Кога хората са се научили да шият?
Древните хора са се научили да създават кожени облекла още в епохата на горния палеолит, откри група археолози и антрополози от Испания, заяви Сайънс адвансис.
По време на разкопки в покрайнините на Барселона те са разкрили костен откъс, който може да е бил част от шивашки инструмент.
Костта не съдържаше колаген, тъй че учените не са съумели да я датират. Но артефактът е открит в културни пластове на 39 600 години и костта евентуално е била употребена към това време.
For the first time, archaeologists have found evidence of the ability to create haute couture before the rise of the needlehttps://t.co/4lkOsCq92V
— Haaretz.com (@haaretzcom) April 13, 2023
През този интервал Европа и Иберийският полуостров са били студени и климатът им е бил повече на актуален Сибир. Хората са се нуждаели от топли облекла, направени от скотски кожи.
Частите от облеклото е трябвало да бъдат зашити, само че иглите с уши към момента не са били изобретени. Вместо това, съгласно археолозите, хората са употребявали по-примитивен инструмент. Поставяли кожата върху нещо като основа и са правели дупка в нея с изострен предмет. Впоследствие в тази дупка е промъквана нишка.
The last ice age was near its climax when modern humans reached Europe, and they must have been dressed in tight-fitting skins to fight the cold. At a site near Barcelona, archeologists found a bone object used to pierce and sew leatherhttps://t.co/e7ccyBVhfY
— El País English Edition (@elpaisinenglish) April 14, 2023
Намерената от археолозите кост съгласно учените е послужила тъкмо за такава основа. По повърхността ѝ са непокътнати вдлъбнатини от върха на шило. Учените са се пробвали да повторят метода на шиене на античните хора и са открили, че на основата се появяват тъкмо същите вдлъбнатини.
Изследователите заключават, че по този метод хората могат да шият освен облекла, само че и обувки и чанти.
Източник: Христина Терзиева/БТА