Денков: Дори Борисов и Пеевски не са опитвали да ограничат така правата на опозицията
" Дори Борисов и Пеевски не са се опитвали да лимитират правата на опозицията по подобен метод ".Това сподели на брифинг в Народното събрание ръководителят на ПГ на " Продължаваме промяната " Николай Денков.
" В първия работен ден на това Народно заседание господин Кутев сподели, че ще възвърне парламентаризма, както " Прогресивна България " го схваща. Снощи, с предложенията на " Прогресивна България ", разбрахме защо става дума ", съобщи той по отношение на препоръчаните от ръководещите промени в правилника на Народното събрание.
Обобщено – отстранява се опцията опозицията да получи достъп до информацията от държавните органи, министерствата и от локалната власт. Второ, отстранява се задължението на министрите и другите длъжностни лица да се регистрират пред Народното събрание. И трето, основава се монопол на ръководителя на националното заседание да дефинира дневния ред както в комисиите, по този начин и в пленарна зала. С други думи, отстранява се опцията опозицията да може да вкарва свои точки в дневния ред, съобщи Денков.
Убеден съм, че сътрудниците не схващат част от предложенията, които вършат. Това да забраниш една от най-използваните форми на парламентарен надзор, да забраниш депутат да получава достъп до документи и информация от всевъзможни институции, включително и от локалната власт, не работи, в това число и за тях. Те сега нямат представители в локалната власт и ще им бъде извънредно потребно и належащо да получат информацията, а единственият метод да я получат, е точно по този ред, добави депутатът от " Продължаваме промяната " Стою Стоев.
Отделно от това, за какво се отстранява глобата, която има сега, по отношение на министри, които не дават отговор на парламентарни въпроси? В момента, в случай че един министър не отговори на парламентарен въпрос, той би трябвало в 10-дневен период да се яви в Народното събрание и да изясни за какво не е дал отговор на парламентарен въпрос. До този миг в никакъв случай министър не си е разрешавал сходно нещо точно от боязън, че ще би трябвало да се изяснява за какво не е спазил висшето конституционно право на Народното събрание – парламентарния надзор. С махането на тази глоба се лишава опцията министрите да дават отговор на парламентарни въпроси и по този метод да няма никакви последици за тях. Трето, станалата печално известна 27-секундна комисия от предишното Народно заседание, към този момент на 30-тата секунда това нещо може да бъде в пленарна зала. Това безусловно не работи за едно болшинство. Гражданите изобщо няма да знаят по какъв дневен ред работи Народното събрание. Това ли е връщането на парламентаризма или в действителност това е началото на края на парламентаризма, попита Стоев.
Дори Борисов и Пеевски не са се опитвали да лимитират правата на опозицията по подобен метод. Сигурен съм, че някой е посъветвал сътрудниците от " Прогресивна България " да създадат тези неверни оферти и им предлагам да седнем дружно, да обсъдим това, което е рационално, тъй като Народното събрание има потребност както от ръководещи, по този начин и от съпротива. Няма по какъв начин да заглушиш гласа на опозицията, няма по какъв начин да спреш достъпа до информация на жителите и да очакваш Народното събрание да работи обикновено, акцентира Николай Денков, написа " 24 часа ".
" В първия работен ден на това Народно заседание господин Кутев сподели, че ще възвърне парламентаризма, както " Прогресивна България " го схваща. Снощи, с предложенията на " Прогресивна България ", разбрахме защо става дума ", съобщи той по отношение на препоръчаните от ръководещите промени в правилника на Народното събрание.
Обобщено – отстранява се опцията опозицията да получи достъп до информацията от държавните органи, министерствата и от локалната власт. Второ, отстранява се задължението на министрите и другите длъжностни лица да се регистрират пред Народното събрание. И трето, основава се монопол на ръководителя на националното заседание да дефинира дневния ред както в комисиите, по този начин и в пленарна зала. С други думи, отстранява се опцията опозицията да може да вкарва свои точки в дневния ред, съобщи Денков.
Убеден съм, че сътрудниците не схващат част от предложенията, които вършат. Това да забраниш една от най-използваните форми на парламентарен надзор, да забраниш депутат да получава достъп до документи и информация от всевъзможни институции, включително и от локалната власт, не работи, в това число и за тях. Те сега нямат представители в локалната власт и ще им бъде извънредно потребно и належащо да получат информацията, а единственият метод да я получат, е точно по този ред, добави депутатът от " Продължаваме промяната " Стою Стоев.
Отделно от това, за какво се отстранява глобата, която има сега, по отношение на министри, които не дават отговор на парламентарни въпроси? В момента, в случай че един министър не отговори на парламентарен въпрос, той би трябвало в 10-дневен период да се яви в Народното събрание и да изясни за какво не е дал отговор на парламентарен въпрос. До този миг в никакъв случай министър не си е разрешавал сходно нещо точно от боязън, че ще би трябвало да се изяснява за какво не е спазил висшето конституционно право на Народното събрание – парламентарния надзор. С махането на тази глоба се лишава опцията министрите да дават отговор на парламентарни въпроси и по този метод да няма никакви последици за тях. Трето, станалата печално известна 27-секундна комисия от предишното Народно заседание, към този момент на 30-тата секунда това нещо може да бъде в пленарна зала. Това безусловно не работи за едно болшинство. Гражданите изобщо няма да знаят по какъв дневен ред работи Народното събрание. Това ли е връщането на парламентаризма или в действителност това е началото на края на парламентаризма, попита Стоев.
Дори Борисов и Пеевски не са се опитвали да лимитират правата на опозицията по подобен метод. Сигурен съм, че някой е посъветвал сътрудниците от " Прогресивна България " да създадат тези неверни оферти и им предлагам да седнем дружно, да обсъдим това, което е рационално, тъй като Народното събрание има потребност както от ръководещи, по този начин и от съпротива. Няма по какъв начин да заглушиш гласа на опозицията, няма по какъв начин да спреш достъпа до информация на жителите и да очакваш Народното събрание да работи обикновено, акцентира Николай Денков, написа " 24 часа ".
Източник: darik.bg
КОМЕНТАРИ




