Росен Христов: Атакуват договора с Боташ, за да покровителстват частните посредници
Договорът с " Боташ " е от извънредно стратегическо значение за България, защото обезпечава достъп до международните пазари на полутечен газ.
Това сподели пред БНР Росен Христов, длъжностен министър на енергетиката в държавното управление на Гълъб Донев. Предстои той да бъде изслушан от краткотрайната парламентарна комисия, която преглежда съглашението сред " Булгаргаз " и турската държавна компания " Боташ " и въздействието му върху енергийната ни система. Преди дни тя реши да изиска от " Булгаргаз " спомагателни документи, свързани с работата на газовата ни компания. Сред документите са годишните финансови доклади за последните години и информация за подписаните от " Булгаргаз " покупко-продажби на борсата. Депутатите от комисията взеха решение да изслушат двамата енергийни министри - някогашния Росен Христов и сегашния Румен Радев, както и изпълнителните шефове на " Булгаргаз " - Деница Златева и на " Булгартрансгаз " - Владимир Малинов.
По думите му клаузите в контракта с " Боташ " са безусловно общоприети, в това число и неустойки, а продължителността му е съответстваща на тактиката на " Булгаргаз " за подписване на контракти за доставка.
Според него към този контракт се основава звук, зад който се крият стопански ползи:
" Отново медиаторите превземат пазарния дял, като вкарват на ниска цена съветски газ и избутват " Булгаргаз " от пазарния му дял. " Булгаргаз " е дискриминиран, с цел да се облагодетелстват търговците, само че този път го няма обяснението, че е рецесия и че има дефицит и няма от кое място да доставим газ, тъй като договорът с " Боташ " ни дава врата към безусловно всички международни снабдители на газ. Именно с цел да продължи покровителството на частните медиатори, е нападнат този контракт, който пречи на обяснението, че няма от кое място другаде да се взема газ ".
Христов уточни и друга причина за " шума към контракта с " Боташ " - офанзива по президента Румен Радев, защото назначеното от него служебно държавно управление подписа контракта.
" Развява се договорът с " Боташ " и с цел да се прикрие неуспехът от това, че 9 месеца в енергетиката не се случва нищо и губим интернационалните позиции ", счита още някогашният длъжностен министър на енергетиката.
В предаването " Неделя 150 " Росен Христов разяснява и процедурата за идното строителство на 7-и и 8-и блок на АЕЦ " Козлодуй ":
" Липсата на конкуренция значи по-висока цена. Ако съм на мястото на " Хюндай " и знам, че съм единственият дипломиран участник, надали ще дам най-конкурентната цена за строителството ".