Израел предупреждава ЕС да не предприема необратими санкции
Докато Европейската комисия разгласи проекти за нов пакет наказания против Израел, президентът Ицхак Херцог предизвести Европейски Съюз да не подхваща дейности, които могат трайно да навредят на двустранните връзки, оповестява израелската организация ТПС, предава Българска телеграфна агенция.
Говорителката на Европейски Съюз Паула Пиньо съобщи, че на следващия ден комисарите „ ще одобряват пакет ограничения по отношение на Израел “, в това число предложение за анулация на някои условия за пътешестване в споразуменията сред Европейски Съюз и Израел.
В Йерусалим Херцог одобри новия дипломат на Европейски Съюз Майкъл Антъни Ман и акцентира смисъла на партньорството с Европа, макар напрежението поради войната в Газа. „ Надявам се Европа да е задоволително мъдра да не подхваща необратими дейности “, съобщи Херцог, визирайки изявлението на ръководителя на Европейска комисия Урсула фон дер Лайен за отчасти анулиране на Споразумението за асоцииране на Европейски Съюз с Израел.
Предвидените ограничения включват анулиране на комерсиалната част на съглашението, което би премахнало преференциалния достъп на израелските артикули до европейските пазари. Европейски Съюз е най-големият търговски сътрудник на Израел, като съставлява близо една трета от интернационалната търговия със артикули на страната за последната година.
Херцог акцентира, че остава „ буен последовател на връзките сред Израел и Европа “ и настоя европейските водачи да прегледат израелските данни за доставката на помощ в Газа. Той добави, че незабавното и абсолютно освобождение на заложниците е ключът към прекратяването на войната и прокарването на пътя към мира.
Припомняме, че при нападението на „ Хамас “ против израелски общности на 7 октомври 2023 година починаха почти 1200 души, а 252 израелци и чужденци бяха отвлечени като заложници, от които към 20 се счита, че са живи.




