Драстично поскъпване на плодове и зеленчуци спрямо миналата година, показват

...
Драстично поскъпване на плодове и зеленчуци спрямо миналата година, показват
Коментари Харесай

Драстично поскъпване на плодове и зеленчуци

Драстично повишаване на плодове и зеленчуци по отношение на предходната година, демонстрират данните на земеделското министерство. Най-голямо е нарастването на цената на прасковите – с 43,3% за година, като на 12 август 2022 година те са коствали по 1,78 лева за кг, а в този момент 2,55 лв. за кг. на едро.

С над 33% нагоре са цените на алените чушки и дините, като това лято плащаме за тях надлежно по 2,54 лева за кг и 0,88 лева за кг. За съпоставяне през август предходната година цената на алените чушки е била 1,88 лева за кг, а на дините – 66 стотинки за кг. 30 стотинки от горната страна костват картофите тази година и на тържищата се продават по 1,26 лева за кг. С толкоз е скочила и цената на зелените чушки и на едро те се търгуват за близо 2 лв. за кг.

Годишното повишаване на българските оранжерийни краставици, домати и зелето, е надлежно с 10,6%, 6,8% и 16,1 на 100.
Само за последната седмица цените на едро на оранжерийните краставици, прасковите, картофите, вносните ябълки и зелето нарастват в границите на 0,8% - 6,3% по отношение на миналата. Изключения вършат оранжерийните домати и зеленият пипер, които поевтиняват надлежно с 8% и 3,4%.

В същото време данните регистрират внезапно понижение на площите и производството на плодове и зеленчуци в България. 65 на 100 по-малко е продукцията от круши и праскови тази година по отношение на предходната. Близо 50 на 100 е понижението при реколтата от сливи и кайсии, а с 37 на 100 на ябълките.

Рекордна цена на лука в магазините

Сходна е обстановката и при зеленчуците, като най-драстичен спад има на продукцията от полски домати – с нас 62 на 100 за година, а на краставиците навън – с 20 на 100. Това е обвързвано ненапълно с по-бавния ритъм на прибиране на реколтата през актуалната година, като при множеството култури (с изключение на краставиците) се следи и намаляване на междинния рандеман, изясняват специалистите от земеделското министерство.
 istock istock
Продукцията от картофи, зеле и чушки навън е намаляла надлежно с сред 36% и 47%.

Данните на земеделското министерство регистрират и взрив в износа на българска пшеница. От 1 юли до 13 август от „ Пристанище Варна “ са изнесени над 426 хиляди тона пшеница, до момента в който за същия интервал на предходната година – едвам 60 хиляди тона, което е нарастване с 617% или 7 пъти. Още по-драстично е нарастването при изнесения ечемик – с 1538% за година, от 6700 тона за месец и половина през 2022 година на близо 110 000 тона през тази.
Източник: pariteni.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР