Здравеопазването катастрофира. Липсват 30 000 медсестри, и не само
Докато политиците се грижат за личните си, да ги назовем екстри, и пресмятат по какъв начин да изгубят по-малко гласове на задаващите се 6-и парламентарни избори за 2 години, а правосъдната власт се раздира от грозни кавги и под паника боязън, опазването на здравето в България към този момент колабира и не се знае дали ще се разсъни. Благодарение и на едните, и на другите.
Как другояче да тълкуваме следното:
Повече от 10 години в България се наблюдава кадрови недостиг в опазването на здравето. Липсват повече от 30 000 медицински сестри, повече от 4000 акушерки, над 2000 рентгенови и медицински лаборанти, също и фелдшери, съобщи пред БНР Милка Василева – председател на Българската асоциация на експертите по здравни грижи.
Това е голяма липса на личен състав и естествено всичко това рефлектира върху пациентите. Дали ще катастрофира българското опазване на здравето зависи от решенията на политиците оттук насетне. Дошло е последно време, в което въпреки всичко нещо може да се направи, тъй че най-малко в този момент съществуващия личен състав в лечебните заведения да остане в България, с цел да може системата да продължи да действа “, добави Милка Василева.
За да извърнат внимание пред обществото, от БАПЗД организират кръгла маса под надпис „ 20 години по-късно – ще катастрофира ли здравната ни система поради липса на експерти по здравни грижи, има ли към момента време за решение? “, която ще се организира на 17 май.
Целта е представители на политическите партии, изпълнителната власт, пациентските организации и синдикатите дружно да търсят път за опазване и възобновяване на кадровия капацитет от експерти по здравни грижи в България.
Дали ще ги чуят политиците? Позволете ни надълбоко да се усъмним.
За още забавни вести, изявленията, разбори и мнения харесайте!
Източник: debati.bg
КОМЕНТАРИ




