Доц. д-р Веселка Тончева ще представи филм за непознатата общност

...
Доц. д-р Веселка Тончева ще представи филм за непознатата общност
Коментари Харесай

Етнолог разкрива уникалните гергьовденски обичаи на гораните в Русе

Доц. доктор Веселка Тончева ще показа филм за непознатата общественост от Шар планина в Историческия музей на 5 май
Русенци имат рядката опция да се срещнат с непознатата просвета на гораните и техните неповторими гергьовденски традиции. Презентацията, съпроводена с филм, ще се организира на 5 май от 18:00 часа в Историческия музей и ще бъде водена от доцент доктор Веселка Тончева от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей към Българската академия на науките.

Гораните са малко позната общественост, живееща в региона Гòра, ситуирана сред планините Шар, Кораб и Коритник на териториите на днешните Косово, Албания и Северна Македония. Историческата орис и актуалната еднаквост на тази група ще бъдат прегледани по време на презентацията, само че акцентът ще падне върху метода, по който те означават един от най-важните си празници – Гергьовден.
Автентични фрагменти от обредните практики
Специално за събитието доцент Тончева ще показа и филм, основан от теренни материали, които тя персонално е снимала в горанските села Шищавец и Борье в Албания. Посетителите ще могат да се потопят в атмосферата на гергьовденските обредни практики в Гòра, които включват богат комплекс от ритуали.

Гораните стартират празнуването преди изгрев слънце с ритуално бране на билки и цветя, след което следва подготвяне на обредни храни. Празникът продължава с разнородни ритуали, съпроводени от специфични обредни песни и приключва с хора́ под съпровода на обичайните за района зурни и тъпани.

Събитието е с вход свободен и дава неповторимата опция на русенци да се допрян до една малко известна, само че богата културна традиция.
Източник: dunavmost.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР