Доминацията на Шифрин и пробива на Осака – женския спорт

...

Доминацията на Шифрин и пробива на Осака – женския спорт през 2018

Микаела Шифрин и Алина Загитова станаха олимпийски шампионки в Пьонгчанг, преди Наоми Осака да разгласи публично, че е част от елита в тениса, а гимнастичката Симон Байлс да възвърне най-хубавата си спортна форма. Ето и топ 10 на женските достижения през 2018:

Изключителната Ким – 12 февруари

Американката Клоуи Ким, тогава на 17 години, изгря на олимпийската сцена, ставайки златна медалистка в сноуборда. Тя финишира на 10 точки пред китайката Лиу Дзяю. Ким се трансформира в най-младата състезателка, която прави две следващи завъртания на 1, 080 градуса на Олимпийски игри.

Зашеметяващата Загитова – 23 февруари

Състезателката по фигурно пързаляне Алина Загитова направи поредност от невероятни осъществявания през сезон 2017/18, като кулминационната точка бе на Олимпиадата в Пьонгчанг, където тя завоюва златен орден на едвам 15-годишна възраст. Рускинята счупи международния връх в късата стратегия и се оправи в трагичен конфликт със своята сънародничка Евгения Медведева.

Доминацията на Шифрин - 17 март

Звездата в алпийските ски Микаела Шифрин стана за повторно в своята кариера международна шампионка, откакто реализира 12-та си етапна победа със жанр в шведския зимен курорт Аре. 23-годишната олимпийска шампионка в гигантския слалом към този момент има преднина от 501 точки на върха в генералното класиране за Световната купа, като към този момент има впечатляващите 50 победи.

Хеттрик за Лион – 24 май

Лион завоюва за трети следващ път Шампионската лига при дамите след триумф с 4:1 над Волфсбург след продължения в Киев. Французойките бяха удържани до нулево тъждество в постоянното време, само че норвежката им звезда Ада Хегерберг бе с съществена заслуга за триумфа в продълженията – отборът прибави трета поредна корона след тези през 2016 и 2017 години.

Ария удържа – 3 юни

Тайландската голфърка Ария Ютанугарн съумя да се оправи и да завоюва в последна сметка втората си Мейджър купа в кариерата, триумфирайки на Ю Ес Оупън. 23-годишната състезателка водеше със седем удара след първата половина в последния кръг, преди да загуби пет удара от преднината си, единствено с цел да се оправи със съпротивата на южнокорейката Ким Хю-йоо в плейофа. Ария ще приключи годината под номер 1 в ранглистата.

Требълът на Ашър-Смит – 12 август

Британката Дина Ашър-Смит завоюва три златни медала на 100, 200 и 4х100 метра щафета на Европейското състезание по лека атлетика в Берлин. Представителката на Англия, тогава на 22 години, сложи международни и национални в двете самостоятелни дисциплини, постигайки 10.85 сек и 21.89 сек на 100 и 200 метра надлежно.
 Осака победи на Ю Ес Оупън, побеждавайки на финала Серина Уилямс. Осака победи на Ю Ес Оупън, побеждавайки на финала Серина Уилямс. / БГНЕС
Осака шокира Серина – 8 септември

Японката Наоми Осака изгря на международната сцена в женския тенис, откакто удължи чакането на Серина Уилямс за 24-та купа от Големия шлем. 21-годишната тенисистка се оправи по безапелационен метод с по-именитата си съперничка с 6-2, 6-4, с цел да реализира първата си купа от,,Голямата четворка “. Триумфът й бе засенчен от прочувствения изблик на американката към съдията на стола Карлос Рамос във втория сет.

Завръщането на Байлс – 1 ноември

Повече от две години, откакто завоюва четири златни медала на Олимпиадата в Рио де Жанейро, Симон Байлс завоюва четири трофеи на Световното състезание по артистична гимнастика. Американката, която бе отвън спорта през 2017 година, страдаше от камъни в бъбреците нощта преди квалификационните кръгове в Доха, само че се оправи и победи за четвърти път със международната купа.

Австралия още веднъж на върха – 24 ноември

Женският отбор по крикет на Австралия завоюва за рекорден четвърти път международната купа на шампионата под 20 години в Карибските острови. Те си отмъстиха за загубата във финала през 2016 година от Западна Индия на полуфиналите, преди да победят Англия с осем уикета, с цел да вдигнат трофея.
 Хегерберг стана първата жена в историята, която печели,,Златната топка". Хегерберг стана първата жена в историята, която печели,,Златната топка". / БГНЕС
Хегерберг завоюва,,Златната топка “

23-годишната Хегерберг бе наградена за превъзходния й сезон и триумфа в Шампионската лига, трансформирайки се в първата жена, която печели,,Златната топка “. Норвежката призна по време на церемонията, че е извънредно щастлива от достижението и доверието на клубния й тим Лион. /БГНЕС
Източник: bgnes.com