Американски военен дрон е засечен над Ормузкия проток на фона на напрежение в региона
Дрон на военноморските сили на Съединени американски щати е бил засечен през днешния ден, до момента в който е проследявал полета си над Ормузкия пролив. Машината Northrop Grumman MQ-4C Triton е изхвърчала от военновъздушната база Сигонела в Сицилия, където американските военноморски сили поддържат наличие, оповестява Sky News, представена от Фокус.
Безпилотният уред е кадърен да лети на височина над 15 000 метра и да остава във въздуха повече от 24 часа, с действен обсег от към 7 400 морски благи.
Данни от платформата Flightradar24 демонстрират, че дронът е прекарал над два часа в зоната на Персийския залив и Ормузкия пролив.
Междувременно напрежението в района остава високо, откакто Иран краткотрайно ограничи корабоплаването в протока в отговор на израелски удари в Ливан.
Иранската морска организация също е разгласила нова скица за прекосяване през Ормузкия пролив за отбягване на „ вероятни конфликти с военноморски мини “.




