата си е видял, че не е елементарно и че би трябвало да се пребори с тъмнината, която е в душата “, сподели в поздравлението си довечера Българският патриарх Даниил.

Негово Светейшество участва на празничния концерт във връзка Деня на националните будители, който се организира довечера в Зала " България “. На концерта участваха и президентът Румен Радев, Негово Преосвещенство Мелнишкият свещеник Герасим – гл. секретар на Св. Синод, Браницкият свещеник Пахомий – първи викарий на Софийския митрополит и Знеполският свещеник Мелетий – ректор на Софийската духовна семинария " Св. Йоан Рилски “, архим. Йоан, протосингел на Софийска св. митрополия, архим. Йоаким, нравствен надзирател на Софийска епархия, архим. Никодим, йеромонах Доситей, както и духовниците йеромонаси Натанаил и Йосиф от епархията ни в Съединени американски щати, Канада и Австралия.

Празничният концерт стартира с сказка за националните будители в предишното и през днешния ден, изнесена от протойерей доцент доктор Стоян Чиликов, който обърна внимание върху делата освен на будителите в далечното минало, само че и тези от по-близкото такова, като митрополитите Климент Търновски и Борис Неврокопски. Концертът продължи с музикални осъществявания на: хор " Св. Наум Охридски “ с диригент доктор Андрей Касабов, хор при Софийската духовна семинария " Св. Йоан Рилски “ с диригент Николай Георгиев, детски хор на БНР с гл. диригент Венеция Караманова, разбъркан хор при ТКДФ на Националната музикална академия " Проф. Панчо Владигеров “ с диригент Георги Еленков, хор " Нуша “ с диригент Нели Андреева и Софийския духовнически хор с диригент ставрофорен иконом Кирил Попов.

Концертът приключи с многолетствие за Българския патриарх и Св. Синод на БПЦ, както и за всички празнуващи през днешния ден.
Източник: varna24.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР