Имунната система засяга поведението и личността
Досега се смяташе, че имунната система има прекомерно дребен резултат върху мозъка. Ново проучване обаче откри, че тя е директно виновна за общественото държание и даже личностните ни черти.
Изследването идва като потрес за учените и повдига въпроси по отношение на повода за психологични проблеми като шизофрения и аутизъм. В основата на тези болести може да се окаже една недобре функционираща имунна система.
Професор Джонатан Кипнис изяснява за какво констатацията е толкоз шокираща за учените:
„ Мозъкът и адаптивната имунна система до момента се смятаха за изолирани едно от друго и всяка имунна интензивност в мозъка беше възприемана като знак за патология.
Сега излиза наяве освен, че те взаимодействат тясно, само че някои от чертите на нашето държание може да са се развили поради реакцията на имунната ни система по отношение на избрани патогени.
Звучи откачено, само че може ние да сме просто многоклетъчни бойни полета за две антични сили: патогените и имунната ни система. Част от нашата персона в действителност евентуално е направлявана от имунната ни система.
В проучване върху мишки и други животни, учените блогират значима за имунната система молекула, наречена интерферон гама. След което животните станали доста по-малко общителни от преди.
Изследването е продължение на откритията, оповестени преди година, че има връзка сред мозъка и имунната система, която не е считано, че съществува до момента.
Връзката сред имунната система и общественото държание има смисъл – общуването е значимо, само че то усилва риска от болести.
Д-р Антъни Дж. Филиано, водещият създател на проучването, изяснява:
„ За един организъм общуването е извънредно значимо, тъй като от него зависи оцеляването на типа. Важно е за събирането на храна, половото размножаване и лова. И по този начин, хипотезата е, че когато организмите се съберат, има по-висока възможност от разпространяване на инфекции.
От една страна имаш потребност от другарство, само че по този начин имаш и по-висок риск от разпространяване на патогени. Идеята е, че интерферон гама в процеса на еволюцията е бил употребяват като по-ефективен метод по едно и също време да покачва общественото държание и да усъвършенства реакцията по отношение на патогените. “
„ Имунните молекули в действителност дефинират по какъв начин действа мозъкът. “ - споделя Кипнис.
„ Какво е цялостното влияние на имунната система върху развиването и функционалностите на мозъка ни? Мисля, че философските аспекти на този труд са доста забавни, само че също по този начин има и евентуално доста значими клинични последици. “
Изследването е оповестено в научното от време на време издание Nature.
Източник: PsyBlog




