Игор Яковенко: Няма да има никаква прекрасна Русия в бъдещето. Когато Украйна победи, а Русия загуби, ще започне разпад на империята като през 1917
" Дойче веле ": Може ли да се каже, че с идването на Путин на власт Комитет за Държавна сигурност (на СССР) получи това, което искаше да получи в самия завършек на Съветския съюз?
Игор Яковенко: Мисля, че не. Когато Владимир Путин пристигна на власт, първото нещо, което направи, беше да вземе главата на вътрешния министър Владимир Рушайло. Тогава Министерството на вътрешните работи беше по-влиятелната конструкция от ФСБ (Федерална работа за сигурност – приемник на Комитет за Държавна сигурност (на СССР), бел. ред.) и беше над нея. ФСБ, разграничена на няколко елементи, беше унизена. Путин възвърне предходното състояние – Комитет за Държавна сигурност (на СССР) застана над вътрешното ведомство. Сега то е едно от най-слабите в силовите структури на властта, назовават ги " слабаците ", унижиха ги. " Путин го прави за себе си – става дума за пари "
Но е цялостна нелепост, че в този момент властта била в ръцете на ФСБ, тъй като у нас имаме едноличен режим. Властта се държи от Путин. Когато той идва на среща на ФСБ, той идва при своите подчинени. Всички те са негови подчинени.
Дъждовни води: Мнозина съпоставят Путин със Сталин – точно тъй като режимът е едноличен. Доколко това съпоставяне е заслужено?
Яковенко: След 1917 година имаме два еднолични режима – този на Сталин, и този на Путин. Но с това приликите свършват, тъй като при Сталин нещата не са били вършени за пари. Да, грабел е, както всеки комунист, само че той не го е правел за себе си, а за партията. Сега Путин го прави за себе си, става дума единствено за пари. Това е човек, който доста обича живота във всичките му проявления.
Владимир Путин Източник: Kremlin.ru
Доколкото има сталинизъм при Путин, той е доста " олекотен ". На него също би му се приискало да има ГУЛАГ, само че режимът е доста слаб. Просто обществото е напълно друго. Сталин се опираше на общество от някогашни селяни, преселили се в града. А и Путин не се нуждае от ГУЛАГ в подобен мащаб, тъй като през днешния ден арестуването на един човек бързо става притежание на цялата страна. Путин всява боязън, като арестува един човек. А при Сталин същият резултат е бил постиган с арестуването на няколко десетки хиляди. Ето в това е разликата. И това също си споделя думата, несъмнено.
При Путин няма никаква идеология, има единствено митология. Разликата е, че идеологията се отнася до бъдещето, а митологията – до предишното. Тоест, Путин няма визия за бъдещето. Какво е " съветският свят "? Това е нещо, което в миналото е съществувало в предишното. Затова той непрекъснато търси нещо в историята… той се занимава с предишното, а сталинизмът се занимаваше с бъдещето. Това беше мощна идеология. Но обстановката, в която се намираме в този момент, последователно стана неизбежна. Путин е съветската версия на фашизма.
Дъждовни води: В обществените мрежи призовавате да се подаряват средства за Легиона " Свобода на Русия " и за дронове за украинската войска. Разбирате ли, че сте едно малко изключение даже измежду малцинството от съперниците на настоящия режим?
Яковенко: Просто за мен обстановката е извънредно ясна. В момента се води война и политическото самоопределяне е доста просто – или си на страната на Русия, или на страната на Украйна и желаеш провалянето на Русия. А аз искам провалянето на Русия. Тогава събираш пари за помощ на Въоръжените сили на Украйна…
Дъждовни води: По чисто етични съображения ли желаете провалянето на Русия, т.е. тъй като има агресор и жертва на експанзията? Или смятате, че провалянето ще бъде от изгода за Русия?
Яковенко: На първо място, аз изхождам от това, че в тази война би трябвало да се поддържа вярната страна. Правилната страна е Украйна. Ето за какво желая провалянето на Русия. Това е първото. И второ, мисля, че Русия в настоящия си тип, като имперска конструкция, няма бъдеще. Няма да има никаква прелестна Русия в бъдещето, уверен съм в това. Просто целият ми 50-годишен опит в проучването на социологията на Русия демонстрира, че няма да има никаква прелестна Русия в тези големи граници.
Дъждовни води: А какво общо има размерът тук? Канада е голяма страна. Съединени американски щати също не са малки…
Яковенко: Да, това е правилно. Но Русия е империя. Съединени американски щати в никакъв случай не са били империя, Канада в никакъв случай не е била империя. Русия е основана вследствие на завоевания…И когато, уповавам се благодарение на доста и най-различни старания Украйна победи, а Русия претърпи проваляне, ще стартира развой на разпад, както беше през 1917 година.
Дъждовни води: Защо? Вие сами казахте, че народът не е индивид. Тогава кой ще се заеме, кой внезапно ще го направи?
Руски загуби в жива мощ Източник: ТАСС
Яковенко: В момента Путин се намира в обстановка на тежко военно проваляне – резултатът е пагубен. Защото, първо – милион зомбита, които са привикнали да убиват за огромни пари, които в този момент са на фронта и убиват украинци за доста пари, те ще останат без работа и ще се нахлуят, както през 1917 година. Още в края на 1916 година цялата тази съветска войска се изсипа в Петербург и Москва и с щиковете си в действителност донесоха първо революцията, а след това и преврата.
Какво съставлява съветската войска? Половината са наемници, а другата половина – нарушители. Ето тази злокобна маса, пропита с ненавист, привички и умения да убива, ще нахлуе в Русия. И това ще бъде по-страшно от 1917 година. И никаква власт няма да устои.
Дъждовни води: Според вас Съветският съюз още не се е разпаднал изцяло?
Яковенко: Разбира се. Империите не оцеляват в 21-ви век. Австро-Унгарската империя, Османската империя, Британската империя, други империи – те се разпадаха по друг метод, само че всички се разпаднаха. Руската империя оцеля доста дълго. На два пъти тя към този момент се опита да се разпадне – през 1917 и през 1991 година. Сега обаче е на прага на разпада. И Путин доста мощно форсира този разпад – на 24 февруари 2022 година.
Игор Яковенко е социолог, публицист и някогашен народен представител от държавната Дума на Русия, а сега – политически бежанец и блогър. С него беседва Константин Егерт.
Игор Яковенко: Мисля, че не. Когато Владимир Путин пристигна на власт, първото нещо, което направи, беше да вземе главата на вътрешния министър Владимир Рушайло. Тогава Министерството на вътрешните работи беше по-влиятелната конструкция от ФСБ (Федерална работа за сигурност – приемник на Комитет за Държавна сигурност (на СССР), бел. ред.) и беше над нея. ФСБ, разграничена на няколко елементи, беше унизена. Путин възвърне предходното състояние – Комитет за Държавна сигурност (на СССР) застана над вътрешното ведомство. Сега то е едно от най-слабите в силовите структури на властта, назовават ги " слабаците ", унижиха ги. " Путин го прави за себе си – става дума за пари "
Но е цялостна нелепост, че в този момент властта била в ръцете на ФСБ, тъй като у нас имаме едноличен режим. Властта се държи от Путин. Когато той идва на среща на ФСБ, той идва при своите подчинени. Всички те са негови подчинени.
Дъждовни води: Мнозина съпоставят Путин със Сталин – точно тъй като режимът е едноличен. Доколко това съпоставяне е заслужено?
Яковенко: След 1917 година имаме два еднолични режима – този на Сталин, и този на Путин. Но с това приликите свършват, тъй като при Сталин нещата не са били вършени за пари. Да, грабел е, както всеки комунист, само че той не го е правел за себе си, а за партията. Сега Путин го прави за себе си, става дума единствено за пари. Това е човек, който доста обича живота във всичките му проявления.
Владимир Путин Източник: Kremlin.ru Доколкото има сталинизъм при Путин, той е доста " олекотен ". На него също би му се приискало да има ГУЛАГ, само че режимът е доста слаб. Просто обществото е напълно друго. Сталин се опираше на общество от някогашни селяни, преселили се в града. А и Путин не се нуждае от ГУЛАГ в подобен мащаб, тъй като през днешния ден арестуването на един човек бързо става притежание на цялата страна. Путин всява боязън, като арестува един човек. А при Сталин същият резултат е бил постиган с арестуването на няколко десетки хиляди. Ето в това е разликата. И това също си споделя думата, несъмнено.
При Путин няма никаква идеология, има единствено митология. Разликата е, че идеологията се отнася до бъдещето, а митологията – до предишното. Тоест, Путин няма визия за бъдещето. Какво е " съветският свят "? Това е нещо, което в миналото е съществувало в предишното. Затова той непрекъснато търси нещо в историята… той се занимава с предишното, а сталинизмът се занимаваше с бъдещето. Това беше мощна идеология. Но обстановката, в която се намираме в този момент, последователно стана неизбежна. Путин е съветската версия на фашизма.
Дъждовни води: В обществените мрежи призовавате да се подаряват средства за Легиона " Свобода на Русия " и за дронове за украинската войска. Разбирате ли, че сте едно малко изключение даже измежду малцинството от съперниците на настоящия режим?
Яковенко: Просто за мен обстановката е извънредно ясна. В момента се води война и политическото самоопределяне е доста просто – или си на страната на Русия, или на страната на Украйна и желаеш провалянето на Русия. А аз искам провалянето на Русия. Тогава събираш пари за помощ на Въоръжените сили на Украйна…
Дъждовни води: По чисто етични съображения ли желаете провалянето на Русия, т.е. тъй като има агресор и жертва на експанзията? Или смятате, че провалянето ще бъде от изгода за Русия?
Яковенко: На първо място, аз изхождам от това, че в тази война би трябвало да се поддържа вярната страна. Правилната страна е Украйна. Ето за какво желая провалянето на Русия. Това е първото. И второ, мисля, че Русия в настоящия си тип, като имперска конструкция, няма бъдеще. Няма да има никаква прелестна Русия в бъдещето, уверен съм в това. Просто целият ми 50-годишен опит в проучването на социологията на Русия демонстрира, че няма да има никаква прелестна Русия в тези големи граници.
Дъждовни води: А какво общо има размерът тук? Канада е голяма страна. Съединени американски щати също не са малки…
Яковенко: Да, това е правилно. Но Русия е империя. Съединени американски щати в никакъв случай не са били империя, Канада в никакъв случай не е била империя. Русия е основана вследствие на завоевания…И когато, уповавам се благодарение на доста и най-различни старания Украйна победи, а Русия претърпи проваляне, ще стартира развой на разпад, както беше през 1917 година.
Дъждовни води: Защо? Вие сами казахте, че народът не е индивид. Тогава кой ще се заеме, кой внезапно ще го направи?
Руски загуби в жива мощ Източник: ТАСС Яковенко: В момента Путин се намира в обстановка на тежко военно проваляне – резултатът е пагубен. Защото, първо – милион зомбита, които са привикнали да убиват за огромни пари, които в този момент са на фронта и убиват украинци за доста пари, те ще останат без работа и ще се нахлуят, както през 1917 година. Още в края на 1916 година цялата тази съветска войска се изсипа в Петербург и Москва и с щиковете си в действителност донесоха първо революцията, а след това и преврата.
Какво съставлява съветската войска? Половината са наемници, а другата половина – нарушители. Ето тази злокобна маса, пропита с ненавист, привички и умения да убива, ще нахлуе в Русия. И това ще бъде по-страшно от 1917 година. И никаква власт няма да устои.
Дъждовни води: Според вас Съветският съюз още не се е разпаднал изцяло?
Яковенко: Разбира се. Империите не оцеляват в 21-ви век. Австро-Унгарската империя, Османската империя, Британската империя, други империи – те се разпадаха по друг метод, само че всички се разпаднаха. Руската империя оцеля доста дълго. На два пъти тя към този момент се опита да се разпадне – през 1917 и през 1991 година. Сега обаче е на прага на разпада. И Путин доста мощно форсира този разпад – на 24 февруари 2022 година.
Игор Яковенко е социолог, публицист и някогашен народен представител от държавната Дума на Русия, а сега – политически бежанец и блогър. С него беседва Константин Егерт.
Източник: zonanews.bg
КОМЕНТАРИ




