Докато AC-130J на ВВС на САЩ лети над извисяващите се

...
Докато AC-130J на ВВС на САЩ лети над извисяващите се
Коментари Харесай

На борда на Призрачен ездач: Смъртоносният самолет, носещ най-голямото американско оръжие

Д окато AC-130J на Военновъздушни сили на Съединени американски щати лети над извисяващите се жилищни блокове на Южна Корея, неговите мощни камери съвсем могат да видят оттатък прозорците на най-високите етажи. 

Прицелвайки се по-далече, оръжейните офицери на самолета с четири мотора, наименуван Ghostrider/ " Призрачен ездач ", могат да открият обекти на 15240 метра – всички евентуални цели за най-голямото оръжие, монтирано в миналото на аероплан с неподвижно крило. 

Журналисти от CNN са създали фрагменти вътре в самолета. Той се употребява от командването на специфичните интервенции на военновъздушните сили, при започване на юни, откакто излетя от главната си база в Хърлбърт Фийлд, Флорида, за взаимни тренировки в Южна Корея. 

В упражнение с бойна пукотевица 105-милиметровата гаубица изстрелва 32-метрови снаряди в полигона източно от Сеул, като силата на всеки гърмеж е толкоз мощна, че избутва опашката на 80-тонния аероплан два метра надясно, предава CNN. 

Около осем секунди след изстрела снарядите удрят обсега на 3048 метра по-надолу, изпращайки пушек, който се издига към небето, до момента в който контролерите на огромното оръдие следят резултатите от ръчната си работа на огромни видео екрани в средата на самолета.  

Flying aboard the Ghostrider, a deadly aircraft carrying America’s biggest gun in the sky via
— Hoosier Lineman (@hoosierscholar7)
Пилотът капитан Джон Айкенбъри споделя, че наличието на AC-130 за учения в Южна Корея е предопределено да изпрати просто обръщение до нейния войнстващ комшия Северна Корея и нейния водач Ким Чен Ун. 

През последните месеци на полуострова тлее напрежение.  

Северът изпраща балони, цялостни с отпадък, до региони в и покрай Сеул и тества ракети, а южнокорейските войски изстреляха предупредителни изстрели, когато севернокорейските бойци пресякоха военната линия в средата на демилитаризираната зона. 

Само тази седмица Северна Корея разкритикува ученията с бойна пукотевица в Южна Корея в края на юни и началото на юли като „ непростима и очевидна провокация “. 

Междувременно Вашингтон поддържа непрекъснат поток от съоръжение, което се насочва към юга за наземни, въздушни и морски учения, водещи до едно от най-големите им годишни учения, Ulchi Freedom Shield , което би трябвало да стартира по-късно това лято. 

Flying aboard the Ghostrider, a deadly aircraft carrying America’s biggest gun in the sky
— Paul Draw (@pauldraw)
Опит, който не могат да получат в Щатите 

AC-130J, най-новата версия на " Херкулес " на Военновъздушни сили на Съединени американски щати, тества силата си в Корея за втора поредна година.   

Майор Хийт Къртис, офицер по бойни системи на " Херкулес ", споделя, че е значимо бойният транспортен съд да извърши полет през Тихия океан, тъй като предлага образование за опит, при което може да се води спор при условия, които не могат да бъдат симулирани на полигони във Флорида или Ню Мексико, който корабът ще употребява в Съединените щати. Планинските вериги и хребети на Корейския полуостров основават ветрови условия, които не се срещат другаде, споделя той, и това може да има значение даже за снаряд, пътуващ с повече от 1287 км в час. Това също по този начин дава опция на Къртис и втори офицер, седнал в центъра за надзор на оръжията на AC-130, да упражняват дружно с южнокорейските съдружници, които може да се наложи да пазят при положение на сухопътна война на полуострова. 

Огромните телевизионни монитори извеждат бойното поле долу от близко както в естествена, по този начин и в инфрачервена разграничителна дарба. Камерите, инсталирани отвън самолета, могат да доближават детайлите, с цел да подсигуряват, че стрелбата с оръжия е точна. 

„ Уникалното при AC-130 е количеството огън, което доставяме, количеството муниции и количеството време за престой, което можем да осигурим “, споделя командирът на задачата на бойния транспортен съд майор. Джъстин Бърис. 

Освен 105-милиметровата гаубица, AC-130J носи 30-милиметрово оръдие и може да изстрелва точно управляеми ракети и бомби от пилоните на крилата си. 

С съвсем прецизната акуратност на оръжията, той може да стреля по противников позиции на близко разстояние от другарски войски, спечелвайки на самолета купата „ най-хубавият другар на пехотинеца “ в някои кръгове. 

И с дозареждане, той може на доктрина да остане на станцията, поддържаща наземните сили, до момента в който екипажът и боеприпасите устоят, показва CNN.  

„ Призрачна “ история 

Бойните кораби на Военновъздушни сили на Съединени американски щати водят началото си от войната във Виетнам, когато службата сложи 7,62 милиметрови оръдия, с цел да обстрелва едната страна на транспортен аероплан C-47. 

С тази настройка самолетът може да обикаля една точка и да доставя солидна, непрекъсната огнева мощност върху нея от оръдията си, които могат да възпроизведат 6000 изстрела в минута, съгласно информацията на Военновъздушни сили. 

Огневата мощност и сигналните ракети, които използваха за осветление на цели по време на нощни задачи, им завоюваха прякорите „ Призрачен “ и „ Магическия змей “. 

Докато войната продължаваше, военновъздушните сили търсеха по-тежък корпус за ролята на бойния транспортен съд и се насочиха към транспортните самолети C-130 " Херкулес ". 

Първото превръщане на C-130 в AC-130 е видяло деяние над Югоизточна Азия през 1967 година, съгласно Националния музей на американските военновъздушни сили. 

Със способността си да поддържат войски в непосредствен пердах, боевете AC-130 в разнообразни разновидности са взели участие в спорове в това число Гренада, Панама, Сомалия, Ирак и Афганистан и са избавили безброен брой животи, съгласно Военновъздушни сили. 

С модела AC-130J, показан през 2017 година, военновъздушните сили отстраниха картечниците в интерес на по-прецизните муниции. Но имаше и проблеми, в това число нахлуване през 2015 година против болничното заведение на интернационалната организация „ Лекари без граници “ (MSF) в Кундуз, Афганистан, при което бяха убити 42 пациенти, личен състав и гледачи.  

Flying aboard the Ghostrider, a deadly aircraft carrying America’s biggest gun in the sky
— Fly High Aeromedia (@FHAeromedia)
Въпреки страхотната огнева мощност, която носи, AC-130 лети ниско и постепенно, което го прави уязвим на противовъздушен огън. 

Седем бойни кораба AC-130 са били изгубени през годините, като последният е бил на 31 януари 1991 година, когато иракска ракета земя-въздух смъкна AC-130H по време на интервенция „ Пустинна стихия “, съгласно известията на Военновъздушни сили. 

Самолетът се разруши в Персийския залив, до момента в който поддържаше американските морски пехотинци по време на борба в Кафджи, Саудитска Арабия, убивайки всичките 14 членове на екипажа на борда. 

Екипажът на AC-130 признава заплахите от земен огън за техните самолети и някои анализатори слагат под въпрос полезността му при възможен спор със Северна Корея. 

„ Те не могат да се ръководят в границите на към 100 морски благи от границата, защото са прекомерно уязвими за противовъздушната защита на севернокорейската граница “, споделя Питър Лейтън, гостуващ помощник в Института Грифит Азия в Австралия и някогашен офицер от Кралските австралийски военновъздушни сили. 

Лейтън споделя, че бойните кораби могат да бъдат потребни в поддръжка на съюзнически войски, които може да се пробват да заловят севернокорейските специфични елементи, които са съумели да обхванат по-дълбоко в южната територия.   

Майор Кристофър Меснард, шеф по публичните въпроси на Корейското командване за специфични интервенции, сподели, че AC-130J е подобаваща оръжейна система за Корейския полуостров. „ Имаме огромно доверие в нашата дарба да управляваме оръжейни системи като AC-130J във времена и места по наш избор и по метод, който съответно регистрира рисковете, без значение от района “, споделя той. 

* Във видеото: 

Не пропускайте най-важните вести - последвайте ни в 
Източник: vesti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР