Велизар Шаламанов пред SafeNews: Изходът на войната в Украйна зависи от свободния свят
Доц. Велизар Шаламанов, някогашен министър на защитата, в особено изявление за SafeNews проучва бойните дейности в Украйна и интервенцията на въоръжените й сили в Курск.
SN: Доц. Шаламанов, стартирам с новината от късния час нощес: Александър Лукашенкопуска съветски войски в Беларус. Това подготовка за втори фронт на Украйна ли е?
Велизар Шаламанов пред SafeNews: Изходът на войната в Украйна зависи от свободния свят 16.08.24 20:39 Цветеслава Гълъбова смля Цънцарова и Йочев: Така не се прави! Ако бях публицист, щеше да ме е позор 16.08.24 20:23 Калин Стоянов награди доброволци, чиновници и военни за пожарите у нас (ВИДЕО+СНИМКИ) 16.08.24 20:08 ИЗВЪНРЕДНО!: Складове в Шумен горят, запален е някогашният „ Ремзавод “ (СНИМКИ/ВИДЕО) 16.08.24 20:02 Даниел Божилов: Кака Лена внезапно взела, та се загрижила за грабежите в КТБ 16.08.24 19:45
Този фронт съществува, защото от там беше осъществена експанзията. Поради неуспеха на първичния план за бързо преодоляване на Киев и най-вероятно за решението да съсредоточат съветските сили в Донбас бяха изтеглени тези сили. Според мен това по-скоро е опит да бъде въвлечена Беларус и да се употребяват сили на Беларус, тъй като очевидно не доближават съветски сили. И имам вяра, че Лукашенко няма да допусне тази неточност.
SN: Поканата на съветски войски в Беларус отговор на почналата на 6 август трансгранична украинската интервенция в Курск ли е?
Това е опит по някакъв метод да се върне самодейността в ръцете на Путин. Тя е на първо място с информативен, с агитационен темперамент. Защото 100% самодейността в Курск продължава да бъде на украинските сили. И това в действителност е главната им цел – доста сполучливо реализирана до момента от украинското командване.
SN: Изненадващият удар на украинската войска към Курск и първичните бързи украински триумфи нанесоха сериозен репутационен удар по съветското военно управление. Те прекатурнаха ли сюжета на Путин?
Все още е рано да се каже. И въпреки че съответното време на тази интервенция да беше в огромна степен изненада, това можеше да се чака. Тъй като никоя война не може да бъде извоювана единствено с защита. Още повече, че защитата по дългата над 1000 км. фронтова линия е все по-трудна при численото и артилерийското предимство на руснаците. И както видяхме от предишното лято незадоволително сили и още повече незадоволително въоръжение, дружно с минните полета, добре квалифицираната защита, предимство в артилерията и във въздуха не разрешават на Украйна да вземе самодейността по тази 1000 километрова фронтова линия.
Смелото решение с нова техника, със свежи сили да се показва нов метод освен за военна интервенция, само че и за отношение към цивилните, към инфраструктурата, е нещо, което има и директен боен резултат и още по-голям политически, информационен резултат в интерес на Украйна, акцентира Велизар Шаламанов.
И в интерес на това да се ускори западната поддръжка, защото един от главните фактори за триумфа на Украйна е поддръжката на свободния свят.
SN: Въпреки че Путин отсече, че мирни договаряния няма да има, неговият всекидневен представител Лукашенко се опита да олекоти картината: да седнем на масата за договаряния и да сложим завършек на тази кавгичка. Означава ли, че военното безсилие си споделя думата и в Кремъл, доцент Шаламанов? И оттова се търсят обходни пътища за излизане от обстановката?
За страдание, руснаците имат ниско равнище на сензитивност към жертви, към безсилие. Особено във висшето управление, което е откъснато от живота на елементарните жители. Така че надали това е претекст. Но думите на Лукашенко демонстрират натурализъм. Защото в случай че тази война продължи, явно той вижда риск Беларус да бъде въвлечена. А въвличането на Беларус не е в полза на Лукашенко, още по-малко на хората в Беларус.
SN: Путин назначи собствен някогашен бодигард за началник на разпоредената персонално от него интервенция за украинското нахлуване на съветска територия. Това е втората ексцентрична промяна, подхваната от съветския президент в границите на по-малко от месец, откакто на поста на министър на защитата назначи граждански икономист. Тези ексцентрични ходове защо приказват?
Назначаването на граждански министър на защитата, икономиста Андрей Белоусов, беше доста положително решение. То демонстрира схващане за същността на войната и ролята на министъра на защитата. Но решението за командващ на интервенцията и координацията в Курска област демонстрира тъкмо противоположното. Показва недоумение, че оперативни служащи могат да имат престижа, потенциала да командват войски, да се изправят против една добре готова, съвременна и мощно стимулира войска, каквато сега е групировката на украинските въоръжени сили.
SN: Доц. Шаламанов, вижда се изчакване и от страна на Русия, само че и от страна на Запада. Американските избори ли се чакат? И по какъв начин те ще повлияят на хода на войната?
Определено изборите в Съединени американски щати са извънредно значими. Тъй като виждаме опълчването на високо равнище. Но във връзка с войната в Украйна и отношението към съветската експанзия виждаме, че Европейски Съюз има доста ясна позиция, която се консолидира. Европейски Съюз е доста по-близо от Съединени американски щати до Украйна и в действителна вероятност Украйна да бъде част от Европейски Съюз. Европейските страни в НАТО са все по-активни. Във Вашингтон на срещата на върха НАТО взе доста значими решения всъщност за повишение на ролята на НАТО в съгласуваност на военната помощ за свободния свят. Всичко това демонстрира, че колкото и да са значими изборите в Съединени американски щати, те не са решаващи. И изходът от тази война, и успеха на Украйна зависят от консолидираната поддръжка на свободния свят и на първо място от поддръжката на европейските страни.
SN: Какво ще ни коства, в случай че Украйна загуби войната, доцент Шаламанов?
Това е сюжет, който не трябва да бъде изключван, с цел да взимаме верните решения. Според мен в случай че въпреки всичко заради незадоволителна помощ от Запада, Украйна без значение от напъните и от героизма си, от смелостта, от консолидацията на украинските жители загуби тази война, ще бъде комплициран завършек на международния ред, какъвто го познаваме в границите на Организация на обединените нации след Втората международна война. И може да чакаме поредност от нападателни дейности против други европейски страни. Една от най-уязвимите страни е България. Виждаме, че даже с демонстративно признатите ремонти в Закона за учебното обучение силите на Путин в България се консолидират. И демонстрират, че могат да реализират триумфи в страна, член на НАТО и Европейски Съюз.
SN: Много е любопитна обстановката в прилежаща Сърбия. Забелязва се Русия все по-често да се намесва във вътрешната обстановка на страната. Преди дни президентът Вучич заяви, че с помощта на съветските служби са предотвратили прелом за свалянето му. Доколко е по този начин, е различен въпрос. Но какви опасности предпоставя това все по-тясно заиграване на Белград с Москва?
Рисковете са свързани с осъществяване на от ден на ден психически специфични интервенции, както ги назовават руснаците, които в някаква степен имат предпазен темперамент. И се базират на манипулиране на информация и на провокации. Това е сериозна опасност, която за жалост на първо място би трябвало да бъде посрещната от националните управляващи, от гражданското общество. И заради слабостта на гражданското общество и националните институции в Югоизточна Европа, в Западните Балкани Русия с минимални старания се пробва да основава съществени проблеми. За страдание, в тази дъга: Украйна, Сърбия, Северна Македония, Черна гора се включва и България. И по тази причина ние би трябвало да бъдем изключително деликатни. Но дано да не забравяме, че в последна сметка информационно-психологическите специфични интервенции не могат да реализират крайната цел. Защото крайната цел във войната в Украйна се реализира със силите на терен и с консолидираната западна помощ за Украйна.
SN: И на финала да ви попитам за България, доцент Шаламанов. Страната ни потегля към следващите предварителни парламентарни избори. Как ще им повлияят събитията, за които говорихме дотук с вас? И по-точно хибридните интервенции, които по предписание в хода на акцията, по време на изборите и след тях се организират в страната ни.
Рискът е обвързван с изключване на значимите тематики. Заместването им с тематики, които водят до разделяне, до ненавист, до отклонение на вниманието от значимите тематики, които вълнуват света. И от които зависи бъдещето на Европа и бъдещето на България. Нека не забравяме, че всички триумфи, качество на живот, на който се радваме сега в България, са съвсем директно разследване от участието ни в Европейски Съюз и в НАТО, дружно с напъните на българските жители. Така че всички старания България да бъде отдалечена от НАТО и Европейски Съюз, да бъде изолирана, да бъде затворена в борба по измислени въпроси, които никога не са предпочитани за качеството на живот на българите, може да докара до доста тежки последствия. И в най-голяма степен това зависи от интензивността на българските жители, от желанието им да вземат участие в политиката, от желанието им да гласоподават. И да гласоподават в синхрон с нашия цивилизационен избор.