Дори пандемията да приключи - вирусът ще си остане с

...
Дори пандемията да приключи - вирусът ще си остане с
Коментари Харесай

Проф. Радостина Александрова: Подвариантите на Омикрон са по-заразни

" Дори пандемията да завърши - вирусът ще си остане с нас ", съобщи пред Нова тв проф. Радостина Александрова.

„ Вирусът е много деен.Не единствено че се появи Омикрон, само че има и негови подварианти. Това са BA.1 – класическият Омикрон, BA.2 и BA.3. Вероятно и трите са зародили едновременно.

Прави усещане, че BA.2 е по-малко прочут, само че той има и някакво преимущество, тъй като се популяризира много по-лесно. Според данни на British Medical Journal той се предава до 30 % по-лесно от класическия Омикрон ”, изясни вирусологът.

Към момента няма данни за по-тежко протичане и по-висока смъртност на новия подвариант. Той се популяризира сносно в Дания, Англия, Индия, уточни тя пред БНР. 

Никой от нас не трябва да си прави илюзии – нито преболедувалите, нито имунизираните, счита вирусологът. „ На процедура никой не е застрахован от зараза. “

Поставянето на бустерна доза понижава с 92 на 100 риска от болнично лекуване, добави Александрова.

Между юни и октомври коронавирусите се популяризират по-слабо, напомни експертът.

В един миг пандемията ще отшуми, само че тъкмо по кое време ще чуем тази вест, към момента не знаем, сподели проф. Александрова.

„ Няма пандемия, която да е траяла без спиране. Кога тъкмо обаче ще свърши – следва да забележим. Трябва да знаем, че вирусът си остава с нас. Вече имаме опит – две години по-късно, с 10 милиарда сложени дози, с милиони преболедували - явно е, че хората имат някаква базова отбрана. Така че даже да се срещаме с вируса – да не се стига до такива трагични последствия като при започване на пандемията ”, уточни вирусологът.

Тя акцентира, че съгласно последните данни на СЗО Омикрон е разгласен за преобладаващ вид.

„ От СЗО показаха, че понижава тежестта на клиничната картина. Но би трябвало да създадем ангажимента, че това не трябва да ни успокоява, защото вирусът съумява да откри по-уязвимите хора и да сътвори много проблеми при тях ”, акцентира тя.

Професор Александрова съобщи, че съгласно последните данни на СЗО Омикрон е разгласен за преобладаващ вид.

В ход са разнообразни изследвания за постковид синдрома при другите разновидности на ковид. Най-голямото изследване е измежду 48 000 преболедували.

„ Най-честите са отмалялост, зной и така наречен мозъчна мъгла. Това се среща и при младежи. “

Поне за момента няма връзка сред тежестта на протичане на самото заболяване и постковид синдромите, добави Радостина Александрова. По думите ѝ имунизацията понижава риска от постковид затруднения.
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР