Времето тече малко по-бързо на Луната, учените засякоха разликата
Докато човечеството се стреми да откри непрекъснато наличие на лунната повърхнина, поражда значим въпрос: Kак да засичаме точното време на Луната? Оказва се, че отговорът е малко комплициран, с помощта на теорията на относителността на Алберт Айнщайн.
Още през април Белият дом насочи предизвикателство към учените да разработят стандарт за лунно време, който да поддържа бъдещи лунни бази. Човек би си помислил, че просто слагането на няколко атомни часовника на Луната ще свърши работа, само че нещата не са толкоз елементарни.
Проблемът произтича от обстоятелството, че времето тече с друга скорост в разнообразни среди, в които има разнообразни гравитационни сили и придвижвания по отношение на наблюдаващия, както е дефинирал Айнщайн.
Учените към този момент са усетили този феномен през 1969 година с задачата на Аполо 11.
Когато Бъз Олдрин се върна на Земята, беше обявено, че персоналният му Omega Speedmaster Professional, формалният сертифициран от НАСА хронограф за галактически полети с екипаж, има разминаване.
Сега, както оповестява Eos, откриватели от Националния институт за стандарти и технологии на Съединени американски щати направиха някои калкулации и откриха, че лунните часовници работят напълно малко по-бързо. Според техните резултати, оповестени в Astronomical Journal, придвижването на Луната забавя часовниците спрямо тези на Земята, само че по-ниската ѝ гравитация ги форсира.
Това води до чисто отклоняване от 56 микросекунди на ден.
Смята се, че тази цифра е доста усъвършенстване в точността по отношение на предходни разбори.
Закъснението от 56 микросекунди може да наподобява нищожно за всекидневието. Вземането му под внимание е от решаващо значение за прецизността, изисквана от галактическата навигация и връзките. В случая, в случай че не се вземе поради, това може да докара до навигационни неточности в границите на до 17 километра дневно.
Това надалеч надвишава условието за акуратност в границите на 10 метра за задачите Artemis.
Решението е внедряване на система за лунно време, която деликатно регистрира всички резултати като въртенето на Луната, орбиталното придвижване, гравитационните сили от двете тела и съмненията, породени от приливните въздействия на Слънцето и други планети.
Въпреки че към момента са надалеч от това лунното време да бъде осъществено, учените признават значимостта на установяването на подобен стандарт за време. И това би трябвало да се случи много преди фактически да е нужен за поддържане на човешко наличие на Луната през идващите десетилетия.
Мисията Artemis II би трябвало да стартира по някое време идната година.
Тя се основава на триумфа на задачата Artemis I, която се организира без екипаж през 2022 година Това ще бъде първият полет с екипаж на галактическия транспортен съд Orion и ракетата Space Launch System (SLS) към Луната.