За 5 дни: Румен Гайтански изгуби концесия с ЮЗДП, но спечели 150 млн. лв.
Докато Вълка седне да вечеря, отиде на бар, легне да спи и се разсъни, към този момент е гушнал 2-3 млн. лв..
Репликата е от 2006 година, изрича я Бойко Борисов, когато като кмет на София заварва неизгодна концесия за сметосъбиране с компаниите “Волф-96 ” и ДИТЦ на Румен Гайтански - предприемач, прочут с прякора Вълка. Май е бил прав Борисов - последните 5 дни демонстрираха, че Гайтански продължава да ляга и става с милиони. За 5 дни загуби ловна концесия, само че пък завоюва 150 млн. лв., написа " 24 часа ".
На 2 август стана ясно, че Югозападното държавно дружество приключва контракта за ловната концесия на “Био майнинг ” - сдружение, следено от предприемача. Преди това обаче Вълка съумя да построи на брега на язовир “Искър ” хотел, който се оказа противозаконен и преди месец след дълги правосъдни разногласия стартира събарянето му.
Облаците над Вълка се сгъстяваха и съмненията бяха, че е поради близостта му с Ахмед Доган, с който имат обща компания (виж карето), и борбата за Движение за права и свободи. На 6 август “Капитал ” заяви, че Българската банка за развиване е продала компания “Пътстройинженеринг ”. От ББР потвърдиха за договорката.
Купувач е “Ариете капитал ” с цена от 2, 6 млн. лева Акциите на “Пътстройинженеринг ” са заложени пред ББР като поръчителство по заем за 150 млн. лева, провиснал през 2019 година на свързаната с Румен Гайтански “Роудуей кънстракшън ”. Тя по този начин и не върна заема, а в този момент ББР прибира от договорката 2, 6 млн. лева, а за Вълка остават 150 млн. Дали ги е похарчил в друга инвестиция, не е ясно. Прокуратурата разследваше отпущането на заема, само че през 2023 година приключи производството.
Името на Румен Гайтански доби гласност през 90-те години на предишния век, когато се оказа, че компаниите му ДИТЦ и “Волф 96 ” са получили концесията за боклука на София. Тя бе прекъсната през 2006 година, откакто сдруженията отхвърлиха да чистят и столицата осъмна с отпадъци.
След 3-годишно мъртвило около делата на Гайтански през 2009 година името му отново изплува около готвена концесия за едно от най-големите у нас залежи за каолинова суровина край Шумен. Кандидат бе “Мюлер груп ”, обвързвана с Гайтански, само че до договорка не се стигна.
През 2018-2019 стана ясно, че Вълка се е върнал в бизнеса с боклука на София, въпреки и през задния вход. Дружеството му “Грийн партнърс ” има контракт с общинската “Чистота Искър ”, на която дава техника чартърен за почистването на регионите “Люлин ”, “Красно село ” и “Красна поляна ”.
Междувременно Гайтански печели контракти за сметопочистване и на Стара Загора, Сливен, Кърджали, Поморие, Павликени и другаде. А през 2020 година “Зауба ”, която е благосъстоятелност на “Волф ”, и консорциумът “Грийн партнърс БКС ” взеха почистването на 8 столични региона.
Още една сюжетна линия свързва крепко предприемача със столицата - през 2005 година той изникна като притежател на къпалнята “Мария Луиза ”, която от близо 20 години се разрушава. Там столичната община е миноритарен акционер посредством сдружение “Софийски парцели ”.
Гайтански не съумя да развие къпалнята, само че пък имаше екзотичната концепция общината да изкупи каузи му в “Мария Луиза ”, или да го обезщети с парцели, против което да трансферира къпалнята на общината. Искаше 24 терена, измежду които за паркинги, жилищни здания и даже учебни заведения.
През 2022 година се разбра, че откакто към този момент има опит в събирането на боклука, Гайтански предлага да го гори.
Фирмата му “Петрургия ” има план за цех за каменна вата в село Върбовка край Павликени. А силата за завода би трябвало да идва от апаратура за изгаряне на боклуци. “Петрургия ” има концесия за рандеман на базалти от находище “Върбовка ” за 35 година Общата инвестиция е оценена на 380 млн. евро. Намерението за изгарянето на боклуци обаче провокира митинги на локалните поданици и на екоорганизации поради заплаха от замърсяване на въздуха.
В момента шефът на Регионална инспекция за опазване на околната среда – Велико Търново, и съдружие “Ти решаваш ”, което сплотява жители на община Павликени, апелират пред Върховния административен съд (ВАС) решението на Административния съд – София-област, с което градежът на завода на Гайтански бе пуснат. През февруари 2024 година Върховен административен съд се произнесе в интерес на “Петрургия ” по различен проблем, като удостовери решението на Административен съд – Велико Търново, че не е нужна нова оценка на промени организационен проект на Върбовка.
Гайтански има бизнес ползи и в авиацията - държи концесията на летището в Горна Оряховица. Но и там проектите за огромен бизнес към този момент са стопирани. Концесионерът - обединяване “Гражданско летище Горна Оряховица 2016 ” се отхвърли от капиталовото си желание да удължи с 600 метра пистата, с цел да кацат и изхвърчат по-големи самолети. На аерогарата са направени вложения за малко над 5 млн. лева, макар че по проект те трябваше да са 32 млн. лева През 2022 година “Гражданско летище Горна Оряховица 2016 ” получи отвод да продаде концесията си на швейцарски вложител.
Добре обаче се развива бизнесът на Гайтански във ВиК бранша. Там свързаната с него компания “Кристална вода ” печели редица поръчки по стратегия “Околна среда ” за над 100 млн. лв..
Ахмед Доган основа първата си компания с него
Редица изявления обратно във времето са правили връзка сред Румен Гайтански и Движение за права и свободи. Но доказателство за положителните връзки се оказа първата оф ициално записана компания на почетния ръководител на Движение за права и свободи Ахмед Доган.
Тя бе основана в края на 2017 година, а съучастник в нея се оказа Румен Гайтански. Компанията се споделя “Уотър-Витал ”. Доган и Гайтански имат по 50% от капитала от 20 000 лева Двамата са и шефове на сдружението, което съставляват дружно и поотделно.
Като главен предмет на активност бе посочен бутилиране и продажба на минерална вода; създаване и реализация на планове за вецове и пречиствателни станции, ремонт на ВиК, употреба на язовири. Фирмата обаче по този начин и не развива активност, а през 2019 година е продадена на Георги Лефтеров, а в този момент към този момент е заличена от Търговския указател. Из. Блиц.бг