Доц. Георги Тодоров: Спешна държавна намеса е необходима за предотвратяване на колапс в здравеопазването
Доц. доктор Георги Тодоров, член на Управителния съвет на Българския лекарски съюз – Варна, насочи остро предизвестие към държавните институции за нуждата от незабавни ограничения за стабилизиране на здравната система.
Според него, без решителни дейности за актуализиране на финансирането на медицинските действия, в това число посредством сключване на Анекс към Националния рамков контракт с увеличени цени от 1 януари 2026 година, действителният достъп до опазване на здравето може да се трансформира в „ мъчно изпълним разкош за малко на брой “.
Доц. Тодоров показва, че за първото тримесечие на 2026 година лечебните заведения от Североизточния район записват съвсем 90% нарастване на отговорностите към снабдители по отношение на същия интервал на 2025 година Разходите за личен състав за интервала 2021–2025 година са нарастнали със 74% поради повишение на минималната работна заплата, растеж на осигурителните прагове и нуждата от задържане на фрагменти.
„ На фона на този растеж на разноските, цените на медицинските действия остават на равнищата от 2024 година – без актуализация през 2025 и 2026 година Натрупването на дефицити води до задълбочаване на съществуващите проблеми и възникването на нови “, акцентира Тодоров.
Според него, увеличените здравни вноски би трябвало да бъдат употребявани целево за стабилизиране на системата, като посредством подписването на Анекс към НРД се подсигурява нарастване на цените на медицинските действия с най-малко 25%. Това, по думите му, ще обезпечи първокласен достъп на пациентите, стабилно действие на здравната система и опазване на съществуващата кадрова обезпеченост.
„ Спешната помощ за здравната помощ на следващия ден към този момент ще е закъсняла “, предизвести доцент Тодоров и прикани страната да предприеме незабавни финансови ограничения, сходно на дейностите в други браншове, с цел да се подсигурява естественото действие на лечебните заведения.
Според него, без решителни дейности за актуализиране на финансирането на медицинските действия, в това число посредством сключване на Анекс към Националния рамков контракт с увеличени цени от 1 януари 2026 година, действителният достъп до опазване на здравето може да се трансформира в „ мъчно изпълним разкош за малко на брой “.
Доц. Тодоров показва, че за първото тримесечие на 2026 година лечебните заведения от Североизточния район записват съвсем 90% нарастване на отговорностите към снабдители по отношение на същия интервал на 2025 година Разходите за личен състав за интервала 2021–2025 година са нарастнали със 74% поради повишение на минималната работна заплата, растеж на осигурителните прагове и нуждата от задържане на фрагменти.
„ На фона на този растеж на разноските, цените на медицинските действия остават на равнищата от 2024 година – без актуализация през 2025 и 2026 година Натрупването на дефицити води до задълбочаване на съществуващите проблеми и възникването на нови “, акцентира Тодоров.
Според него, увеличените здравни вноски би трябвало да бъдат употребявани целево за стабилизиране на системата, като посредством подписването на Анекс към НРД се подсигурява нарастване на цените на медицинските действия с най-малко 25%. Това, по думите му, ще обезпечи първокласен достъп на пациентите, стабилно действие на здравната система и опазване на съществуващата кадрова обезпеченост.
„ Спешната помощ за здравната помощ на следващия ден към този момент ще е закъсняла “, предизвести доцент Тодоров и прикани страната да предприеме незабавни финансови ограничения, сходно на дейностите в други браншове, с цел да се подсигурява естественото действие на лечебните заведения.
Източник: moreto.net
КОМЕНТАРИ




