Докато конфликтите Израел-Хамас и Русия-Украйна бушуват, политически анализатори твърдят, че

...
Докато конфликтите Израел-Хамас и Русия-Украйна бушуват, политически анализатори твърдят, че
Коментари Харесай

„Тлеещо буре с барут“: Кой е големият геополитически въпрос на Балканите?

Докато споровете Израел-Хамас и Русия-Украйна бушуват, политически анализатори настояват, че вниманието на западните сили е отклонено от един друг геополитически въпрос. Той „ гноясва и слага сериозна въпросителна за сигурността ” както на Балканите, по този начин и в Европа по-общо, написа CNBC.

Ескалиращото напрежение сред Сърбия и Косово наложи нараснала зоркост, макар че един случай неотдавна значително мина под радара на западните медии ”, съобщи Лион Хартуел, старши помощник в Центъра за разбор на европейските политики (CEPA).

„ Безмилостните условия към нашето групово внимание, най-много от страна на войната сред Русия и Украйна, а в този момент и от страна на повишеното напрежение сред Израел и Палестина, превзеха по-голямата част от нашата дипломатическа и военна честотна лента ”, добави Хартуел.

По думите му различията сред Сърбия и Косово, въпреки и продължаващи, остават в сянката на тези по-непосредствени и резониращи в международен мащаб провокации. Това обрисува едно главно предизвикателство пред политиците – осигурявайки съвсем непрекъснато внимание на продължаващите спорове и в това време да наблюдават други стратегически значими опасности.

Когато на международната сцена избухне нов спор, това по своята същина, натоварва способността на дадена нация да ръководи дейно съществуващи към този момент спорове ”, твърди Лион Хартуел.

На процедура, дипломатическите и военните благоприятни условия се простират дотолкоз, доколкото страните са принудени да вършат пресметнати избори за това накъде да насочат напъните си.
Напрежението сред Сърбия и Косово
Западните Балкани - група от шест страни, за които ръководители на Европейски Съюз неведнъж са заявявали, че принадлежат към европейското семейство, включват Албания, Босна и Херцеговина, Черна гора, Косово, Северна Македония и Сърбия. Регионът с население от близо 18 милиона души в Южна и Източна Европа, който към момента не е част от Европейски Съюз, е прочут като сцена на геостратегическо съревнование, като Москва, Брюксел и Вашингтон са част от борещите се за въздействие.

И въпреки напрежението сред Сърбия и Косово да нараства устойчиво през последните години, смъртоносна престрелка в края на септември сред група тежко въоръжена етнически сърби и полицията на Косово в северното косовско село Банска, наподобява означи нов основен миг. Това провокира паника измежду американски и европейски публични лица, които показаха съществени терзания по отношение на насилието и „ невижданото ” скупчване на военни сили там, както го описаха от Белия дом.

Остава фактът, че Балканите са „ буре с барут ”, където даже дребни произшествия могат бързо да прераснат в по-големи спорове. Историята акцентира поговорката, че това, което се случва на Балканите, не остава на Балканите ”, безапелационен е Хартуел.

„ Съединени американски щати, Европейски Съюз и Англия не разполагат с дипломатически и военни благоприятни условия да реагират на няколко спора със стратегически ползи. Ще би трябвало да се вършат избори, въз основа на това къде можем да насочим ресурсите си и това, в последна сметка, ще окаже отрицателни последствия за някои райони ”, добави той.

Коментарът на Хартуел е подобен с предизвестието от страна на старши политически сътрудници от Европейския съвет за външна политика (ECFR) от предишния месец.

Разрешаването на разногласието сред Косово и Сърбия към този момент не е просто политически въпрос, а сериозен въпрос за сигурността в района и в Европа ”, обявиха Енгелуше Морина и Майда Руге от ECFR.

По думите им за Съединени американски щати и Европейски Съюз изборът към този момент не е единствено сред неуспеха и триумфа на разговора, само че сред стабилността и по-нататъшната ескалация на насилието.

„ Второто е най-вероятно, в случай че най-сетне не признаят ролята на Белград за дестабилизирането на Косово и не подхващат мощен метод за противопоставяне ”, допълват те.
Ролята на Съединени американски щати, Европейски Съюз и Англия
НАТО има омиротворителна задача в Косово от 1999 година след кървавия спор сред етнически албанци и етнически сърби и държавното управление на Югославия през 1998 година Военният алианс реагира на случая през септември с активизирането на спомагателни военни сили, до момента в който Сърбия укрепи военното си наличие по границата с Косово.

Косово разгласи независимостта си от Сърбия през 2008 година, която беше отхвърлена от Сърбия, а напрежението тлее от този момент. Ситуацията не се облекчава от избора на националистически водачи в двете страни.

Сръбският президент Александър Вучич съобщи в изявление за FT, че сръбските сили нямат желание да влизат във война с Косово, отбелязвайки, че това би било контрапродуктивно за упоритостите на страната за присъединение към Европейски Съюз.

Реалността е, че Балканите, въпреки и релативно скромни като мащаб, изискват стратегически ангажимент. Когато Съединени американски щати, Европейски Съюз и Англия си сътрудничат, са показали потенциала си да създадат голяма смяна на Балканите ”, съобщи Хартуел.

„ Когато обаче подценяваме тази отговорност или я управляваме неприятно, ние несъзнателно сътворяваме опция оставеният вакуум да бъде напълнен от други играчи ”, заключи той.
Източник: economic.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР